A Szabadalmi Együttműködési Szerződés (PCT) 1997-ben*
1. Új PCT tagállamok 1997-ben (zárójelben a belépés dátuma)
2. A PCT tagállamai 1997. december 31-én
3. A Nemzetközi Iroda által átvett nemzetközi bejelentések számának alakulása
4. A Nemzetközi elővizsgáló szervektől 1997-ben nemzetközi elővizsgálatra átvett bejelentések
5. Az 1998. január 1-jén hatályba lépett változások
6. Az 1998. július 1-jén hatályba lépő változások
7. Változások, amelyek hatálybalépésének időpontja eltér 1998. január 1-jétől és július 1-jétől
8. Elővizsgálószervek
9. Szemináriumok
10. PCT Információs vonal
A WIPO Titkársága közzéteszi a Szabadalmi Együttműködési Szerződésről szóló éves információs jelentését, amely a PCT-re vonatkozóan az 1997. évről számos statisztikai adatot foglal magába, beleértve az országonkénti statisztikákat is. 1997-ben a PCT út világméretű felhasználása jelentős mértékben tovább nőtt: a Nemzetközi Iroda az egész világon benyújtott összesen 54 422 nemzetközi bejelentést vett át, (7131-gyel (15,1%) többet, mint 1996-ban). Ez összesen 3 463 147 nemzeti bejelentéssel egyenértékű.
A PCT által létrehozott szabadalmi együttműködési rendszer azt jelenti, hogy a PCT bejelentő egyetlen Hivatalnál benyújtott egyetlen bejelentésével a PCT bármelyik vagy valamennyi Szerződő Államában benyújtott szabályos nemzeti szabadalmi bejelentés hatályát szerzi meg, anélkül, hogy az eljárás megkezdésekor a bejelentés fordítását be kellene nyújtania, vagy nemzeti díjakat kellene fizetnie. A nemzeti szabadalomengedélyezési eljárások és az ezzel kapcsolatos magas költségek az esetek többségében 18 hónappal elhalasztódnak (egyes hivatalok esetében még tovább is). Ezáltal a PCT rendszer felhasználóbarát és költséghatékony bejelentési utat kínál.
1997 folyamán hét új Szerződő Állam csatlakozott a PCT-hez: Jugoszlávia, Ghana, Zimbabwe, Sierra Leone, Indonézia, Gambia és Guinea-Bissau, ennek eredményeképpen 1997. december 31-én 94 volt a PCT tagjainak száma.
Felismerve az Internet jelentőségét a felhasználóknak és a lehetséges PCT felhasználóknak szóló információközlés eszközeként, a WIPO nagyszámú PCT anyagot töltött be az Internetbe. A PCT felhasználóknak nyújtott szolgáltatásai javítása érdekében a WIPO 1997. június 1-jén új szolgáltatást indított el, az ún. PCT Információs Vonalat, amely ingyen ad választ a PCT bejelentések benyújtásával és a PCT szerinti nemzetközi szakasz eljárásával kapcsolatos kérdésekre.
A nemzetközi bejelentések benyújtásával és feldolgozásával kapcsolatos eljárások egyszerűbbé, biztonságosabbá, rugalmasabbá és a bejelentők számára elérhetőbbé tétele céljából, továbbá tekintettel a gyorsan változó technikára, a PCT Unió Közgyűlése 1997 szeptemberében a PCT Szabályok több módosítását fogadta el és határozott egyes bejelentési díjak 1998 január 1-jei hatállyal történő csökkentéséről.
1. Új PCT tagállamok 1997-ben (zárójelben a belépés dátuma)
2. A PCT tagállamai 1997. december 31-én: Albánia, Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Azerbajdzsán, Barbados, Belgium, Belorusszia, Benin, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Bulgária, Burkina Faso, Csád, Cseh Köztársaság, Dánia, Egyesült Királyság (Nagy-Britannia), Elefántcsont-part, Észtország, Finnország, Franciaország, Gabon, Gambia, Ghana, Görögország, Grúzia, Guinea, Guinea-Bissau, Hollandia, Indonézia, Írország, Izland, Izrael, Japán, Jugoszlávia, Kamerun, Kanada, Kazahsztán, Kenya, Kína, Kirgízia, Kongó, Koreai Köztársaság, Koreai Népi Demokrati-kus Köztársaság, Közép- Afrikai Köztársaság, Kuba, Lengyelország, Lesotho, Lettország, Libéria, Liechtenstein, Litvánia, Luxembourg, Madagaszkár, Magyarország, Makedónia, volt jugoszláv köztársaság, Malawi, Mali, Mauritánia, Mexikó, Moldáviai Köztársaság, Monaco, Mongólia, Németország, Niger, Norvégia, Olaszország, Orosz Föderáció, Örményország, Portugália, Románia, Saint Lucia, Sierra Leone, Spanyolország, Sri Lanka, Svájc, Svédország, Swáziföld, Szenegál, Szingapúr, Szlovákia, Szlovénia, Szudán, Tadzsikisztán, Togo, Törökország, Trinidad és Tobago, Türkménia, Uganda, Új-Zéland, Ukrajna, Üzbegisztán, Viet Nam, Zimbabwe (94).
3. Az alábbi grafikon a Nemzetközi Iroda által átvett nemzetközi bejelentések számának alakulását mutatja naptári évenként a PCT működésének kezdete óta: A Nemzetközi Iroda által átvett nemzetközi bejelentések számának alakulása 1978 óta 4. A Nemzetközi Iroda által a nemzetközi elővizsgáló szervektől 1997-ben nemzetközi elővizsgálatra átvett bejelentések száma elérte a 40 382-t, ami 1996-hoz képest 22,2%-os növekedést mutat. Az 1985 óta naptári évenként benyújtott kérelmek száma az alábbiak szerint alakult: Az 1985 óta benyújtott kérelmek száma 5. Az 1998. január 1-jén hatályba lépett változások:
1998. január 1-je után amint lehetséges, a a) egyetlen kétnyelvű (angol és francia) papír alakban, amely csak bibliográfiai adatokat tartalmaz, beleértve a leírás első oldalán levő adatokat és a PCT 86.1 szabállyal kapcsolatos más információt. A kiadvány a jelenlegi két külön egynyelvű kiadványt fogja helyettesíteni, és
b) elektronikus alakban, amely a bibliográfiai adatokat, a leírás első oldalán megjelenő adatokat, rajzokat, ha vannak és a kivonatot tartalmazza. Az elektronikus változat egyidejűleg áll rendelkezésre angol és francia nyelven, hozzáférhető a PCT Adminisztratív Utasítások szerinti bármely elektronikus eszközzel és módon (amely lehet például Interneten vagy CD-ROM-on). A PCT Közgyűlésének határozata értelmében a PCT bejelentések alap-illetéke 15%-kal, a megjelölési illeték pedig 19%-kal csökken.
6. Az 1998. július 1-jén hatályba lépő változások: a nemzetközi bejelentések benyújtására használható nyelvek köre bővül; az elsőbbség igénylésével kapcsolatben elkövetett hibákra és azok kijavítására vonatkozó rendelkezések és az elsőbbségi iratok benyújtására vonatkozó egyes szabályok liberálisabbá válnak, illetve módosulnak; új szabályt vezetnek be arra az esetre, ha az elővizsgálati kérelmet nem az adott bejelentés nemzetközi elővizsgálatára illetékes Nemzetközi Elővizsgáló Szervhez, hanem az átvevő hivatalhoz, a Nemzetközi Kutatási Szervhez vagy a Nemzetközi Irodához nyújtják be (hasonlóan a PCT 19.4 szabályához, ami a PCT bejelentésnek nem illetékes átvevő hivatalnál történt benyújtása esetére vonatkozó eljárásról intézkedik); a Nemzetközi Iroda és a nemzetközi elővizsgáló szervek aktáiban megtalálható nemzetközi bejelentések iratainak másolatai a nemzetközi közzététel után könnyebben válnak hozzáférhetővé harmadik személyek részére; az 1998 július 1-jén vagy ezt követően benyújtott nemzetközi bejelentésekre a kiválasztott hivatalok kifejezett felhatalmazást kapnak, hogy az elővizsgálati szervek nemzetközi elővizsgálati aktáiban levő bejelentések irataihoz hozzáférést engedélyezzenek, ha ezt a vonatkozó nemzeti vagy regionális jogszabályok megengedik; egységesebbé válnak a nemzetközi szakaszban befizetendő díjakra vonatkozó fizetési határidők és változások lépnek életbe annak tisztázására, hogy milyen összegek fizetendők, ha a díj összege a megfizetés előtt megváltozik, bizonyos esetekben a visszafizetés biztosítására, valamint a II. Fejezet szerinti eljárásra vonatkozó díjak (késedelmes) megfizetésének összehangolására az I. Fejezet szerinti eljárással; a nukleotid az aminosav szekvencia listák nemzetközi bejelentésekben való bemutatására vonatkozó szabványra vonatkozó új szabályok lépnek hatályba; a mikroorganizmusok letétbe helyezését szabályozó rendelkezéseket tartalmazó PCT 13bis 7. Változások, amelyek hatálybalépésének időpontja eltér 1998. január 1-jétől és július 1-jétől: A Szabályok széles körű választási lehetőségeket nyújtó rendelkezésekkel módosultak, amelyek lehetővé teszik a nemzetközi bejelentés és egyéb iratok elektronikus úton történő benyújtását azoknál az átvevő hivataloknál, amelyek az ilyen iratok átvételére felkészültek. E vonatkozásban a módosított szabályozás az elektronikus bejelentés részleteinek közzétételekor fog életbe lépni.
8. A PCT Unió Közgyűlése a Koreai Iparjogvédelmi Hivatalt nemzetközi kutató és elővizsgáló szervnek jelölte ki, meghosszabbította a Spanyol Szabadalmi és Védjegyhivatal megbízását nemzetközi kutató szervként és meghosszabbította az Amerikai Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatala, az Ausztráliai Szabadalmi Hivatal, az Európai Szabadalmi Hivatal, a Japán Szabadalmi Hivatal, a Kínai Szabadalmi Hivatal, az Orosz Szabadalmi és Védjegyügynökség, az Osztrák Szabadalmi Hivatal és a Svéd Szabadalmi és Cégbejegyzési Hivatal nemzetközi kutató és elővizsgáló szervként való megbízatását. A PCT 16(3)(b) és 32(3) pontja szerint a WIPO Nemzetközi Irodájával kötött Egyezmény az említett hivataloknak PCT szerinti nemzetközi kutató és elővizsgáló szervként való működéséről - a Koreai Iparjogvédelmi Hivatallal kötött egyezmény kivételével - 1998. január 1-jén lépett hatályba és 2007. december 31-ig marad érvényben. A Koreai Iparjogvédelmi Hivatallal kötött Egyezmény 2007. december 31-ig lesz hatályban.
9. A Nemzetközi Iroda tisztviselői 1997. folyamán 86 szemináriumon vettek részt, amelyeken a PCT előnyeit ismertették. Ezeket a szemináriumokat az Amerikai Egyesült Államokban, Argentinában, Azerbajdzsánban, Brazíliában, Chilében, Dániában, Dél-Afrikában, az Egyesült Arab Emirátusokban, Elefántcsontparton, Franciaországban, Gabonban, Guatemalában, Guineában, Indonéziában, Jamaicában, Japánban, Jemenben, Jugoszláviában, Kamerunban, Kínában, Kolumbiában, Libanonban, Madagaszkáron, Mexikóban, Mongóliában, Myanmarban, Nagy-Britanniában (Egyesült Királyság), Németországban, Olaszországban, Panamában, Paraguayban, Sri Lankán, Svájcban, Swáziföldön, Szingapúrban, Thaiföldön, Togóban és Türkméniában a PCT 5700 felhasználója vagy lehetséges felhasználója számára angol, arab, francia, japán, német, orosz vagy spanyol nyelven tartották meg.
10. PCT Információs Vonal A Nemzetközi Iroda 1997. június 1-jén új szolgáltatást indított a PCT felhasználók részére - a PCT Információs Vonalat (PCT Information Line) a nemzetközi bejelentések benyújtása és a PCT nemzetközi szakaszában lefolytatott eljárás általános kérdéseiről. Ahol szükséges, a PCT Információs Vonalnál szolgálatban levő személy közvetíti a kérdéseket a konkrét bejelentésért felelős tisztviselő vagy a PCT Jogi Osztálya számára. A PCT Információs Vonallal az alábbi módon lehet kapcsolatba lépni: Fordította: Pick Róbert
faxon: (41-22) 338 83 39
e-mailen: pct [uzzuehrgewzgewzug] infoline [sddeeffnbfnjndfbn] wipo [uzzuehrgewzgewzug] int