Hogyan kutassunk formatervezési mintákat?
Támogatott kutatás
A formatervezési mintaoltalmak kutatása speciális szakértelmet és gyakorlatot igénylő tevékenység, ezért célszerű személyesen felkeresni a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Szakkönyvtárát, ahol a kutatás szakreferenseink segítségével és útmutatásával végezhető el.
Önálló kutatás
Az Interneten számos adatbázis áll rendelkezésre a formatervezési mintaoltalmak kutatására, a keresett információ szabja meg, melyik az, melyek azok, amelyekben a kutatás a legeredményesebben elvégezhető. A kutatás során a tárgyszavak mellett célszerű használni az ipari minták nemzetközi osztályozására létesített Locarnói Osztályozást.
Tekintve, hogy a kutatás eredménye függ az adatbázis tartalmától, az adatbázisban esetlegesen előforduló hibáktól és magától a kutatási stratégiától is, a tény, hogy a kutatás eredménye negatív, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem is létezik a kereset formatervezési mintaoltalom.
1. A Magyarországon érvényes formatervezési mintaoltalmi dokumentumok kutatása
Az e-kutatás adatbázis
Az SZTNH bárki által hozzáférhető adatbázisa, amely lehetővé teszi a hivatal által vezetett elektronikus nyilvántartás adataiban, továbbá a Magyarország területén hatályos nemzetközi és közösségi iparjogvédelmi oltalmi formák adataiban történő részletes tájékozódást.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala valamennyi iparjogvédelmi oltalmi formára kiterjedő e-kutatási adatbázisa - mint az iparjogvédelmi információk legteljesebb hazai forrása - 2011. június 1-jén a Publikus Iparjogvédelmi Adatbázis Család (PIPACS) helyébe lépett. Ettől az időponttól kezdve a hivatal publikus adatvagyonának a korábbiakhoz képest szélesebb köréhez nyílik hozzáférés az e-kutatás adatbázishoz csatolt dokumentumok révén.
Az adatbázis valamennyi oltalmi formát magába foglaló keresést tesz lehetővé az Egyszerű keresés felületen - e szolgáltatás segítségével például feltérképezhetjük egy intézmény teljes iparjogvédelmi portfolióját.
Az Összetett keresésen belül kiválasztva a "Formatervezési minták oltalma" menüpontot lehetőség nyílik komplex keresőkérdések összeállításával a releváns formatervezési minták célzott leválogatására.
2. A külföldi formatervezési mintaoltalmak kutatása
- Hague Express - A Szellemi Tulajdon Világszervezetnél a Hágai Megállapodás alapján letétbe helyezett formatervezési minták bibliográfiai adatainak és képanyagának adatbázisa, amely 1999-től teszi hozzáférhetővé az adatokat a WIPO Design Bulletin-nek megfelelően.
Hogyan használjuk? Ipari minta adatbázis a WIPO honlapján - RCD-online - a Belső Piaci Harmonizációs Hivatalnál regisztrált formatervezési minták adatbázisa.
- Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának szabadalmi adatbázisai - A mintegy 460 ezer körüli dokumentumot számláló un. design patent állomány kutatását is lehetővé teszi.
Hogyan használjuk? Az USPTO szabadalmi adatbázisa az interneten - További külföldi formatervezési minta dokumentumokat tartalmazó adatbázisok
A különböző adatbázisok használata során figyelemmel kell lenni az adatbázisok adattartalmára, és arra, hogy az alkalmazandó kutatási technikák esetenként jelentősen eltérőek lehetnek.