HÍREK, ESEMÉNYEK
Együttműködési megállapodás a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) és a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) között
A Felek egyetértenek abban, hogy az iparjogvédelem és a legfejlettebb technikát képviselő információs eszközrendszer a gazdaság, a kutatás, az ipar és a vállalkozói szféra piaci helyzetének javítását, versenyképességének fokozását döntően képes befolyásolni és meghatározni. A Felek együttműködésének célja, hogy a gazdaság modernizációja és növekedési feltételeinek biztosítása érdekében e tudásbázis ismertté tételét, felhasználásának tudatosítását összehangolt és egyeztetett tevékenységükkel az eddigieknél hatékonyabban és célzottabban segítsék elő.
E célok megvalósítására a Felek az alábbi területeken történő együttműködésben állapodnak meg.
I. A MISZ programjaiban, illetve folyamatos tevékenységében vállalt MSZH közreműködés
1. Az Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs verseny kapcsán:
a verseny sikeres szervezéséhez és lebonyolításához erkölcsi, anyagi és szakmai támogatás nyújtása,
a pályázók, illetve a pályázatok menedzserei részére az iparjogvédelmi információk, kutatási lehetőségek térítésmentes biztosítása az MSZH közreműködésével,
a versenyben a helyezést elért pályamunkák alkotóinak támogatása szaktanácsadással, amennyiben pályázatuk oltalomban részesíthető megoldást tartalmaz.
különdíjak kitűzése a legjobb helyezést elért pályázók részére,
a pályázatok elbírálásában, illetve a szakmai zsűriben az MSZH elnökének vagy képviselőjének részvétele.
2. Az Innovációs Nagydíj pályázattal kapcsolatban:
szakmai, erkölcsi és anyagi támogatás biztosítása,
javaslattétel az Innovációs Nagydíjra, illetve az egyéb innovációs díjakra,
a zsűri munkájában az MSZH elnökének vagy képviselőjének részvétele.
3. A Magyar Innovációs Klub létrehozásában és működésében:
a Klub működéséhez fizikai feltételek (helyiség, előadóterem stb.) biztosítása,
a Klub munkájának szellemi támogatása, közös programok szervezése.
4. A "Lépés a jövőbe" című országos designpályázat továbbfejlesztése kapcsán:
a pályázat szervezéséhez szakmai és anyagi támogatás nyújtása,
részvétel a meghirdetés és a többlépcsős válogatás szakmai munkájában (iparjogvédelmi oltalom megszerzése, nyilvánosság, valamint kiállítási bemutatóterem biztosítása),
a pályázat egyik nyertese számára MSZH-díj kitűzése,
a zsűri munkájában az MSZH elnökének vagy képviselőjének részvétele.
II. Az MSZH promóciós és tájékoztató tevékenységében vállalt folyamatos MISZ közreműködés
A MISZ által szervezett kiállítások vásárok (pl. Innofórum-rendezvénysorozat) alkalmával lehetőség biztosítása iparjogvédelmi consulting-szolgáltatások működtetésére, a rendezvények időpontjának előzetes jelzésével.
A MISZ hat regionális irodája munkatásrainak rendszeres iparjogvédelmi képzésben és továbbképzésben való részvétele, az eljuttatott iparjogvédelmi dokumentumok, illetve adatbázis-ismeretek, Internet-használat vállalkozók, feltalálók részére történő szervezett és eredményes továbbadása érdekében.
Budapesten és a régiókban folyamatosan előfizetők toborzása a Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítő és az Iparjogvédelmi Szemle című kiadványokra.
Címlisták küldése a fővárosban és a régiókban működő kis- és közepes vállalkozásokról, az érdeklődésre számot tartó MSZH-kiadványok megküldése tanfolyamok meghirdetése céljából.
A MISZ kéthetente megjelenő Hírlevelében "Iparjogvédelem - MSZH" rovat kialakítása és folyamatos tájékoztatás az MSZH híreiről, szolgáltatásairól (könyvtár - ügyfélszolgálat).
Esetenként ismertető cikkek írása, programbeszámolók készítése az Iparjogvédelmi Szemlébe a MISZ iparjogvédelmet támogató munkájáról.
III. Az MSZH anyagi hozzájárulása a MISZ tevékenységéhez A MISZ és az MSZH elnöke évente külön megállapodás keretében rögzíti az anyagi támogatás mértékét és feltételeit.
IV. Az MSZH és a MISZ közötti együttműködés koordinálására
Az együttműködés keretében az együttműködő felek elnökei kölcsönösen vállalják, hogy
magát az együttműködés tényét, valamint az egyes konkrét programok megvalósulásában való köcsönös részvételt a programok kiadványaiban, valamint a különböző médiákban rendszeresen közzéteszik,
szoros kapcsolatban állnak egymással, rendszeresen, legalább félévenként személyes konzultáció keretében egyeztetést tartanak.
Jelen Megállapodás a hivatalos aláírás napján lép érvénybe, és határozatlan időre szól. A Megállapodást egyéves felmondási határidővel bármelyik fél felmondhatja. A Felek kötelezettséget vállalnak, hogy a két szervezet elnöke az esetleges felmondás előtt személyes konzultációt folytat.
Budapest, 1997. október 27.
Dr. Bendzsel Miklós s. k.,
Dr. Pakucs János s. k.,
a Magyar Szabadalmi Hivatal
a Magyar Innovációs Szövetség
elnöke
elnöke
Együttműködési Megállapodás
a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Jedlik Ányos Társaság között
az 1998-2000. évek időszakáraA Magyar Szabadalmi Hivatal elnökének kezdeményezésére 1996-ban a Hivatal centenáriuma alkalmából az ipari és kereskedelmi miniszter 16/1996. (IKM) számú rendeletében a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerésére Jedlik Ányos-díjat alapított.
A magyar műszaki értelmiség ötven személyisége, akadémikusok, fizikusok, elektrotechnikusok 1993-ban létrehozták a Jedlik Ányos Társaságot, abból a célból, hogy a nemzetközileg is elismert magyar fizikus professzor, akadémikus, feltaláló életművét, tudományos és emberi arculatát minél szélesebb körben megismertessék, eredményeit, életútját a következő nemzedékek elé követendő példaképül állítsák.
A Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) és a Jedlik Ányos Társaság (JÁT) vezetősége a nemzeti technikatörténet Jedlik Ányossal kapcsolatos hagyományának őrzése és ápolása érdekében elhatározta, hogy a kölcsönösség jegyében együttműködik és a választott névadó személyiségük születésének bicentenáriumára történő méltó felkészülés jegyében három évre szóló Együttműködési Megállapodást köt.
Az Együttműködési Megállapodás - mellékletben foglalt szolgáltatásokra és támogatásokra támaszkodva - az alábbi közös cselekvési irányokat rögzíti:
I.
1. Az MSZH a JÁT útján bekapcsolódik azon oktatási intézmények, kollégiumok tevékenységébe, amelyek az ifjúság körében vetélkedők, pályázatok útján kívánják Jedlik Ányosra vonatkozó ismereteiket terjeszteni és elmélyíteni.
2. A JÁT az MSZH munkatársai és Jedlik Ányos-díjazottjai számára tájékoztatót tart a JÁT tevékenységéről és bemutatja Jedlik Ányos életútját, emberi, tudósi alakját, hazafiúi magatartását.
3. A felek gondoskodnak arról, hogy közös tevékenységükről - kiemelten a bicentenáriumi terveikről, eseményekről - rendszeres tájékoztatást nyújtsanak a nyilvánosság számára.
II.
1. Az MSZH bekapcsolódik a Magyar Millennium Emlékbizottság felkérésére alakult "Jedlik Ányos Emlékbizottság" munkájába. A Michelberger Pál akadémikus, az MTA alelnöke által vezetett Emlékbizottságban a Magyar Szabadalmi Hivatalt Dr. Bendzsel Miklós elnök képviseli.
2. Az MSZH bekapcsolódik a JÁT által létrehozott, Terplán Zénó akadémikus által vezetett Szerkesztő Bizottság munkájába, melynek feladata a bicentenáriumi Jedlik Emlékkönyv szerkesztése, publikálása, ügyének gondozása.
3. Az MSZH Internet honlapján lehetőséget ad Jedlik Ányos életének, munkásságának, tudományos eredményeinek bemutatására, és együttműködik a JÁT-tal abban, hogy a tanuló ifjúság számára a honlap elérhetősége és tartalma minél szélesebb körben ismertté válljon.
III.
Az együttműködés további irányai:
a)hivatali támogatással Jedlik Ányos két úttörő találmánya - a villamdelejes forgony, valamint az egysarki villanyindító - működő makettjeinek elkészíttetése,
b) emléktúrák szervezése Szimőre, Jedlik Ányos szülőfalujába, illetve Jedlik életútjával kapcsolatos emlékhelyekre,
c)Jedlik emléknaptár és emlékbélyeg kiadása 2000-re, az évfordulóhoz kapcsolódó kísérő rendezvények szervezése.
Budapest, 1998. március 6.
Dr. Bendzsel Miklós
Schmidt János
okl. gépészmérnök
okl. villamosmérnök
a Magyar Szabadalmi Hivatal
a Jedlik Ányos Társaság
elnöke
elnöke
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
a Magyar Szabadalmi Hivatal és a
Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége közöttA Magyar Szabadalmi Hivatal (továbbiakban MSZH), mint az iparjogvédelem országos hatáskörű szerve, valamint a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (továbbiakban MTESZ), mint az országos szakmai-tudományos egyesületek önkéntes társulású szövetsége a gazdaság modernizációja és növekedési feltételeinek biztosítása érdekében, összehangolt és egyeztetett tevékenységet kívánnak folytatni a műszaki és természettudományos, az agrár- és közgazdász szakemberek iparjogvédelmi tájékozottságának szélesítése, az iparjogvédelmi tudatosság erősítése, a piaci versenyképesség fokozása érdekében.
A fenti célok megvalósítására Felek az alábbiakban állapodnak meg:
1. A Megállapodást 1998-2000 között, három évre kötik és mellékletét képezik az évente megújított, felülvizsgált, egyeztetett feladattervek.
2. Az együttműködés kiterjed a MTESZ Technika Háza (továbbiakban TH) hálózata keretén belül folytatandó iparjogvédelmi információ terjesztésre, az iparjogvédelmi ismeretek szervezett tanfolyami keretű oktatására, közös szakmai és társadalmi rendezvények szervezésére.
3. A MTESZ tudományos, továbbképző, döntéselőkészítő tevékenységének teljesebbé tételéért, továbbá a vállalkozások és a gazdaság innovációs folyamatainak elősegítéséért az MSZH-val, iparjogvédelmi ismereteket szolgáltató információs rendszert alakít ki, szervez meg és tart fenn.
4. E feladatok teljesítésére a MTESZ egy fő, főfoglalkozású koordinátort bíz meg, továbbá a kijelölt megyékben működő TH hálózatában alkalmazott munkatársakat részmunkaidőben iparjogvédelmi információs, koordinációs tevékenység ellátásával is megbízza. Teendőiket a Feladatterv tartalmazza.
5. Az Együttműködési Megállapodás alapján az MSZH a MTESZ-nek évente támogatást nyújt, amelynek összegét a Feladatterv tartalmazza. Továbbiakban az MSZH támogatásként MTESZ és a TH-nak rendelkezésére bocsát nyomtatott és elektronikus kiadványokat 2,2 Millió forint értékben.
Dr. Bendzsel Miklós
Havass Miklós
a Magyar Szabadalmi Hivatal
a Műszaki és Természettudományi
elnöke
Egyesületek Szövetségének elnöke
PATLILB '98
Konferencia az európai szabadalmi információszolgáltatás aktuális kérdéseiről
Az Európai Szabadalmi Hivatal standja a PATLIB '98 kiállításonA szabadalmi könyvtárak éves vándorgyűlését 1989 óta az EPIDOS, az Európai Szabadalmi Hivatal Információs és Dokumentációs Alhivatala rendezi. A PATLIB konferenciák résztvevői visszatérő rendszerességgel nemcsak az európai országok szabadalmi hivatalainak könyvtárai, hanem az egyetemek, technológiaközvetítő központok és ipari parkok képviselői, valamint szabadalmi ügyvivők.
Az ez évi konferencia közel négyszáz résztvevője négy téma köré csoportosította a legfontosabb aktuális kérdéseket:
regionális szabadalmi információpolitika,
foglalkozás az ügyfelekkel,
a jövő technológiájának hatása,
nemzetközi csere, szakmai együttműködés.
A felsorolt négy témakörből is sejthető, hogy az iparjogvédelmi információszolgáltatás emberi és technikai tényezőinek sokoldalú megvitatására került sor.
Az előadók között volt az EPO-n (European Patent Office/Európai Szabadalmi Hivatal) és a Müncheni Egyezményhez csatlakozó országok iparjogvédelmi információs intézményeinek szakemberein kívül a Japán Szabadalmi Hivatal és az USA Szabadalmi és Védjegy Hivatalának képviselője is. Az előadások felvázolták mindazokat a problémákat, amelyekkel az egyes országok, illetve az EPIDOS képviselői naponta találkoznak szolgáltatásaik során.
A szabadalmi információszolgáltatók és a gazdasági élet szereplői közötti kapcsolat szorosabbra fűzésének óhaja minden témakör vitacsoportjában hangot kapott. A szabadalomtudatosság még az egyetemi oktatók körében is növelhető, a kis- és középvállalkozások szereplői ugyancsak abba körbe tartoznak, ahol bőven van tennivalója a szabadalmi hivatalok promóciós munkatársainak.
Az Európai Szabadalmi Hivatal új információpolitikája
A fordulat éve az Európai Szabadalmi Hivatal információpolitikájában 1997 volt. A nemzetközi összefüggésekben való gondolkodás arra a felismerésre vezette az EPO illetékeseit, hogy minden területen nyitniuk kell. A nyitás igénye az információtechnológiai fejlesztésekre éppúgy vonatkozik, mint az árpolitikára vagy a felhasználók különböző csoportjaival való kapcsolatra.
Változásokat hozott az új alapelvek megfogalmazása:
az európai szabadalmaztatás díjainak csökkentése;
minden ország szabad biztosítson hozzáférést a szabadalmi információhoz;
ingyenes szolgáltatás a tagországoknak, illetve önköltséges szolgáltatás a nem tagországoknak;
a technológiatranszfer központok támogatása szabadalmi információval.
Európai szabadalmi Internet projekt
Az IBM Patent Server megjelenése az Interneten ráirányította a figyelmet az információtechnológiai lemaradásra az Európai Közösség szabadalmi információszolgáltatási hátterében. A hátrány ledolgozására óriási fejlesztési projekt indult meg az EPO égisze alatt. Az új információpolitikai elvek a projekt fázisait jelentős mértékben segítették.
A koncepció: az Európai Szabadalmi Hivatalnak olyan projekt kidolgozására kell törekednie, amely áthidalja a különbséget az Európai Szabadalmi Hivatal és az USA, illetve a Japán Szabadalmi Hivatal online szolgáltatásai között.
A kooperációs program keretében a tagországoknak egy közös rendszeren belül kell hozzáférhetővé tenniük szabadalmi információs adataikat.
DIPS (Distributed Internet Patent Services) Projekt
Ennek érdekében kell definiálni az alábbi teljesen integrált hozzáférési szinteket:
nemzeti szint a nemzeti adatoknak,
átfogó szint a közérdeklődésre számot tartó adatoknak.
A felhasználóknak minden országban a saját nyelvükön kell hozzáférniük a rendszerhez, mindkét szinten megfelelő nemzeti nyelvű interfésszel.
A szabadalmi dokumentáció már napjainkban is széles körben hozzáférhető az Interneten keresztül, jelentősége egyre növekvő tendenciát mutat. Ezt a lehetőséget ugyanúgy ki kell használni a szabadalmi információszolgáltatásban, mint tíz évvel ezelőtt a CD-ROM technikáét.
Az európai szabadalmak, az USA szabadalmak, a japán szabadalmak és a Szabadalmi Együttműködési Szerződés (Patent Cooperation Treaty) útján nemzetközi bejelentésű szabadalmak hozzáférését is biztosítani kell.
A felhasználók számára a rendszerben való kutatás ingyenes. A dokumentumszolgáltatással kapcsolatos díjszabás kidolgozása folyamatban van.
A projekt rugalmas hozzáférést szándékozik biztosítani mind a felhasználó hazájának szabadalmi dokumentumai, mind az Európai Közösség más országainak dokumentumai tekintetében, a kutatás konkrét helyétől függetlenül.*
Ide kívánkozik s Magyar Szabadalmi Hivatal Interneten való megjelenítésének megemlítése: 1996 óta több iparjogvédelmi adatbázis hozzáférhető az MSZH honlapján keresztül, illetve a kapcsolat is biztosított a nemzetközi szervezetek elérésére. Címünk: http://www.hpo.huA cél: 1970-től kezdődően teljes körben biztosítani a bibliográfiai adatokban való kutatást, nem teljes körben pedig 1920-ig visszamenőleg feldolgozni az EK országainak szabadalmi adatait bibliográfiai adatbázis formájában. A "szabadalomcsaládok" reprezentatív tagjai a biblio-gráfiai adatokon kívül az előlapi információkat, a jellemző ábrát és a teljes szöveget is tartalmaznák angol, francia vagy német nyelven.
A projekt II. szakaszában már egész oldalas képmás leírások szolgáltatására is sor kerülhet. A nemzeti hivatalok szerepe a szolgáltatásban megnő, mert lehetőség nyílik a kérések összegyűjtött, egy csomagban való küldésére is olyan anyagok esetében, amelyek az I. szinten indított keresések eredményeképpen a nemzeti dokumentumokra vonatkoznak. A releváns dokumentumok a családkapcsolatok indextáblája segítségével bármely nyelven lekérdezhetők lesznek. A dokumentumok teljessége az oltalom megadásának dátumától függően 1970-től teljes, vagy 1920-1970 között részleges lehet.
A tervek szerint a projekt első szakasza 1998 közepétől válik működőképessé.
Új CD-ROM adatbázis, a GLOBALPat
Az alicantei PATLIB '98 konferencián mutatta be az Európai Szabadalmi Hivatal legújabb optikai lemezes adatbázisát. Előzményei a First Page Database elnevezésű adatbázisra vezethetők vissza. Ebben megtalálható a világ szinte minden szabadalmi szakirodalma angol nyelven. Az adatbázis jellegzetessége, hogy minden szabadalomcsalád egyetlen jellemző tagját tartalmazza. A dokumentumok bibliográfiai leírásán túl a cím és kivonat szövegét, s ahol releváns, a jellemző ábrát közli.
Nemzetközi együttműködés
Az új optikai lemezes adatbázis a három nagy szabadalmi hivatal: az USA, Japán és az Európai Szabadalmi Hivatal ún. Trilaterális, Háromoldalú Együttműködése révén jött létre. A kooperáció az adatbázis előkészítési munkálatait és a nem angol nyelvű dokumentumok fordítását is finanszírozta. Mivel az együttműködő hivatalok a dokumentumok számítógépes feldolgozását a '70-es évektől végzik, így a First Page Database - országtól és évtől függően - ekkortól indítja dokumentumállományát.
A GLOBALPat dokumentumai
A kiválasztás elsődleges szempontja: minden dokumentum egy egyszerű szabadalomcsaládot képvisel. Az egyszerű dokumentumcsalád fogalma az azonos prioritású dokumentumok csoportját jelöli. Ez a forrásdokumentuma a bibliográfiai leírásnak és a jellemző ábrának. Ennek a szabadalomnak a lajstromszáma szolgál azonosítóul a logikai rekordhoz. Az adatállomány a CH, DE, EP, FR, GB, US és WO dokumentumok körére korlátozódik.
A Japán Szabadalmi Hivatal a PAJ nevű optikai lemezes adatbázisában teszi közzé leírásait. A PAJ lemezek óriási száma indokolja, hogy adatai ne épüljenek bele a GLOBALPat adatállományába.
A jelenleg 166 optikai lemezen megtalálható retrospektív adatállomány további részleteit a táblázat mutatja az egyes országokra vonatkozó lajstromszám korlátokkal:
Ország
Legkorábbi lajstromszám
Évszám
CH
594 280
1977
DE
3 100 003
1982
EP
0000001
1978
FR
2 529 432
1984
US
3 631 538
1978
Az adatbázisban található szöveges rajzok az ISO-8879 szabvány szerinti SGML (Standard Generalized Markup Language) dokumentumok. A dokumentumtípus definiálása a WIPO (Szellemi Tulajdon Világszervezete) ST.32 szabványa szerint történt. A GLOBALPat adatbázis MIMOSA (mixed-mode) szoftverrel készült.
Európán kívüli regionális szabadalmi információszolgáltatás
Az európai országok szabadalmi könyvtárainak képviselőin kívül az amerikai és japán szabadalmi információszolgáltató intézmények képviselői is a meghívott előadók között szerepeltek. Előadásaikból megismerkedhettünk a japán és amerikai regionális iparjogvédelmi információszolgáltatás rendszerével.
Internetes újdonságok a szabadalmi tájékoztatásban
Az amerikai iparjogvédelmi információszolgáltatást igénybe vevő felhasználó igazi információtechnikai "nagyágyúval" ismerkedhetett meg az alicantei PATLIB '98 konferencián, az standján: a IBM Text Mining programcsomagokkal. Milyen újdonságokat jelentenek ezek a programok? A program az adatbázisokból kiválasztott tárgyszavak alapján a találati halmazban szereplő dokumentumokat szövegelemzésnek veti alá. A szövegelemzés eredményét felhasználva különböző szempontok szerinti csoportokat képez, súlyozott statisztikát készít, clusterez, a találatokból sorrendet állít fel, megrajzolja az összefüggések térképét. Ezeket a műveleteket eddig fáradságos munkával a kutatónak kellett elvégeznie. A releváns dokumentumok beszerzése az adatbázisoktól közvetlenül megrendelhető.
A programmal végzett technológiai vizsgálatok alapján a fejlesztések rejtett trendjei kimutathatóvá válnak.
A különböző tudományterületeknek megfelelő demo programcsomagok három különböző címen találhatók az Interneten 1998 márciusától:
IBM Text Knowledge Miner:
IBM Technology Watch: http://www.synthema.it/tewat/maine.htm user id=Text, password=Demo
IBM Intelligent Miner for Text: http://www.software.ibm.com/iminer.fortext
A borsos árú programcsomagok megvásárlásával új, eddig más módon nem biztosítható komplex, adott esetben döntéselőkészítő szolgáltatásokat indíthatnak a tulajdonosok.
Az Arcanum Development újdonságai
A magyar cég gondos kivitelű CD-ROM adatbázisokat mutatott be az érdeklődő közönségnek. A Patent Classification - Szabadalmi Osztályozás elnevezésű adatbázis tartalmazza a Nemzetközi Szabadalmi Osztályozás rendszerét, az ECLA - az Európai Szabadalmi Hivatal szabadalmi osztályozási rendszerét és az US Patent Classification-t, az amerikai szabadalmi osztályozási rendszert.
Az adatbázis létrehozásának célja az volt, hogy a felhasználónak megkönnyítse az egyes osztályozási rendszerekben való eligazodást egyrészt az osztályozási rendszerek belső összefüggéseiben, másrészt a különböző osztályozási rendszerek között a konkordanciamutatók segítségével.
NIVILO: a Nizzai, Bécsi és Locarnói osztályozási rendszerek CD-ROM adatbázisa.
A Nizzai és Bécsi osztályozási rendszer a védjegyek osztályozására készült, a Locarnói Osztályozási rendszer az ipari minták osztályba sorolását tartalmazza. Az adatbázis a hivatalos nyelveken tartalmazza az osztályok megnevezését, az egyes nyelvek közötti közlekedés megkönnyítésével A hivatalos nyelveken kívül számos európai nyelvre lefordítva is megtalálható benne a három osztályozási rendszer.
Jogi adatbázisok a szellemi tulajdon területén
A különböző európai országok szellemi tulajdonra vonatkozó jogi szabályozását tartalmazza eredeti és angol, ill. a hozzáférhető hivatalos nyelveken. Az adatbázis építésének alapja az IPLEX, a WIPO (Szellemi Tulajdon Világszervezete) jogi adatbázisa, a LIPARIS adatbázis, mely a WTO (Világ Kereskedelmi Szervezet) szellemi tulajdont érintő jogi anyagait tartalmazza, illetve az EPO:WEB munkanevű adatbázis, amely az EPO Official Journal-ban közzétett szabadalmi egyezmények szövegét és az EPO Guidelines oldalait dolgozza fel.
A PATLIB '98 záróülésének magas rangú előadóiTávlatok
A PATLIB '98 Konferencia ünnepélyes záróaktusán megjelent az Európai Szabadalmi Hivatal elnöke, dr. Ingo Kober úr. Beszédében kitért arra a hatalmas szemléleti változásra, mely az elmúlt évvel kezdődött az EPO égisze alatt zajló szabadalmi információszolgáltatásban. A 2000. éven túlmutató perspektívát rajzolt az iparjogvédelemben résztvevők számára, megemlítve a hamarosan kijelölendő PATLIB Központok jövőbeli jelentőségét és szerepét a regionális iparjogvédelmi információszolgáltatásban. A házigazda Spanyol Szabadalmi Hivatal legmagasabb rangú vezetőin kívül megjelent a záróülésen Vicente Parajon Collada, az European Commission DGXIII helyettes főigazgatója, és méltatta a rendezvény jelentőségét az ipar képviselőinek szempontjából.
Az évről évre ismétlődő PATLIB konferenciák minden alkalommal jelentős újdonságokkal szolgálnak a résztvevők számára mind szervezeti, szervezési, mind információtechnológiai eszközök tekintetében.
Bakos Éva