NEMZETKÖZI KITEKINTŐ
DR. PALÁGYI TIVADAR
Külföldi hírek az iparjogvédelem területéről
1. Amerikai Egyesült Államok
2. Andok Közösség
3. Argentína
4. Ausztria
5. Benelux államok
6. Botswana
7. Chile
8. Ciprus
9. Dél-Korea
10. Egyesült Arab Emírségek
11. Egyiptom
12. Európai Unió
13. Finnország
14. Franciaország
15. Hollandia
16. India
17. Irán
18. Írország
19. Japán
20. Jordánia
21. Kanada
22. Kína
23. Közösségi védjegy
24. Lettország
25. Mexikó
26. Moldova
27. Nagy-Britannia
28. Namíbia
29. Oroszország
30. Paraguay
31. Románia
32. Svájc
33. Szabadalmi Együttműködési Szerződés
34. Szaúd-Arábia
35. Szellemi Tulajdon Világszervezete
36. Szlovénia
37. Tajvan
38. Tunézia
39. Ukrajna
40. Vietnam
1. Amerikai Egyesült Államok
A) Az Amerikai Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatala (U.S. Patent and Trademark Office, PTO) a „XXI. századi stratégiai terv” egy lényegesen átdolgozott változatát tette közzé. E terv első változatát 2002 júniusában adták ki, és az jelentősen módosította volna az amerikai szabadalmi joggyakorlatot. Az újabb változat kevesebb módosítást javasol, és legfontosabb jellemzője, hogy jelentősen megemeli a szabadalmi illetékeket.
A stratégiai terv a PTO illetékrendszerét korszerűsítő 2003-as törvénytervezeten alapszik, amelynek a Kongresszus mindkét házán keresztül kell mennie, és csak elnöki aláírás után léphet hatályba.Astratégiai terv a szabadalmi illetékek átlagosan 10%-os növelését irányozza elő, bár vannak lényegesen nagyobb mértékű illetéknövelési javaslatok is. Legnagyobb mértékben a bejelentési illeték változna.
A jelenlegi stratégiai terv a szabadalom bejelentőjétől nem kívánja, hogy kutatást végezzen és tájékoztató nyilatkozatot (information disclosure statement) nyújtson be (amit az eredeti stratégiai terv írt elő), mert a kutatás általában a PTO feladata marad. A hivatalnak azonban ki kell dolgoznia egy olyan tervezetet, amelynek alapján az elővizsgálati kutatásokat szerződés alapján egy magánszektorba tartozó kutatási szervezettel kellene elvégeztetnie. Ez az elképzelés természetesen számos kérdést vet fel, például azt, hogy ilyen rendszer mellett hogyan lenne biztosítható a bejelentések titkossága.
A stratégiai terv elfogadására valószínűleg csak további módosítás után kerülhet sor.
B) A Szövetségi Fellebbezési Bíróság (Court of Appeal for the Federal Circuit, CAFC) a BJ Services Co. v. Halliburton Energy Services Inc. ügyben 2003. augusztus 6-án hozott ítéletében elutasította az alperes keresetét, amelyben a felperes 6 017 855 sz. szabadalmának érvénytelenítését kérte. Egyúttal a bíróság megerősítette az elsőfokú bíróság döntését, amelyben BJ számára 98,1 millió dollár kártérítést ítélt meg.
A felperesi szabadalom föld alatti olaj- és gázlelőhelyek hozamának növelésére vonatkozott „kb. 0,06” viszkozitású folyadék injektálásával.ABJmegállapította, hogy aHalliburton bitorolta a szabadalmát, ezért bitorlási pert indított ellene.
Az alperes a szabadalom érvénytelenítését kérte arra hivatkozva, hogy a „kb. 0,06” kifejezéssel való jellemzés a szabadalmat határozatlanná és ezért érvénytelenné teszi. A bíróság megállapítása szerint azonban a viszkozitási értéknek ez a meghatározása érthető egy szakember számára, mert tudhatja azt, hogy a „körülbelül” kifejezés annak a kísérleti hibatartománynak a figyelembevételét jelenti, amely az ilyen tárgyú méréseknél előfordul.
2. Andok Közösség
A kolumbiai és a perui védjegyhivatal online konzultációs rendszert vezetett be, amelyhez Venezuela, valamint Ecuador és Bolívia is csatlakozni kíván.
E rendszer segítségével a tagországokban lehetővé válik az andok közösségbeli felszólalás. Ennek alapján a védjegytulajdonosok felszólalhatnak más közösségbeli országokban benyújtott olyan védjegybejelentések ellen, amelyek saját védjegyükkel azonosak vagy ahhoz hasonlóak. Ezenkívül a védjegyhasználók az interneten keresztül tájékozódhatnak a tagországokban lajstromozott védjegyekről.
A tervek szerint az Andok Közösség 5 tagországa között 2003 végéig fog megvalósulni ez a kapcsolat.
3. Argentína
Az argentin szenátus 2003. szeptember 17-én olyan törvénytervezetet hagyott jóvá, amely a gyógyszerszabadalmak eddiginél kedvezőbb oltalmát teszi lehetővé, és így az Amerikai Egyesült Államok által ilyen téren emelt kifogások kiküszöbölését célozza.
A törvénytervezetet a szenátorok egyhangúan hagyták jóvá, de még az alsóház jóváhagyására is szükség van, ami valószínűleg rövid időn belül megtörténik.
Washington 1999-ben a Kereskedelmi Világszervezet döntőbizottsága elé terjesztette azt a panaszát, hogy Argentína nem biztosít kizárólagos kereskedelmi jogot új gyógyszerek esetén. Ez a lépés konzultációk sorozatához vezetett, aminek eredményeként 2002-ben a két félnek sikerült számos nézetkülönbséget megszüntetnie. Az új törvénnyel az alábbi függő kérdéseket kívánják megoldani: - a bizonyítási teher áthárítása az alperesre eljárási szabadalmakkal kapcsolatos polgári perek esetén; - az eljárási szabadalom oltalmának kiterjesztése az eljárással közvetlenül előállított termékekre; - ideiglenes intézkedés lehetősége szellemi tulajdonnal kapcsolatos bírósági perekben és - a kormány igazgatási szerveihez gyógyszerek és mezőgazdasági termékek forgalmazásának engedélyeztetés céljából benyújtott bizalmas kísérleti adatok védelme.
Az alsóház egészségügyi bizottságának helyettes elnöke, Aldo Neri közölte, hogy az új törvényjavaslatot a külügyminisztérium már elfogadta. Véleménye szerint a javaslat megfelelő egyensúlyt biztosít a feltalálók jogainak oltalma és az állampolgárok érdekeinek védelme között.
4. Ausztria
A Legfelsőbb Bíróság elrendelte az „rtl.at” doménnév átadását az RTL médiatársaság számára.Abíróság elutasította az alperes azon érvelését, hogy nevének „R”, „T” és „L” kezdőbetűi alapján joga volt a doménnevet lajstromoztatni, megállapítva, hogy a médiacég neve és védjegyei magasabb szintű oltalomra jogosultak.
5. Benelux államok
Amódosított védjegytörvény 2004. január 1-jén fog hatályba lépni.
A Benelux államokban (Belgium, Hollandia és Luxemburg) jelenleg hatályos védjegytörvény nem teszi lehetővé a Benelux Védjegyhivatalban benyújtott védjegyek elleni felszólalást. Ehelyett a kérelmező országának illetékes bírósága előtt lehet eljárást indítani. Az új rendszer alapján a védjegytulajdonosok a közzétételt követő hónap első napjától kezdve 2 hónapon belül felszólalhatnak a Benelux Védjegyhivatalban azonos vagy hasonló védjegyek lajstromozása ellen.
6. Botswana
Botswana kormánya 2003. július 30-án letétbe helyezte a Szabadalmi Együttműködési Szerződéshez való csatlakozás okmányát. Ennek megfelelően a PCT Botswanára nézve 2003. október 30-án lépett hatályba. Ettől a naptól kezdve nemzetközi bejelentésekben Botswanát (országkód: BW) meg lehet jelölni és ki lehet választani.
7. Chile
Chilében elnöki rendelettel Doménnevek Nemzeti Tanácsa alakult meg, amelynek feladata a doménnevekkel és világháló- számrendszerekkel kapcsolatos javaslatok megtétele annak érdekében, hogy Chilében fennakadás nélkül működhessen a nemzeti világháló-szolgálat.
8. Ciprus
2003. augusztus 4-én Ciprus letétbe helyezte a védjegyek nemzetközi lajstromozására vonatkozó Madridi Egyezményhez és annak Jegyzőkönyvéhez való csatlakozás okmányát. Ciprusra nézve mindkét egyezmény 2003. november 4-én lépett hatályba.
9. Dél-Korea
2003. június 13-án olyan rendelet lépett hatályba, amely megváltoztatta a szabadalmi törvény végrehajtási utasításának 5. szakaszát.A korábbi rendelet szerint egy függő igénypontban nem lehetett visszahivatkozni két vagy több olyan igénypontra, amelyek közül legalább az egyik szintén két vagy több igénypontra hivatkozott vissza. Ez a szabályozás nem volt egyértelmű. Ezért amódosított 5. szakasz szövegében a „függő igénypont” helyett „igénypont” szerepel, és így világossá vált, hogy sem a függő, sem a független igénypontokban nincs megengedve a több igényponra való visszahivatkozás.
10. Egyesült Arab Emírségek
Az Egyesült Arab Emírségekben új szabadalmi törvény lépett hatályba, amely az 1992. évi, első szabadalmi törvény Külföldi hírek az iparjogvédelem területéről 77 helyébe lép, és annak számos hibáját kiküszöböli. Az új törvény összhangban van a korszerű szabadalmi törvényekkel és az Egyesült Arab Emírségek nemzetközi szerződésekben rögzített kötelezettségeivel.
Az új törvény szerint szabadalom engedélyezhető bármely műszaki területen az eredeti ötletekből származó új találmányokra vagy egy szabadalmazott találmány eredeti javítására. Az ilyen ötletnek vagy javításnak tudományos elveken kell alapulnia, és iparilag alkalmazhatónak kell lennie. A régi törvénnyel ellentétben gyógyászati termékekre is engedélyeznek oltalmat.
Feltalálói bizonylatot lehet adni bármilyen iparilag alkalmazható új találmányra, amely nem elég eredeti ahhoz, hogy szabadalmat lehessen rá engedélyezni, de ilyen tanúsítvány adható annak is, akinek a találmánya szabadalmazható lenne ugyan, de csak feltalálói tanúsítványt igényel.
Nem engedélyezhető szabadalom vagy feltalálói tanúsítvány
- növénytani vagy állattani tanulmányokra, növényfajtákra vagy állatfajtákra, vagy növények vagy állatok létrehozására szolgáló biológiai módszerekre, kivéve a mikrobiológiai módszereket és termékeket;
- emberek vagy állatok kezelésére szolgáló diagnosztikai, gyógyászati és sebészeti módszerekre;
- tudományos törvényekre, felfedezésekre és elméletekre, valamint statisztikai módszerekre;
- az üzleti életben használt szabályokra, tervekre vagy módszerekre, a tisztán szellemi tevékenységekre vagy a játékokra és
- olyan találmányokra, amelyek publikálása vagy alkalmazása közrendbe vagy közerkölcsbe ütközik.
A szabadalomra vonatkozó jog a feltalálót és annak jogutódját illeti meg. Szabadalomra vagy feltalálói bizonylatra az a személy jogosult, aki a vonatkozó bejelentést először nyújtja be.
A szabadalmi oltalom időtartama a bejelentés benyújtásának napjától számított 20 év, szemben a korábbi törvény által biztosított 15 év oltalmi idővel. A szabadalom érvényességének feltétele, hogy a szabadalmas évenként fenntartási díjat fizessen.
11. Egyiptom
Egyiptom kormánya 2003. június 6-án letétbe helyezte a Szabadalmi Együttműködési Szerződéshez való csatlakozás okmányát. Ennek megfelelően a PCT Egyiptomra nézve 2003. szeptember 6-án lépett hatályba. Ettől a naptól kezdve nemzetközi bejelentésekben Egyiptomot (országkód: EG) meg lehet jelölni és ki lehet választani.
12. Európai Unió
Az Európai Parlament Strasbourgban 2003. szeptember 24-én egy, a számítógéppel kapcsolatos találmányok szabadalmazhatóságának kérdéseit taglaló bizottsági irányelvtervezetet tárgyalt meg.
A Parlament tagjai elfogadják ugyan, hogy az iparnak joga van szabadalmi oltalmat szerezni chipeket tartalmazó műszaki eszközökre, amelyek mindennapos kiviteli alakjaimegtalálhatók például a gépkocsikban és amikrohullámú sütőkben, de remélik, hogy a benyújtott 46 módosító javaslat figyelembevétele eredményeként a szoftver mint olyan továbbra sem lesz szabadalmazható Európában. Módosított alakjában az Európai Bizottság által megszövegezett irányelvet 361-en szavazták meg és 157-en szavaztak ellene.
Az elmúlt évben egy parlamenti bizottság tanulmánya kétségbe vonta, hogy az Amerikai Egyesült Államokban engedélyezett szoftverszabadalmak a műszaki innováció terén előrehaladást képviselnek. A szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy „az amerikai tapasztalatok alapján nem létezik a szoftver- és az üzleti módszer tárgyú szabadalmakra vonatkozó európai szabadalmi jog és joggyakorlat liberalizálását indokoló következetes bizonyíték”.
Az irányelvet hevesen kritizálták az európai szoftvercégek. Ezért, ha a Parlament fenntartja az irányelvekre vonatkozó javaslatát, annak végső változatát az Európai Tanácsnak békéltető tárgyalásokkal kell elfogadtatnia, amelyeket viszont a jelenlegi parlamenti időszakban nem tudnak befejezni, és akkor a tervezet hatályát veszti.
A Parlament jogi bizottságának spanyol tagja, Manuel Medina Ortega, aki a szellemitulajdon-jogok szóvivője, kijelentette: „Világos jelét adtuk annak, hogy ellenezzük a szoftverek szabadalmazhatóságának bármilyen formáját.A Bizottság javaslatát lényegesen megváltoztattuk, úgyhogy nem lesz lehetőség programok vagy algoritmusok szabadalmazására. Az Egyesült Államokban a bírósági ítéletek a szoftver szabadalmazásához vezettek, aminek következtében sok iparágban nem lehet bizonyos szoftvereket használni a nagyobb szoftvertársaságok használati engedélye nélkül. Bár az Európai Szabadalmi Egyezmény 52. szakasza tiltja a szoftver szabadalmazását, az Európai Szabadalmi Hivatal az utóbbi években engedélyezett szabadalmakat bizonyos szoftverelemekre. A Parlament módosításai azt célozzák, hogy megállítsuk ezt a veszélyes irányzatot.” Ortega várakozása szerint a kormányok egyet fognak érteni a Parlament által eszközölt módosításokkal.
A kérdés végleges eldöntését a Bizottság azért tartja sürgősnek, mert az ESZH-nál 2001-ben benyújtott 110 000 bejelentés közül 16 000 számítógéppel kapcsolatos technológiákra vonatkozott.
13. Finnország
A Szabadalmi Együttműködési Szerződés Uniójának 2003. szeptember 22-től október 1-jéig tartó ülésén a Finn Szabadalmi Hivatalt nemzetközi kutatási hatósággá (international searching authority, ISA) és nemzetközi elővizsgáló hatósággá (international preliminary examining authority, IPEA) jelölték ki. Így az ilyen hatóságként kijelölt hivatalok száma 12-re emelkedett.
A Finn Szabadalmi Hivatal előreláthatólag 2004. második felében kezdi el működését ISA-ként és IPEA-ként.
14. Franciaország
A francia Legfelsőbb Bíróság olyan ítéletet hozott, amelyben megerősíti a védjegyoltalmat egy olyan esetben, ami- kor a bitorló a védjegyet nem magán a terméken, hanem annak csak egy részén alkalmazta.
Az ítélet alapját képező ügyben a franciaM6műsorszóró adó kifogásolta, hogy classe mannequin védjegyét egy „Montreux publications” nevű kiadó cég használta Union című pornográf magazinjának egyik számában, ahol egy pornográf képekkel illusztrált cikknek a „classe mannequin” címet adta.
Az M6 ezt a védjegyet könyvekkel, újságokkal, magazinokkal, fényképekkel és egyéb publikációs termékekkel kapcsolatban lajstromoztatta, és a védjegyet egyik leghíresebb televíziós műsorának, valamint egy tizenévesek számára kiadott magazinjának címeként használta. Védjegybitorlás címen indított keresetet a Montreux ellen.
A Montreux arra alapozta védekezését, hogy a védjegyet nem magán a magazinon, hanem csupán azon belül egy cikkben alkalmazta, amely a magazintól függetlenül nem volt kereskedelmi forgalomban.
A bíróság nem fogadta el ezt az érvelést és megállapította, hogy az alperes bitorlást követett el, mert a lajstromozott védjegyet azonos termékeken alkalmazta.
15. Hollandia
A Holland Királyi Művészeti és Tudományos Akadémia (KNAW) a közoktatási, kulturális és tudományos miniszter számára szakvéleményt adott a humán gének, illetve génfragmentumok szabadalmazásával kapcsolatos kérdésekről. Ennek az áll a hátterében, hogy az amerikaiMyraid cég 3 európai szabadalmat kapott az ún. BRCA1-génre, amely alapja az emlő- és méhrák kialakulását előidéző fokozott hajlamnak. A szabadalmak a DNS-szekvenciára és annak mutációira, a megfelelő proteinre, valamint a gén lehetséges diagnosztikai és gyógyászati alkalmazásaira vonatkoznak.
Az emberi gének oltalma szempontjából különleges jelentősége van a 98/44/EC sz. európai irányelvnek, amely a biotechnológiai találmányok oltalmával kapcsolatban kimondja, hogy szabadalmat lehet kapni az emberi test részeire, ideértve a génszekvenciákat is, ha el vannak különítve, vagy ha műszaki eljárással állítják elő azokat. Ennek az irányelvnek az elfogadása komoly politikai ellenállásba ütközött Hollandiában. A kormány szerint vitatható az irányelv, és ezért jelentősen késleltették annak elfogadási eljárását.
A KNAW, ez a Hollandiában általános tekintélynek örvendő tudományos testület rámutatott az emberi gének szabadalmazása által a tudományos kutatásra gyakorolt pozitív és negatív következményekre, aláhúzva, hogy ha az emberi génekre nem lehetne szabadalmat kapni, ez rendkívül megnehezítené a génterápiás klinikai kísérletek lefolytatását, különösen a III. és IV. fázisban, mert ezek a kísérletek azt igénylik, hogy kereskedelmi vállalkozások kizárólagos joggal rendelkezzenek a technológiával kapcsolatban. Vannak azonban negatív következmények, így az a tény, hogy a genetikai vizsgálatokra irányuló tudományos kutatás akadályokba ütközhet a testen kívüli anyagon alkalmazott diagnosztikai módszerek szabadalmazhatósága miatt.
Annak érdekében, hogy egyensúlyba lehessen hozni a piac érdekeit és a biotechnológia területén kutatással megszerezhető tudás növelését, az alábbi ajánlásokat tették:
- az egyetemek és a kutatóintézetek fejlesszenek ki olyan összehangolt szabadalmi gyakorlatot, amelynek alapján a kutatók rávehetők a kutatási eredmények szabadalmazására;
- a kormány törekedjék annak világos és egyértelmű megfogalmazására, hogy milyen, a tudás bővítését célzó kutatás nem esik szabadalmi oltalom alá; a legtöbb nemzeti szabadalmi törvény szerint a szabadalmi oltalom jelenleg nem terjed ki a szabadalmazott találmány tárgyának kísérleti célokból történő gyakorlatbavételére, ami túlságosan határozatlan;
- a kormánynak ösztönöznie kell azokat a társaságokat, amelyek DNS-diagnosztikai módszerekre kaptak szabadalmat, hogy ésszerű díj ellenében adjanak használati engedélyeket, és amennyiben nem adnak ilyen engedélyt, elő kell segíteni kényszerengedélyek adását;
- a tudomány abból tehetne szert előnyre, ha a szabadalmi oltalom köre jól meghatározott és nem túl tág lenne, hogy kellő tér maradjon további kutatáshoz;
- a kutatók számára szabadságot kellene hagyni a genetikai eszközökkel való munkához, vagyis nem kellene szabadalmi oltalmat engedélyezni a tudományos kutatásban használt genetikai anyagra.
16. India
Indiában új védjegytörvény lépett hatályba 2003. szeptember 15-én. Az új törvénnyel bátorítani akarják a beruházásokat és a technológiaátadást, valamint a hazai jogot összhangba kívánják hozni a nemzetközi irányzattal.
Az új törvény meggyorsítja a lajstromozási eljárást, mert a védjegyhivatalnak a lajstromozási kérelem benyújtását és a hivatali illeték befizetését követő 3 hónapon belül ki kell adnia egy elővizsgálati jelentést.
17. Irán
2003. szeptember 25-én Irán csatlakozott mind a védjegyek nemzetközi lajstromozására vonatkozó Madridi Egyezményhez, mind a Madridi Jegyzőkönyvhöz.
Előkészítés alatt áll egy új, a Szellemi TulajdonVilágszervezetének előírásaival összhangban álló védjegytörvény is.
18. Írország
Az ír doménnév-lajstromozó hivatal új szabályokat tett közzé arról, hogy hogyan fogja a jövőben eldönteni a lajstromozással kapcsolatos vitákat a legfelsőbb szintű „ie” országkódot tartalmazó ügyekben. Eszerint egy független WIPO-tanács fogja elrendelni a vitatott doménnevek átadását, ha a panaszos bizonyítani tudja, hogy joga van a névre, és a lajstromoztatónak nincs ilyen joga.
19. Japán
A) Előző tájékoztatónkban már közöltük, hogy Japánban 2003. május 23-án módosított szabadalmi törvényt hagytak jóvá, amely részben 2004. január 1-jén, részben 2004. április 1-jén fog hatályba lépni.
Az új törvény 2004. január 1-jei hatállyal eltörli a felszólalási rendszert, és helyette módosított megsemmisítési el- járást vezet be. A régi rendszer szerint bárki felszólalhatott, és csak egy érdekelt fél vonhatta kétségbe egy szabadalom érvényességét, míg az új rendszer szerint bárki indíthat megsemmisítési keresetet.
Új szabályozás, hogy a szabadalom lajstromozása után is bárki közölhet a technika állására vonatkozó információt a szabadalmi hivatallal. Ez a módosítás is 2004. január 1-jén lép hatályba.
Ugyancsak 2004. január 1-jétől kezdve változnak a találmány egységességének megítélésével kapcsolatos követelmények, mégpedig a Szabadalmi Együttműködési Szerződés ilyen vonatkozású szabályozásával összhangban. Ennek megfelelően két vagy több találmány akkor igényelhető egy bejelentésben, ha közöttük műszaki összefüggés van. Ilyen összefüggés pedig akkor áll fenn, ha a két vagy több találmány egy vagy több azonos műszaki jellemzővel rendelkezik. Sajátos műszaki jellemző alatt olyan jellemzőt kell érteni, amelynek révén a találmány hozzájárul a technika állásának fejlesztéséhez.
B) A Japán Szabadalmi Hivatal új vizsgálati irányelveket adott ki a fejlett gyógyszertechnológiára vonatkozó szabadalmak engedélyezéséről. Ennek alapján szabadalmazhatóvá válnak a szövetregenerálásra, valamint a rák génterápiával való gyógyítására vonatkozó olyan találmányok, amelyeket nem csak orvosok tudnak megvalósítani. Az új irányelvek szerint továbbra sem szabadalmazhatók a diagnosztikai, sebészeti és egyéb gyógyászati eljárások.
Az új irányelvek kibocsátásával Japán ipari versenyképességét kívánják javítani.
20. Jordánia
A jordániai védjegyhivatal egy amerikai gyorsételgyártó felperesre nézve kedvező két ítéletet hozott, megállapítva, hogy a Halawani Industrial Company tulajdonában levő, burgonyaszeletekre vonatkozó CHEDDAR CHEESE és CHEESE BALLS védjegyek, amelyeket a 29. nemzetközi áruosztályban lajstromoztak, nem jogosultak lajstromozásra. A hivatal arra a tényre alapozta döntését, hogy mindkét védjegy általános leíró nevekből áll, és egyik sem elégíti ki a védjegylajstromozáshoz szükséges megkülönböztető jelleg követelményét.
21. Kanada
A) A kanadai Szövetségi Fellebbezési Bíróság (Canadian Federal Court of Appeal) 2003. június 14-én a Kirkbi AG v. Ritvik Holdings Inc. ügyben - a védjegyhivatal döntésével összhangban - megállapította, hogy a legókockák kötőelemekkel rendelkező felső felületének alakjára vonatkozó LEGO Indicia ábrás védjegy nem lajstromozható, mert funkcionális karakterű. Ennek megfelelően erre a védjegyre nem adható kizárólagos jog olyan árukon való használathoz, amelyek kapcsolatban állnak a funkcionalitással, vagyis építőkocka-készletekre.
Az ítélet megállapítja, hogy a funkcionalitástan (functionality doctrine) Kanadában egyaránt vonatkozik a lajstromozott és a lajstromozatlan védjegyekre, és célja, hogy meggátolja védjegyoltalom engedélyezése révén kizárólagos jog adását egy funkcióra; ilyen kizárólagos jog csak szabadalmi oltalom útján engedélyezhető.
B)A Szövetségi Bíróság a Labatt Brewing Company Limited v. Molson Canada ügyben úgy döntött, hogy az „Oland Export” kifejezés a megszerzett megkülönböztető jelleg alapján sörök védjegyeként lajstromozható. Ez az ügy több, mint 10 éve van folyamatban, és az utolsó egy olyan vitasorozatban, amelyet a két fél sörvédjegyekkel kapcsolatban régóta folytat.
22. Kína
A módosított kínai védjegytörvény, amely 2003. november 28-án lépett hatályba, 40 új és 50 módosított szakaszt tartalmaz. A régi törvényből 23 szakaszt töröltek.
Az új védjegytörvény figyelembe veszi a legújabb nemzetközi irányzatokat. Főbb vonásait az alábbiakban foglaljuk össze.
A 2. szakasz lehetővé teszi egy bejelentésben több áruosztály igénylését.
A4. szakasz szerint az elsőbbség igénylésénél csak a külföldi bejelentés napját és országát kell megadni; a bejelentés száma később is közölhető.
Az 5. szakasz nem csak a színkombinációk, hanem a megkülönböztető jelleggel bíró színek lajstromozását is lehetővé teszi. Ugyancsak védjegyezhetők a hang- és a háromdimenziós védjegyek.
A 21. szakasz alapján egy bejelentő megoszthatja védjegybejelentését. A megosztott bejelentés megtartja az eredeti benyújtás bejelentési napját.
A 23. szakasz felsorolja a lajstromozásból kizárt jelzéseket. Így nem lajstromozhatók többek között az áruk vagy szolgáltatások megjelölésére általánosan használt jelzések vagy nevek, a nemzetközi vagy hazai szervezetek nevei, jelzései vagy emblémái, valamint a mások által lajstromozotthoz hasonló vagy azzal azonos jelek, továbbá az olyan védjegyek, amelyek mások szerzői, szabadalmi vagy egyéb jogát sértik.
A 25. szakasz előírja, hogy a védjegyet az engedélyezés után lajstromozni és publikálni kell.
A 27. szakasz szerint a védjegy oltalmi ideje a bejelentés napjától számított 10 év, amely további 10-10 évre meghosszabbítható.
A 40. szakasz előírja, hogy a védjegybejelentés ellen csak a lajstromozás után lehet felszólalni, de kérni lehet a lajstromozott védjegy törlését is. (A korábbi törvény szerint a bejelentést a lajstromozás előtt publikálták, és 3 hónapon belül fel lehetett ellene szólalni.)Afelszólalást egy elővizsgáló, míg a törlési keresetet három elővizsgálóból álló tanács vizsgálja.
A 47. szakasz szerint a védjegy részlegesen is törölhető.
Az 50. szakasz lehetővé teszi a szerzői jogot, szabadalmi jogot vagy egyéb jogot sértő védjegy megsemmisítését.
Az 58. szakasz szerint a védjegyet használni kell. Használatnak minősül az is, ha a védjegyet módosított méretben, arányban vagy típusban használják, vagy ha exportra kerülő termékeken alkalmazzák.
A 72. szakasz a tanúsító védjegyek, míg a 76. szakasz a kollektív védjegyek lajstromozását is lehetővé teszi.
23. Közösségi védjegy
Az Európai Parlament 2003. szeptember 23-án jóváhagyta az európai védjegytörvény (vagyis a közösségi védjegyrendelet) változásait, amelyek célja, hogy harmadik államok állampolgárai számára megkönnyítsék a közösségi védjegyrendszer keretében oltalom megszerzését.
Az Európai Bizottság által javasolt egyéb változtatások tisztázzák a védjegyoltalom és a földrajzi megjelölések oltalma közötti viszonyt.
A rendeletmódosítás az Európai Unióval kapcsolatban álló alábbi három külső állam: Izland, Liechtenstein és Norvégia vonatkozásában is alkalmazható lesz. Az új törvény hatálya kiterjed majd az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozó 10 országra is.
Az 1994. évi szabályozás Európában egységes védjegyoltalmi rendszert hozott létre a spanyolországi Alicanteban létesített Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (Office for Harmonization in the Internal Market, OHIM) által alkalmazott közösségi lajstromozási rendszer útján.
Az Európai Bizottság azon a véleményen van, hogy az 1994. évi védjegyrendszer általában kielégítően teljesítette a felhasználók várakozásait, és kedvezően járult hozzá az Európai Unión belül fennálló akadályok elhárításához. A működési tapasztalatok azonban olyan pontokra mutattak rá, amelyek tisztázást vagy módosítást igényelnek. Ezért egyes rendelkezéseket el fognak törölni, elsősorban azt a különösen bonyolult eljárást, amelyet akkor kell követni, amikor közösségi védjegyoltalmat olyan harmadik ország állampolgárai kívánnak szerzeni, amely nem tagja a Párizsi Uniónak és/vagy a Kereskedelmi Világszervezetnek.
24. Lettország
Az Aquatex Baltija v. SIA Juras vejš ügyben a rigai kerületi bíróság első ízben ítélkezett egy védjegy és egy doménnév közötti ütközés ügyében. A bíróság elutasította azt a kérelmet, hogy törölje az alperes „aquatex.lv” doménnevét, mert megállapította, hogy bár a felperesnek van egy Lettországban lajstromozott AQUATEX védjegye, a felperes még nem lajstromoztatta védjegyét, amikor az alperes már lajstromoztatta doménnevét.
25. Mexikó
A mexikói kongresszus jóváhagyta az iparjogvédelmi törvények módosítását, aminek alapján gyógyszerekre kényszerengedély adható olyan esetekben, amikor a szabadalom által védett gyógyszerrel gyógyítható betegség országos szükséghelyzetet idéz elő.
26. Moldova
Moldova kormánya 2003. szeptember 26-án letétbe helyezte a védjegyek nemzetközi lajstromozására vonatkozó Madridi Jegyzőkönyvhöz való csatlakozás okmányát. Így ez Moldovára nézve 2003. december 26-án vált hatályossá.
27. Nagy-Britannia
Az Angol Fellebbezési Bíróság (Court of Appeal) megerősítette, hogy egy, a Storage Computer által birtokolt szabadalom egy része érvénytelen, és így azt a japán Hitachi cég nem bitorolja. E döntését a bíróság arra alapozta, hogy a szabadalmi leírás egy olyan anterioritásra hivatkozik saját érvényességének elemzésekor, amely közvetve a bejelentés újdonságának hiányát igazolja.
28. Namíbia
Namíbia kormánya 2003. október 1-jén letétbe helyezte a Szabadalmi Együttműködési Szerződéshez való csatlakozás okmányát. Ennek megfelelően a PCT Namíbiára (országkód: NA) nézve 2004. január 1-jén válik hatályossá, és így az ezen a napon vagy azt követően benyújtott nemzetközi bejelentések önműködően Namíbia megjelölését is tartalmazni fogják.
29. Oroszország
A módosított orosz szabadalmi törvény szerint lehetőség van a gyógyászati termékekre vonatkozó szabadalmak oltalmi idejének legfeljebb 5 évvel történő meghosszabbítására.
A hosszabbítási kérelmet a szabadalom engedélyezését követő 6 hónapon belül vagy - ha ez az időpont későbbi - a szabadalmazott termék forgalombahozatali engedélyének keltétől számított 6 hónapon belül kell benyújtani a forgalombahozatali engedély másolatával együtt.
30. Paraguay
Az 1294/98 sz. védjegytörvény előírja a védjegyek használatát. E törvény szerint egy védjegy addig van használatban, ameddig a vele megjelölt áruk vagy szolgáltatások kereskedelmi forgalomban vannak vagy ilyen megjelöléssel elérhetők.
2003. október 1-jétől kezdve Paraguayban lehetőség van védjegytörlési kereset indítására a védjegy használatának elmaradása miatt. Ilyen törlési keresetet a polgári és kereskedelmi bíróságoknál kell benyújtani, és az eljárást a polgári törvénykönyv szabályai szerint folytatják le.
Az a felperes, akinek a törlési keresetét kedvezően bírálták el, jogosult a vonatkozó végzés keltétől számított három hónapon belül benyújtani az illető védjegy lajstromozására vonatkozó kérelmet.
A védjegy használatát a védjegytulajdonosnak kell igazolnia. A védjegytörlés elkerülése érdekében a védjegytulajdonosnak bizonyítania kell, hogy védjegyét nyilvánosan és hatékonyan használta.
A védjegylajstromozást egy érdekelt fél kérelmére a következő esetekben kell törölni:
- ha a használatra a lajstromozást közvetlen követő öt éven belül nem került sor,
- ha a védjegy használatát öt egymást követő évnél hoszszabb időn át megszakították, vagy
- ha a védjegyhasználat egymást követő 5 évnél hosszabb időn keresztül a védjegy lajstromozási bizonylatában leírt eredeti megkülönböztető jellegtől lényegesen eltérő módon történt.
A védjegy törlésére irányuló kereset nem megalapozott, ha a használat elmaradását vis maiorral tudják igazolni. Ha a védjegy használata egyetlen áruosztályba tartozó árukkal vagy szolgáltatásokkal kapcsolatban történt, ez megalapozza az összes többi osztályra vonatkozó használatot is.
Paraguay elfogadta azt a nemzetközi védjegyhasználati elvet, hogy egy védjegynek a világ bármely országában való használata elegendő ahhoz, hogy megakadályozza a védjegy törlését Paraguayban.
31. Románia
Romániában az Európai Szabadalmi Egyezményhez való csatlakozást követően az 1991. évi hatályos szabadalmi törvényt módosító új szabadalmi törvény és annak új végrehajtási utasítása lépett hatályba.
Az új törvény szerint ki vannak zárva a szabadalmi oltalomból az ember szellemi tevékenységével kapcsolatos módszerek és elvek, valamint az adatfeldolgozással kapcsolatos tevékenységek, de szabadalmazhatók a mezőgazdaság és a biotechnológia területén tett felfedezéseken alapuló találmányok.
Az ipari minták oltalmára vonatkozó 1992. évi törvényt is módosították. A módosítás értelmében az ipari minták oltalmi ideje a bejelentés napjától számított 10 év, de azt legfeljebb 5 évvel meg lehet hosszabbítani.
32. Svájc
Szabadalmi ügyekben - hasonlóan a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos egyéb ügyekhez - a 26 svájci kanton rendes bíróságai illetékesek. A svájci szabadalmi törvény 76. szakasza előírja, hogy minden egyes kantonnak ki kell jelölnie olyan bíróságot, amely szabadalmi ügyekkel foglalkozik. Fellebbezést a jogvita tárgyának értékétől függetlenül a Szövetségi Bíróságnál lehet benyújtani.
Az a négy kanton (Zürich, Bern, Aargau és St. Gallen), amelynek van kereskedelmi bírósága, az utóbbiakat jelölte ki szabadalmi ügyek intézésére. A zürichi Kereskedelmi Bíróság tagjai a zürichi Fellebbezési Bíróság bíróin kívül kereskedelmi bírók és részmunkaidős bírók, akik a szabadalmi ügyekkel foglalkozó osztályon tapasztalt szabadalmi ügyvivők is lehetnek.
Jelenleg a Svájcban indított szabadalmi peres ügyek legnagyobb részét e négy kanton kereskedelmi bíróságai előtt folytatják le, mert azok bizonyos szakértelemre tettek szert ezen a területen. Ugyanakkor a többi kanton bíróságai ritkán foglalkoznak szabadalmi ügyekkel, és így nem is rendelkeznek a szükséges szakértelemmel ilyen téren.
A fenti okok miatt Svájcban évtizedek óta foglalkoznak egy szövetségi szabadalmi bíróság felállításának gondolatával, és ennekmegfelelően jelenleg kidolgozás alatt áll a polgári törvénykönyv egy olyan változata, amely helyettesítené a törvénykönyv 26 kantonra vonatkozó előírásait. Ugyanakkor a szabadalmi ügyek számára egy szövetségi fellebbezési bíróságot állítanának fel, amely Svájcon belül nem csupán a szabadalmi ügyekben bírna hatáskörrel, hanem az európai szabadalmi peres ügyek tervezett fórumrendszerében a közösségi szabadalom regionális fóruma is lenne.
A szabadalmi rendszer használói, különösen a gyáripar, erősen érdekelt a szabadalmi jogok hatékony érvényesítésében. Ezért a Svájci Kereskedelmi Szövetség támogatja az említett szövetségi szabadalmi bíróság felállítását, és 2002 áprilisában finanszírozta egy ilyen tárgyú konferencia megrendezését. A konferenciát követően megalapítottak egy olyan munkabizottságot, amelynek tagjait a svájci Szellemi Tulajdon Intézet és az AIPPI Svájci Csoportja delegálta, és amely kidolgozott egy tervezetet egy ilyen bíróság jogi kereteiről, valamint eljárási szabályairól.
A munkabizottság kapcsolatot létesített az illetékes szövetségi hatóságokkal, így a Szövetségi Szellemi Tulajdon Intézettel és a Szövetségi Igazságügyi Hivatallal, amelyek egyetértettek a javaslattal. A kantonok bíróságainál nemhivatalosan végzett tudakozódás alapján megállapítható volt, hogy ezek a bíróságok nem kívánnak tiltakozni kompetenciájuk egy részének elvesztése miatt.
A svájci szabadalmi törvény folyamatban levő felülvizsgálata, amelyet többek között azért indítottak, mert törvénybe akarják iktatni a 98/44/EC európai biotechnológiai irányelvet, alkalmat szolgáltathat arra, hogy a Szövetségi Szabadalmi Bíróság jogi kereteit beágyazzák a szabadalmi törvénybe.
33. Szabadalmi Együttműködési Szerződés
A Szabadalmi Együttműködési Szerződés (PCT) Uniójának közgyűlése 2003. szeptember 22-től október 1-jéig ülésezett. A közgyűlés díjmódosításokat hagyott jóvá, amelyek 2004. január 1-jén lépnek hatályba.
A nemzetközi bejelentési illeték díja 1400 CHF lesz, szemben az eddigi 650 CHF alapdíjból és 140 CHF megjelölési díjból adódó 790 CHF összeggel. Ezzel szemben az eddigi 233 CHF kezelési díj 200 CHF-ra csökkent.
A 75%-os díjfizetési kedvezmény, amely évenként 3000 USD alatti fejenkénti jövedelmet felmutató országok esetében volt alkalmazható, 2004. január 1-jétől kezdve ezekben az országokban nemcsak a természetes személyeket, hanem bármilyen bejelentőt megillet, aki az illető ország állampolgára és ott lakik. A kedvezményt tehát kutatóintézetek és vállalatok is igénybe vehetik.
34. Szaúd-Arábia
A tájékoztatásügyi miniszter 2003. szeptember 1-jén bejelentette, hogy a Minisztertanács jóváhagyta az ország csatlakozását a Párizsi Uniós Egyezményhez. Ezt a csatlakozást külön törvény fogja szabályozni.
35. Szellemi Tulajdon Világszervezete
A) A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) 2003 májusában tartott rendkívüli közgyűlésén a szudáni nemzetiségű dr. Kamil Idrist további hat évre egyhangúan megválasztották a WIPO főigazgatójának. Az újabb hatéves ciklus 2003. december 1-jén kezdődik.
B) A Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) 2003. szeptember 23-án bejelentette, hogy megállapodott az Európai Szabadalmi Hivatal, a Japán Szabadalmi Hivatal és az USA Szabadalmi és Védjegyhivatala által létrehozott hármas szövetséggel való együttműködésben. A WIPO Genfben tartott éves közgyűlésén az említett három hivatal elnöke dr. Kamil Idris-szel közösen hangsúlyozta, hogy nemzetközi erőfeszítésekre van szükség a szabadalmi rendszer reformjának előmozdításához annak érdekében, hogy a szabadalmi rendszer összes használója könnyebben szerezhessen oltalmi jogokat.
A négy vezető utalt arra, hogy egyes érdekelt csoportok igyekeztek aláaknázni a szabadalmi rendszert. Az ilyen erőfeszítések azonban gátolják a szabadalmi rendszer reformját. Ezért megállapodtak abban, hogy a WIPO a szabadalmi rendszer jól ismert értékeit tudatosító párbeszédet fog folytatni tagállamaival. Dr. Idris utalt a Szabadalmi Együttműködési Szerződés keretében benyújtott összes bejelentés mintegy 90%-át feldolgozó három hivatal felbecsülhetetlen segítségére. Ezért a WIPO e hivatalokkal való szoros együttműködésre fog törekedni annak érdekében, hogy a PCT-t használó közösség számára hatékonyabb segítséget tudjanak nyújtani.
36. Szlovénia
Az 1992. június 18-án kelt, 1768/92/EGK tanácsi rendelet, valamint az 1996. július 13-án kelt, 1610/96/EK tanácsi rendelet alapján 2003. július 12-én Szlovéniában olyan szabályozás lépett hatályba, amely Szlovéniának az Európai Unióba való belépési napját, vagyis 2004. május 1-jét követően lehetővé teszi kiegészítő oltalmi tanúsítvány (supplementary protection certificate, SPC) elnyerését az 1993. január 1-jén vagy azt követően engedélyezett gyógyszer- vagy növényvédőszer tárgyú szabadalmak alapján.
Ilyen kiegészítő oltalom engedélyezésének feltétele, hogy a szabadalmas a szabadalom tárgyát képező termékre Szlovéniában forgalmazási engedéllyel rendelkezzen.
A kiegészítő oltalmi tanúsítvány oltalmi ideje nem haladhatja meg az öt évet. A vonatkozó kérelmet a forgalombahozatali engedély kiadását vagy - ha ezt az engedélyt a szabadalom engedélyezése előtt adják meg - a szabadalom engedélyezését követő hat hónapon belül kell benyújtani.
37. Tajvan
Négy évnél hosszabb várakozás után a védjegytörvény tervezetét harmadszor is felolvasták a parlamentben.Amódosított törvényt az elnök május 28-án írta alá, és így az november 28-án lépett hatályba.
Az új törvény lényegesen kedvezőbben elégíti ki a hazai vállalatok igényeit, és jobban megfelel a nemzetközi irányzatoknak. 50 szakaszt módosítottak, 38 új szakaszt iktattak be és 23 szakaszt töröltek, így az új törvény a régi 7 fejezetbe sorolt 79 szakasz helyett 10 fejezetben 94 szakaszt tartalmaz.
A módosított törvény szerint a védjegyek meghatározási körébe beletartoznak az árukat és szolgáltatásokat megkülönböztető jelzések.
Egy védjegybejelentőnek a használat vagy a használati szándék bizonyítékaként nem kell többé benyújtania termékkatalógust vagy eskü alatti nyilatkozatot. A bejelentés időpontjában csak az alapbejelentés államát és benyújtási napját kell feltüntetni. Az alapbejelentés sorszámát később is lehet közölni.
Az új törvény szerint az oltalom kiterjed a hangvédjegyekre, a háromdimenziós védjegyekre és az egyszínű védjegyekre is.
A védjegyhasználat meghatározását úgy módosították, hogy figyelembe vették az elektronikus kereskedelem és az internet szükségleteit is.
Lajstromozás utáni felszólalási rendszert vezettek be. Ennekmegfelelően a lajstromozástmeghirdetik, és a lajstromozási illeték befizetését követő közzététel után három hónapon belül bárki felszólalhat, aki azon a véleményen van, hogy a lajstromozás nem elégíti ki a törvényes követelményeket.
38. Tunézia
Tunézia 2003. május 4-én letétbe helyezte a mikroorganizmusok szabadalmi eljárás céljából történő letétbe helyezésére vonatkozó Budapesti Szerződéshez való csatlakozás okmányát. Így ez a szerződés Tunéziára nézve 2003. augusztus 4-én lépett hatályba.
39. Ukrajna
A) Ukrajnában 2003. május 22-én módosított szabadalmi törvény lépett hatályba, amelynek alapján a nemzetközi bejelentéseket Ukrajnában az elsőbbség napjától számított 31 hónapon belül ukrán nyelven kell benyújtani. Ez a határidő legfeljebb két hónappal meghosszabbítható. A hosszabbítási illeték havonként 30 dollárnak megfelelő összeg.
A módosított törvény szerint lehetőség van a gyógyászati termékekre vonatkozó szabadalmak oltalmi idejének legfeljebb öt évvel történő meghosszabbítására.
A hosszabbítási kérelmet a szabadalom engedélyezését követő hat hónapon belül vagy - ha ez az időpont későbbi - a szabadalmazott termék forgalombahozatali engedélyének keltétől számított hat hónapon belül kell benyújtani. A kérelemmel együtt be kell nyújtani a forgalombahozatali engedély másolatát is.
B) Ukrajna kormánya 2003. augusztus 28-án letétbe helyezte a védjegyek nemzetközi lajstromozására vonatkozó Madridi Jegyzőkönyvhöz való csatlakozás okmányát. Így ez a jegyzőkönyv Ukrajnára nézve 2003. november 28-án vált hatályossá.
40. Vietnam
2003. május 2-án Vietnamban hatályba lépett a félvezető integrált áramkörök oltalmára vonatkozó törvény.
A törvény szerint az ilyen áramkörök áramkörelemek és azok kapcsolatainak háromdimenziós elrendezésére vonatkoznak.
Az új oltalmi forma oltalmi ideje a lajstromozás napjától számított tíz év, illetve - ha ez hosszabb - az áramkör megtervezésétől számított 15 év.