HIREK, ESEMÉNYEK
Majcher Barbara
"Oh !" - egy kiállítás
A Formatervezők Szövetségének Nemzetközi Tanácsa (ICSID) 2003. szeptember 8-13. között rendezi világkongresszusát és taggyűlését Hannoverben. A kongresszus hivatalos kísérőprogramjai közé felvételt nyert a fiatal magyar formatervezőket bemutató kiállítás, melynek a berlini Magyar Intézet* ad otthont.
A kiállítás szakmai és szervezési feladataihoz a Magyar Formatervezési Tanács Irodája egy koordináló csapatot kért fel, melynek tagjai: a kiállítás kurátora, Tanító Balázs ifjú formatervező művész, projektmenedzser, Csák Ferenc művészettörténész és Szeibold Krisztina formatervező művész, aki az installáció elkészítését vállalta.
A kiállítás különös hangsúlyt kap a honi formatervezés világában, hiszen a rendszerváltást követő bő egy évtized óta ez az első alkalom, hogy a magyar formatervezők koncentráltan, egy kiállítás keretein belül mutathatják meg magukat a világnak, a szakmának.
A kiállítás címe: "Oh!". Rendhagyó és találó, hiszen az "Objects from Hungary" kifejezés kezdőbetűiből alkotott összetétel, s talán így kiáltunk fel magunkban, amikor megpillantjuk a huszonegyedik századot jellemző innovativitás fiatal és jeles képviselőinek alkotásait.
Az ifjú, de már szakmai potenciállal rendelkező formatervezők munkáin keresztül betekintést nyerünk a magyar formatervezés jelenlegi helyzetébe, valamint a piac, a környezet erre adott válaszába.
S mit látunk még ? Orrzuhanyt és robogót, mobil gardent és dream pillow-t. Termékeket és koncept-szintű terveket mutat a válogatás, mely egyszerre villantja fel a látogatóknak azt a designtudatos szellemi hátteret, mely biztos alapot adhat a design fejlesztésére, s felfedi a fiatal, tehetséges tervezők fejében cikázó, az emberi életet könnyebbé és szebbé tevő, a megrendelőtől nem függő szabadabb gondolatokat. A válogatásban helyet kaptak a pályázatokon kimagasló eredményeket elért tervek mellett a jelenleg még intézményes keretek között tanuló művészpalánták munkái csakúgy, mint az ismereteket autodidakta módon elsajátító, erős motiváltsággal bíró tehetségek alkotásai. E nem mindennapi válogatás folytán a design minden szegmensét lefedő teljesítmények jól körvonalazzák a szakma terjeszkedési irányát.
A felsorakoztatott fiatal tervezők élményanyagában megmutatkozik, milyen magas színvonalon áll a formatervezés oktatása Magyarországon, visszaköszönnek a nagy hagyományokkal rendelkező magyar design értékei: fejlett innováció, kreatív tervezés, ötletek. Ezt a szellemi kapacitást, tervezési potenciált egyelőre még kevésbé veszi igénybe a gazdaság, de ez a kiállítás talán felhívja a figyelmet, arra, hogy a magyar design a mostoha gazdasági, iparszerkezeti körülmények ellenére katalizálhatja a tárgytervezést, s emelheti az európai tárgykultúrát.
A kiállítás védnökségét és megnyitását a Magyar Formatervezési Tanács tagja, prof. Lengyel István formatervező művész, tanszékvezető egyetemi tanár vállalta. Az ünnepélyes megnyitóra 2003. szeptember 10-én 17 órakor kerül sor. A kiállítás szeptember 24-ig tekinthető meg.
Majcher Barbara
* Collegium Hungaricum Berlin, 10178 Berlin Karl-Liebknecht-Str. 9.