Az audiovizuális előadóművészi teljesítmények védelme tárgyában a Szellemi Tulajdon Világszervezetében 2000. decemberében összehívott diplomáciai értekezlet
2000. december 7-e és 20-a között diplomáciai értekezletet rendeztek Genfben, a Szellemi Tulajdon Világszervezetében (a WIPO-ban) az audiovizuális előadóművészi teljesítmények védelmét szabályozó nemzetközi szerződés létrehozása céljából. Az értekezleten több mint 120 állam és kb. 50 szervezet képviseltette magát. Az értekezleten a Kormány felhatalmazásával a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke vezette a magyar küldöttséget. A delegáció a Kormány által adott felhatalmazásnak megfelelően fejtette ki álláspontját.
A magyar küldöttség a diplomáciai értekezleten a Közép-Európai és a Balti Államok Regionális Csoportjának tagjaként járt el. A regionális csoport számos lényeges kérdésben közös álláspontot alakított ki és adott elő szóvivője útján az értekezlet különböző fórumain. Többször került sor az Európai Közösség delegációja és e csoport között egyeztetésre. A magyar delegáció mindvégig aktívan részt vett a regionális csoport munkájában, és a csoport közös álláspontja megfogalmazásakor a magyar delegáció véleményére és észrevételeire nagymértékben támaszkodott. A magyar küldöttség helyettes vezetőjét a csoport szakmai koordinátorává választották.
A diplomáciai értekezlet zárónapján a plenáris ülés ajánlást fogalmazott meg a WIPO Közgyűlése számára, amelyben kifejtette, hogy az anyagi jogi alapjavaslat 19 cikkéről ideiglenes megállapodás született, a jogátruházásra vonatkozó 12. cikket kivéve, amely tekintetében további tárgyalásokra van szükség.
Az ajánlás alapján a WIPO 2001 szeptemberében összeülő Közgyűlése dönthet a diplomáciai értekezlet ismételt összehívásáról, illetve folytatásáról.
Az értekezlet résztvevőinek - különösen az Amerikai Egyesült Államoknak és az Európai Közösségeknek - az előadóművészi és produceri érdekek közötti ellentétekre visszavezethető, élesen eltérő álláspontja miatt a jogátruházás kérdésében nem jött létre megegyezés, ezért nemzetközi szerződés létrehozására végül nem került sor. (A diplomáciai értekezleten felmerült vitás kérdésekről a Szemle következő számában külön cikkben számolunk be.)
Munkácsi Péter