6. (116.) évfolyam 3. szám |
2011. június |
Kivonatok
Jürgen Schade:
Megkésett a közösségi (EU-) szabadalom? - A globalizáció többoldalú együttműködést sürget
A Jürgen Schade, a jogtudományok doktora, a Német Szabadalmi és Védjegyhivatal nyugalmazott elnöke, számos egyetem professzora nevével fémjelzett írás eredetileg a Max Planck Intézet kiadványában, az International Review of Intellectual Property and Competition Law című folyóirat 2010. évi 7. számában jelent meg angol nyelven. Az írás a közösségi szabadalmi oltalmi rendszer megteremtésének célkitűzését, az igény megjelenéséhez vezető okokat, az okok felmerülése óta bekövetkezett változásokat, a globalizáció hatásait, a nemzetközi és az európai szabadalmi rendszerrel szemben támasztott elvárásokat, az országok közötti együttműködés jelenlegi és lehetséges formáit vizsgálja kritikai nézőpontból, Hanns Ullrich tanulmányához kapcsolódva.
Dr. Görög Márta:
Gondolatok a merchandizing jelentéstartalmához, egyes típusaihoz
A merchandisingjelenség nem csupán a marketingszakembereket, a közgazdászokat, hanem a jogászokat is foglalkoztatja. A merchandising-marketing viszony többé-kevésbé jól körülhatárolható, a merchandising jogi szempontú meghatározása azonban még korántsem egyértelmű. A jogalkalmazási gyakorlatban, a jogirodalomban, illetve a sportról szóló törvény alkalmazásában is az arculatátvitellel azonosítva nyer alkalmazást magyar terminus technicusként. Véleményünk szerint ez a terminus nem értelmezhető egyes bizonyos merchandisingtípusoknál, különös tekintettel a személyi merchandisingra. A merchandizingnak a Nemzetközi Iparjogvédelmi Szövetség által 1995-ben Montrealban kidolgozott fogalma is némi pontosítást igényel, sokkal inkább jelenti - álláspontunk szerint - a fogalomban megjelenő jogok (másodlagos) elsősorban kereskedelmi célzatú felhasználását, hasznosítását.
Scholz Ildikó:
Eredetiség és átdolgozások a zeneművek körében
Dr. Vida Sándor:
Védjegyes importáru forgalmazásának megelőzése - az Európai Bíróság határozata
A bolgár vámhatóság eredeti, Hongkongból importált tintapatront foglalt le. A bitorlási per során a bolgár bíróság az Európai Bíróságtól a védjegyjogi irányelv 5. cikk (3) bekezdés c) pontjának értelmezését kérte. Az Európai Bíróság válaszában kiemelte, hogy a védjegy tulajdonosa felléphet a védjeggyel ellátott eredeti áruk EGT-n belüli első, hozzájárulása nélkül történő forgalomba hozatalával szemben. A tanulmány kitér von Mühlendahl kommentárjára is.
Kovács Krisztina:
Európai formatervezésiminta-oltalmi gyakorlat a megsemmisítési okok körében - jogesetek a Belső Piaci Harmonizáció Hivatal fellebbezési tanácsainak gyakorlatából
Az Európai Parlament és a Tanács 98/71/EK irányelve a formatervezési minták oltalmáról 1998. október 13-án került elfogadásra. Célja a tagállamok formatervezésiminta-oltalmi jogának részleges harmonizációja volt a belső piac hatékony működésének biztosítása érdekében. Az irányelv döntő hatást gyakorolt a 2001. december 12-i 6/2002/EK tanácsi rendelet tartalmára is. A cikk a megsemmisítési okokkal kapcsolatos rendelkezések alkalmazását vizsgálja a BPHH fellebbezési tanácsainak gyakorlata tükrében.