Hírek az iparjogvédelmi információk világából
UJVÁRI JÁNOS
Szabadalmi információforrások az interneten
1. Bevezetés, tartalmi korlátok
2. Az iparjogvédelmi hivatalok honlapjai
2.1. A Magyar Szabadalmi Hivatal honlapja
2.2. Az Osztrák Szabadalmi Hivatal honlapja
2.3. A Lengyel Szabadalmi Hivatal honlapja
2.4. Az Ipari Tulajdon Nemzeti Hivatalának (Franciaország) honlapja
2.5. Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának honlapja
2.6. A Japán Szabadalmi Hivatal honlapja
2.7. A honlapok értékelése
3. Másodlagos információforrások; a szabadalmi adatbázisok
3.1. A közlönyadatbázisok; a kurrens tájékoztató eszközök
3.1.1. A Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítő a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján
3.1.2. A WIPO szabadalmi közlönye, a PCT Gazette az interneten
3.1.3. A közlönyadatbázisok értékelése
3.2. Retrospektív adatbázisok
3.2.1. A HUNPATÉKA Online; a magyar szabadalmi adatbázis az interneten
3.2.2. Az esp@cenet
3.2.3. Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának teljes szövegű szabadalmi adatbázisa
3.2.4. A retrospektív adatbázisok értékelése
4. Elsődleges szabadalmi dokumentumok; a szabadalmi leírások
4.1. A TIFF formátumú amerikai szabadalmi leírások az USPTO honlapján
4.2. A pdf formátumú képmás szabadalmi leírások
4.2.1. Képmás szabadalmi leírások és újdonságvizsgálati jelentések a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján
4.2.2. Képmás szabadalmi dokumentumok az esp@cenet-en
4.3. Az elsődleges szabadalmi dokumentumok elérhetőségének az értékelése
5. Összegzés
Felhasznált irodalom
1. Bevezetés, tartalmi korlátok
2001-ben több mint 60 nemzeti iparjogvédelmi hivatal, illetve nemzetközi szervezet honlapja volt elérhető a világhálón.
E széles iparjogvédelmi tájékoztatási skáláról csak néhány, a World Wide Web-en megjelent szabadalmi információs honlapot ismertetünk, ezzel kizárva az egyéb, internetes felületen levő szabadalmi tájékoztatási forrásokat, úgymint levelezési listák, hírlevelek, hírcsoportok. Továbbá kikerülnek a tárgykörből a többi oltalmi formára (használati minta, védjegy, földrajzi árujelző, ipari minta és félvezető topográfia) vonatkozó oldalak, és terjedelmi korlátok miatt az egyéb, szabadalmi információval foglalkozó intézmények honlapjainak a szolgáltatásai, illetve adatbázisai.
Az előbbiek alapján a tanulmány szerkezete: iparjogvédelmi hivatalok honlapjainak általános bemutatása; elsődleges, ill. másodlagos szabadalmi információforrások. Az elemzést segíti a Szellemi Tulajdon Világszervezet Információtechnológiai Állandó Bizottságának ajánlása, (http://www.wipo.int/scit/en/report/plenary/4/8_4.pdf), amely a szellemi tulajdonvédelmi hivatalok weboldalainak tartalmára vonatkozó minimális követelményeket foglalja össze.
Az egyes szakaszok a Magyar Szabadalmi Hivatal és néhány nemzeti iparjogvédelmi hivatal, illetve nemzetközi szervezet honlapjának bemutató (szubjektív) értékelését tartalmazzák, megjelölve a felszínre kerülő előnyöket és hátrányokat, amelyeket az adott fejezet végén egy-egy táblázat foglal össze:
A honlapok vizsgálata előtt megadjuk azt a "kikötőt", amelyből kiindulva kapcsolódhatunk a következő oldalakra. A dolgozat szempontjából teljesnek tekinthető linkgyűjtemény a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján található (www.hpo.hu/url/), mivel az iparjogvédelmi hivatalok mellett külön oldalként az elérhető szabadalmi adatbázisokat is felsorolja.
2. Az iparjogvédelmi hivatalok honlapjai
Az internet világa korlátlan lehetőségeket kínál a webfejlesztőknek, grafikusoknak a megrendelő elképzeléseinek képi megvalósítására és életre keltésére a honlapokon, köztük természetesen az iparjogvédelmi hivatalok oldalain is. A kiválasztás előtt a honlapok zömét átlapozva megállapíthatjuk, hogy két, alapjaiban különböző csoportot lehet felállítani; a funkcionális és a designos felületen megjelenőket. A következő honlapok eltérő stílusukkal, egyedi jellegzetességükkel és tartalomszolgáltatásukkal reprezentálják a világhálón megjelent iparjogvédelmi hivatalokat.
2.1. A Magyar Szabadalmi Hivatal honlapja
(http://www.hpo.hu/)
A Magyar Szabadalmi Hivatal 1996 júliusában jelent meg a világhálón. Grafikus felülete azóta nem változott, tartalomszolgáltatása azonban jelentősen kibővült. A főoldal jellegzetességei közé tartoznak a különböző oltalmi formákat jelölő és az ezeket bemutató oldalakhoz kapcsolódó grafikai objektumok, valamint a további oldalakat, iparjogvédelmi adatbázisokat jelölő gömbök (1. ábra).
Végig sem kell néznünk a főoldal tartalmát, a cím sora alatt máris megjelenik a nyelvváltás lehetősége, az angol nyelvű honlapváltozat linkje, amely alatt a kapcsolódó oldalak 75 %-ának fordítása elérhető. A leggyakrabban látogatott oldalakon - az adatbázisoknál - közvetlenül is nyelvet válthatunk.
A főoldal kiemelt helyén jelenik meg az oldalak tartalmában gyors tájékozódást nyújtó szöveges keresőablak és az oldal közepén a szövevényes kapcsolódások közötti eligazodásban segítő, az oldalak hierarchiáját feltáró térkép.
A hírek rovat a hivatalra vonatkozó aktualitásokat tartalmazza, rendszeresen frissítve.
A főoldal alján találhatók a kapcsolatfelvétel lehetőségei - személyesen, hagyományos és elektronikus levélben, telefonon és telefaxon vagy akár az ügyfélszolgálaton keresztül. A személyes kapcsolatteremtés további helyszíneit, a szabadalmi tárakat külön link jelzi, ahol megtudhatjuk a különálló részlegek címeit, megismerhetjük a szolgáltatásaikat, az állományukat (országok szerinti bontásban), a rendelkezésre álló elektronikus keresőeszközöket és e-mailen keresztül azonnal leadhatjuk konkrét szabadalmi megrendeléseinket is.
A kiadványok link oldalán a teljesség igényével vannak felsorolva - kiegészítve rövid tartalmi ismertetésekkel - mindazok a kiadványok, amelyek kiadásával a hivatal az iparjogvédelmi tudatosságot igyekszik fejleszteni. Az oldal egyben tájékoztatást nyújt a kiadványok beszerzési lehetőségeiről is.
A Magyar Szabadalmi Hivatal igyekszik azokra a látogatókra is gondolni, akik múltunk jeles feltalálóit keresik a világhálón. 31 híres, magyar feltaláló rövid életrajzát és munkásságának leírását találhatjuk meg ezeken az oldalakon, egy centenáriumi, nyomtatott kiadvány elektronikus változataként.
Összességében egy kissé unalmas felületen - egy állandó, ferde csíkozású háttér előtt - funkcionális, felhasználóközpontú honlapot találhatunk, amelyről megismerhetjük a Magyar Szabadalmi Hivatal szolgáltatásainak teljes körét.
1. ábra
2.2. Az Osztrák Szabadalmi Hivatal honlapja
(http://www.patent.bmwa.gv.at)
Nyugati szomszédunk hivatala megújult honlappal fogadja látogatóit. A főoldal szemléletes grafikával jelenik meg; közvetlen linkekkel az oltalmi formákra, szolgáltatásokra, adatbázisokra, a bal oldali keretben pedig a további oldalak linkjeire. Sajnos az oldalak csak német nyelvű felületen olvashatóak (2. ábra).
A főoldalról, mint kiindulóponttól továbblépve, ismét csalódást okozhat az osztrák hivatal. A stílusos grafika eltűnik, a szövegtestet állandó kék háttér előtt olvashatjuk, míg az állandó, bal oldali keretszerkezet fehér hátterű marad.
Az oldalak tartalmilag jól szerkesztettek és áttekinthetőek. Az általános információk sorában megtalálhatók a hivatal történetéről, felépítéséről szóló oldalak, az információs pontok és a könyvtár elérhetősége és szolgáltatásai. Az oltalmi formákról tájékoztató oldalak egyforma felépítésűek; tartalmazzák a törvények szövegeit, díjak és illetékek táblázatait, valamint a bejelentési nyomtatványok letöltési lehetőségeit. Nagyon hasznosak a leggyakrabban feltett kérdések oldalai, amelyek szintén elérhetőek egy-egy oltalmi formánál.
Továbbá megismerhetjük a hivatal szolgáltatásainak teljes körét, az elérhető adatbázisokat. Az újdonságok rovat tartalmazza az elnöki utasítások, közlemények szövegét, aktuális rendezvényeket. A német nyelvet ismerők számára könnyű eligazodást és hatalmas információmennyiséget nyújtanak az oldalak, sajnos csak egy nyelven.
2. ábra
2.3. A Lengyel Szabadalmi Hivatal honlapja
(http://www.uprp.pl)
A honlap egy bejelentkező oldal megjelenésével indul, az angol nyelvű változatot csak az általános információ linkjén keresztül érhetjük el, illetve ezen az oldalon is át kell lépnünk az angol nyelvű főoldalhoz (egyéb nyelvváltási lehetőséget nem találhatunk).
Ezen az oldalon egy futó felirat figyelmezteti a látogatókat, hogy egyes oldalak pillanatnyilag még csak lengyelül érhetők el. Az oldal szerkezete három részre tagolt, megkönnyítve az áttekinthetőséget, azonban a megjelenés kissé durva grafikai összeállítása nem egy hivatalos szerv oldalait sugallja. Az első rész táblázatban foglalja össze a továbblépés lehetőségeit; ide tartoznak a szabadalmi eljárással, a szabadalmi tájékoztatással, az adatbázisokkal kapcsolatos oldalak, a szöveges kereső, a linkgyűjtemény és a lengyel szabadalmi ügyvivők felsorolása. A középső rész letölthető formában kínálja a hivatal éves jelentését valamint az oltalmi formákkal kapcsolatos bejelentési űrlapokat és gyakran feltett kérdések oldalát (csak lengyelül). A harmadik, sárga színű táblázat az elektronikus kapcsolatfelvétel lehetőségeit tartalmazza, elkülönítve egymástól a kommentárokat, előfizetéseket és az adatbázisokra vonatkozó megjegyzéseket (3. ábra).
A bejelentkező oldalon megjelenő, alul-felül keretes szerkezet sajnos nem követi az angol nyelvváltozatot a honlap korábbi megjelenéséhez hasonlóan. Az információ minősége és mennyisége elegendő lenne a hivatal megismeréséhez, amennyiben a hosszú ideje húzódó, angol oldalak feltöltése megtörténne.
3. ábra
2.4. Az Ipari Tulajdon Nemzeti Hivatalának (Franciaország) honlapja
(http://www.inpi.fr)
Az idei módosítások után továbbra is a visszafogottan elegáns grafika uralja a francia hivatal oldalait, amely azonban nem feledteti a tartalmi hiányosságokat. Hiányzik az angol nyelvű változat, sem az oldalaknak, sem az adatbázisok felületének nincs fordítása.
A főoldal három, jól elkülöníthető részből áll. A böngésző központjában, egy fehér körben a hivatalról és az oltalmi formákról szóló általános ismertető oldalakra, közvetlen linkkel a letölthető formanyomtatványok oldalára léphetünk tovább. A regionális iparjogvédelmi információs pontokat megmutató oldalt is különálló link rejti. A jobb oldalon, a kék háttér előtt vannak kiemelve az információs és dokumentációs szolgáltatások oldalaira való kapcsolódás lehetőségei, valamint az aktualitások és kiadványok. Bal oldalon külön, grafikával is kiemelve az elérhető adatbázisok linkjeit láthatjuk.
A főlap alján apró betűs linkek a segítségkérés és az oldalak térképét jelzik (4. ábra).
Bármelyik linkre kattintva jól tagolt, alul-felül - állandóan azonos - keretek közé foglalt oldalra juthatunk, ahonnan az előzőekben felsorolt lehetőségek bármelyikére kapcsolódhatunk. A részletesebb böngészés után is kellemes emlékekkel távozhatunk a francia hivatal oldalairól, bár egynyelvűsége tüskét hagyhat a francia nyelvet kevéssé ismerő látogatókban.
4. ábra
2.5. Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának honlapja
(http://www.uspto.gov)
Nézzük mit is nyújt egy iparjogvédelmi nagyhatalom a honlapján. 1995-ös megjelenése óta alapos változásokat tapsztalhatunk az oldalakon. Emlékinket akár fel is eleveníthetjük, mert még aktív az új főoldalon a régi változat linkje.
A főoldal tartalma bőven elfér böngészőnk ablakában, mert a továbblépés linkjeit jellegzetes gombok jelölik, vagy lenyíló ablakokban a felhasználói igényeknek megfelelő csoportosításból választhatunk. A felső keretből a főoldal tartalmát szöveges változatban is "átlapozhatjuk", illetve elveszhetünk az oldalak közti eligazodásban segítő betűrendes indexben.
Az információforrások bőségesek, legyen szó akár általános tájékoztatásról, kutatási lehetőségekről, vagy akár a hivatal statisztikai adatairól, állásajánlatairól (5. ábra).
A főoldalról a különböző felhasználói területek szerint léphetünk tovább és juthatunk akár a feltalálóknak szóló segédletekhez, útmutatókhoz, kézikönyvekhez, vagy akár a törvények szövegéhez, díjtáblázatokhoz. Természetesen kapcsolódhatunk webalapú adatbázisokra, olvashatjuk a hivatal kiadványait, a híreket és aktualitásokat. Mindezt rendkívül áttekinthetően oldották meg a fejlesztők, könnyen ugorhatunk a legtávolabbi aloldalakra is, az eltévedés szinte kizárva. Ezt támogatják az állandó felső keretben grafikusan, az alsó keretben szövegesen leírt "fontos" oldalak linkjei.
5. ábra
A honlap kialakításának és tartalmának változásán kívül megjelent egy, a korábbinál sokkal részletesebb kapcsolatfelvétel lehetőségét kínáló oldal, az USPTO a felhasználók előtt. Itt a központi telefonon, faxon, e-mailen kívül, egyes szolgáltató osztályok is várják a a látogatók észrevételeit, kérdéseit.
A főoldalról egy speciális linkre kattintva a " kölyökoldalra" juthatunk (http://www.uspto.gov/go/kids). Hasonlót csak az ausztrál iparjogvédelmi hivatal honlapján találunk. Mivel lehet meggyőzni egy gazdasági nagyhatalom számítógép előtt felnövő nemzedékét az iparjogvédelem fontosságáról? Látogass el a honlapunkra, megtudod, amire e tárgyban kíváncsi vagy. A gyerekeket szólítja meg ez az oldal, egyszerűen, könnyen érthetően, ha kell, játékosan. Mindez nem nagy áldozat az iparjogvédelmi tudatosság terjesztése érdekében (6. ábra).
Az Egyesült Államok hivatala folyamatosan frissíti oldalai tartalmát (ez kiderül a módosítások dátumaiból), azonban ezek kialakítása hivatalosan egyszerűnek látszik (ez alól kivétel néhány oldal). A hierarchiában alacsonyabb szinten álló oldalak is irigylésre méltó információmennyiséget tartalmaznak. Érdemes lenne ezeket is megerősíteni grafikai szempontból.
6.ábra
2.6. A Japán Szabadalmi Hivatal honlapja
(http://www.jpo.go.jp/index.htm)
A világ másik fontos pólusa. A nyelvi nehézségek miatt a japán hivatal önmaga adja ki szabadalmi bejelentéseinek angol nyelvű kivonatait - eleinte nyomtatott, tematikus kötetekben, majd elektronikus formában.
A honlap főoldala a böngészőt függőlegesen két részre osztva jelenik meg. Mindkét rész tartalmilag ugyanazt kínálja, de más háttér előtt. A bal oldali linkek mögött évszakonként változó, szellemes tapéta enyhíti a hivatalosságot. A szöveges részek a jobb oldali keretben szemléletes grafikával jelennek meg. A színek megfelelően harmonizálnak egymással, nincsenek kirívó, nem odaillő objektumok.
A "kikötőből" indulva az angol nyelvű felület jelenik meg, de természetesen japán nyelvű változat is készült, erre már az első sorban link mutat (7. ábra).
7.ábra
A tartalom is sokat kínál; újdonságok, általános információk - ebben a hivatal bemutatása, gyakori kérdések-válaszok -, jogalkotás, vizsgálati eljárások, statisztikák, letölthető dokumentumok, szöveges kereső az oldalak tartalmában. A linkekre kattintva a szöveges ablakok további tárgyilagosan tagolt linkeket kínálnak, akár oltalmi formákra, akár dokumentumtípusokra bontva. A kereshető adatbázisok az iparjogvédelmi digitális könyvtáron keresztül érhetők el. A PAJ szabadalmi adatbázis legfrissebb rekordjai egy fordítóprogram segítségével már teljes egészében angol nyelven is olvashatók. Az oldalak rendkívül jól megszerkesztettek, egyértelmű köztük a navigálás, jó grafikai környezetben, feszültségoldóan szellemes piktogramokkal jelennek meg, amelyek a címsorban is jelzik, hogy melyik szinten vagyunk.
2.7. A honlapok értékelése
honlapok |
formai kialakítás |
tartalom- szolgáltatás |
Magyar Szabadalmi Hivatal |
L |
JJ |
Osztrák Szabadalmi Hivatal |
K |
K |
Lengyel Szabadalmi Hivatal |
K |
L |
Ipari Tulajdon Nemzeti Hivatala (Franciaország) |
J |
K |
Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatala |
JJ |
JJ |
Japán Szabadalmi Hivatal |
J |
J |
3. Másodlagos információforrások; a szabadalmi adatbázisok
A leendő bejelentőknek a találmányi gondolat megszületése után érdemes megbizonyosodni arról, hogy az alkalmazott megoldás megfelel-e az újdonság követelményének. Továbbá, a bejelentés szövegének megfogalmazásakor, szükség van a műszaki színvonalat tükröző szabadalmi dokumentumokra történő hivatkozásokra. Ahhoz, hogy ezeket a feltételeket teljesíteni tudjuk, releváns szabadalmi dokumentumokat kell találnunk. Az egyik lehetőség a világhálón keresztül elérhető szabadalmi adatbázisok használata. Ezek az adatbázisok nem professzionális újdonságkutató eszközök, nem tesznek lehetővé olyan sokoldalú információ-visszakeresést, mint a hagyományos online szolgáltatók fizetős, parancsnyelven működő adatbázisai, de ingyen használhatóak és könnyen kezelhető felületen működnek.
A kutatást az adatbázisok arculatára szabott súgók - a keresőkérdés beírásától, a találati listában való navigáláson keresztül, a teljes rekord megnézéséig - segítik. A világhálón található szabadalmi adatbázisok használatának további szempontjai:
retrospektivitás - hány évre visszamenőleg vannak az adatok feldolgozva;
a rekordok tartalma - milyen adatokat használtak fel a dokumentumok feldolgozása során (a szabadalmi leírás teljes szövegét, az igénypontokat, illetve a kivonatot, a bibliográfiai adatokat, ábrákat);
az adatelemek kereshetősége - a rekord milyen adatelemei használhatók fel a keresőkérdés szerkesztésénél (a szabadalmi leírás teljes szövegének, az igénypontok, illetve a kivonat szavai, a bibliográfiai adatok);
az adatok frissítése - az adatmennyiségtől függően milyen gyakori az adatbázis feltöltése;
az adatbázis elérhetősége - milyen időszakokban használható az adatbázis, rendelkezésre állnak-e különböző keresőfelületek (különböző nyelveken is).
Az előbbi szempontok alapján természetesen minden adatbázis egyedinek tekinthető, mivel esetleges tartalmi azonosságuk esetén felületük különbözik. A tematikus keresésben a szabadalmi osztályozási rendszerek segíthetnek, amelyek a műszaki szakterületek összességét részterületekre, illetve további kisebb egységekre bontják. Jelenleg egységes nemzetközi osztályozási rendszert (Nemzetközi Szabadalmi Osztályozást - a továbbiakban NSZO) használ több mint 90 szabadalmi hivatal, illetve ezzel párhuzamosan létezik néhány nemzeti osztályozás (pl.: amerikai, angol) is. A leggyakrabban alkalmazott osztályozási rendszerek hierarchikus felépítésűek, amelyek jelzetei a technika fejlődésével folyamatosan bővülnek. A kilencvenes évekig csak nyomtatott kötetek formájában jelentek meg, majd, felismerve többszempontú visszakeresési lehetőségeiket, elektronikus - elsősorban CD-ROM - kiadványok formájában is kiadásra kerültek. Később az interneten alkalmazott programozási és megjelenítési technológiák fejlődésével és elterjedésével megváltozott felülettel itt is megjelentek [pl.: az MSZH honlapján (http://www.hpo.hu/kiadv/terites/osztalyozasi_rendszerek.html) az NSZO 6. és 7. kiadása vagy az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának honlapján az Egyesült Államok Szabadalmi Osztályozása, az USPC legfrissebb kiadása ].
3.1. A közlönyadatbázisok; a kurrens tájékoztató eszközök
A szabadalmi információk hagyományos hatósági tájékoztatási eszközei a szabadalmi közlönyök. A nyomtatott változatokat bizonyos - WIPO ajánlás szabta - felépítésbeli hasonlóság (tematikus szerkezet, bibliográfiai adatok, kivonat és jellemző ábra) jellemzi. Megjelenési gyakoriságuk függ az adott ország szabadalmi bejelentéseinek a számától. Az interneten közzétett változatok adatainak megtekintésében is hasonlóak az elvárások; rovatok szerinti böngészés, tematikus visszakeresés, rekordok adattartalma. A periodicitás továbbra is a bejelentői aktivitástól függ.
3.1.1. A Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítő a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján
(http://www.hpo.hu/kiadv/szkv/)
Az iparjogvédelem nagy hagyományokkal rendelkező, 105. évfolyamában járó hatósági időszaki kiadványa, a havonta megjelenő Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítő elektronikus változata (és melléklete, a kéthavonta megjelenő Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Szemle), az 1996. márciusi számtól érhető el a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján. A keretes - a böngésző ablakát felosztó - szerkezet egy közvetlen főoldali linken keresztül érhető el. Ez a kialakítás megmarad, ha a füzetek tartalomjegyzékei alapján kívánunk nézelődni, ekkor a legjelentősebb közlemények szövegét is elolvashatjuk. Az érdemi részben az oltalmi formákra vonatkozó fejezeteket rovatonként nézegethetjük, vagy az egyes tételek között végezhetünk keresést.
A kereső lehetőségeit kihasználva, választhatunk az oltalmi formák közül. Jelen esetben a szabadalmi rovatok ikonjára kattintva jutunk a megfelelő rovat keresőképernyőjéhez. A lehetőségek maximálisan felhasználóközpontúak. A felső sorban először egy legördülő menüben jelölhetjük ki a keresett hónapot (csak egyhavi közlöny adataiban kereshetünk). A nyomtatott változathoz hasonlóan a szabadalmi bejelentésekkel és a szabadalmakkal több különálló rovat foglalkozik, tehát akár egy rovatra is szűkíthetjük a keresést, vagy kereshetünk közvetlenül a bibliográfiai adatokra is, amelyek a következők:
a cím és a kivonat szavai,
bejelentő neve,
a feltaláló neve,
az elsőbbség országa (legördülő menüből választható),
az NSZO jelzet,
a bejelentési, közzétételi, vagy lajstromszám.
A beírást a rovatok mellett levő példák segítik, amelyek a formátumon kívül a különböző csonkoló, illetve maszkoló karakterek használatát is jelzik, de az adatbázisok használatában járatlanokat egy alaposan kidolgozott súgó is segíti (8. ábra).
8.ábra
A keresést az ablak bal oldalán elhelyezett, feltűnő start gombra kattintással indíthatjuk. A megjelenő találati lista a dokumentum számát (bejelentési, közzétételi, vagy lajstromszámot) mint linket, és a címet tartalmazza. A találatokat megtekinthetjük egyesével, vagy több tétel együttes kijelölésével. A további találatokra az oldal alján levő link figyelmeztet. A kívánt dokumentum azonosítószámára kattintva jelenik meg a közlöny teljes rekordja, amely a felső sorban kiemelve tartalmazza, hogy melyik rovatban van az adott közlemény, valamint a rovatra jellemző adatelemeket (9. ábra).
A kurrens magyar szabadalmi adatokra vonatkozó kíváncsiságunkat a magyar közlönyadatbázis messzemenően kielégíti, és mindezt könnyű eligazodást nyújtó felületen, segítő pontok támogatásával nyújtja. A közlöny keresőoldalai természetesen angolul is rendelkezésre állnak.
9.ábra
3.1.2. A WIPO szabadalmi közlönye, a PCT Gazette az interneten
(http://ipdl.wipo.int/en/search/search.shtml)
A használat a guest vendégazonosítóval, vagy ingyenes regisztrálással történhet. Az első elektronikus változatú közlöny, amely olvasható ezen az oldalon 1997. január 3-án jelent meg.
A közlönyök tartalmának megnézésére két lehetőségünk van: a böngészés és a keresés.
A böngészés során lapozgathatunk a rendelkezésre álló közlönyök egy-egy számában oldalanként, vagy ugyanígy egy osztályjelzetre szűkítve. Minden további kritérium a megjelenítési mód változtathatóságára utal. Megadhatjuk a találati listában szereplő adatokat és az egyszerre megjeleníthető találatok számát; valamint beállíthatjuk a találatok megjelenítésének formáját (esetleg külön ablakban). A rekordok szemléletesen, jól olvashatóan, az ábrával együtt jelennek meg.
A bibliográfiai adatokra történő retrospektív keresés 1997-ig visszamenőlegesen is lehetséges, illetve kiválaszthatók a közlönyök konkrét számai. A keresőkérdést az oldal alján megadott mezőazonosítók beillesztésével kell megszerkesztenünk. Valamennyi bibliográfiai adatra kereshetünk, a beírást egy szerkesztett példa és súgó is segíti (10. ábra).
10. ábra
A találati listánkat időrend, vagy relevancia sorrendjében állíthatjuk fel. A megjelenítési lehetőségek megegyeznek a lapozgatós változatéval.
A nemzetközi bejelentések közzétételét a világ minden pontján figyelemmel kísérik, így jó szolgálatot tesz a WIPO ezzel a könnyen használható, és fontos szabadalmi információkat tartalmazó, ingyenes adatbázissal. A dokumentumok kétnyelvűek, angol és francia kivonatot egyaránt tartalmaznak; így nemcsak a keresőfelület, hanem a rekordtartalom nyelve is bármikor megváltoztatható (11. ábra).
11.ábra
3.1.3. A közlönyadatbázisok értékelése
3.2. Retrospektív adatbázisok
A szabadalmi újdonságvizsgálathoz és a technika állásának megismeréséhez több évtizedre visszatekintő vizsgálat szükséges. Ezekhez az információkhoz teljes körűen az előfizetéses CD-ROM kiadványok és online adatbázisok segítségével juthatunk hozzá. Ez az információhalmaz az elmúlt négy évben egyre több iparjogvédelmi hivatal honlapján is megjelent térítésmentes szolgáltatásként.
Az elérhető ingyenes, egyes nemzeti iparjogvédelmi hivatalok által üzemeltetett szabadalmi adatbázisok közül hármat mutatunk be.
3.2.1. A HUNPATÉKA Online; a magyar szabadalmi adatbázis az interneten
(http://www.iif.hu/db/hunp/)
A főoldal iparjogvédelmi adatbázisok linkjéről kapcsolódhatunk egy, az adatbázisokat bemutató oldalra, majd innen léphetünk be a szabadalmi és használati minta adatbázisba (az oltalmi formák tartalmi hasonlóságuk miatt szerepelnek egy adatbázisban). A HUNPATÉKA Online adatbázisnak jellemzően nem időbeli, hanem tartalmi korlátja van, csak az érvényes magyar szabadalmakat és használati mintákat, valamint a folyamatban levő bejelentések adatait tartalmazza (ez a maximális oltalmi idő miatt az elmúlt 20 év dokumentumainak is csak egy részét jelenti).
Választhatunk egy egyszerű, űrlapos és egy összetett, parancsmódú keresési lehetőség közül. Minden egyes keresőablak mellett példák segítik a keresőkérdés beírását. Legördülő ablakok segítségével a dokumentumok típusára, közzétételi fázisára és hazai/külföldi bejelentőkre szűkíthetjük keresésünket, továbbá meghatározhatjuk a találati listában megjelenő rekordok számát is (12. ábra).
12. ábra
A program az a-á és az e-é betűpáros kivételével nem tesz különbséget a rövid és hosszú magánhangzók között. A csonkolás egyetlen [?] és végtelen [*] számú karakterre engedélyezett (baloldalról is). A keresőkérdések elemzése karakterről karakterre történik, így érdemes az összetartozó szövegelemeket idézőjelek, vagy aposztrófok közé illeszteni. Az általános logikai operátorokat (AND, OR, NOT) egy mezőn belül a keresőszavaktól egy szóköz távolságra kell beírni, a meghatározott műveleti sorrend a zárójelek beírásával változtatható meg. Numerikus és dátum típusú mezőkben tartománykeresés is használható.
Az űrlapos keresés jellemzője a hat előre definiált keresőablak használata, amelyek között az AND operátor működik. Az NSZO jelzet kivételével mindegyikben többféle, de azonos típusú bibliográfiai adatra kereshetünk. Az alapértelmezett beállítás alapján összetett mezőként az összes azonos típusú adat kereshető, de legördülő menüből egyedi mező kiválasztása is lehetséges. A program alkalmas tematikus (cím, kivonat és igénypontok szavai; NSZO jelzet), és azonosítók (névelemek; dátumok; dokumentumszámok; elsőbbségi adatok) szerinti keresésre.
A parancsmódú keresés során egy keresőablakban szerkeszthetjük meg keresőkérdésünket. Alapértelmezés szerint, ha a keresőszó után nem adunk meg mezőazonosítót, a program a címben, kivonatban és az igénypontokban keres. Ezekben a mezőkben szövegkörnyezeti operátorok is használhatók, meghatározva keresőszavaink egymáshoz viszonyított helyzetét, illetve a szövegben való elhelyezkedésüket. Természetesen valamennyi összetett, illetve egyedi mezőre korlátozhatjuk a keresésünket, ha keresőszó beírása után a keresőablak alatt levő táblázat megfelelő azonosítójára kattintunk, vagy közvetlenül egy per jel mögé gépeljük az azonosítót (13. ábra).
13. ábra
Ebben a keresési módban az elvégzett keresések eredményeit találati halmazban láthatjuk. Egy hónapos időszakon belül ezeket újra használhatjuk, és segítségükkel logikai műveleteket végezhetünk az adott halmaz(ok) sorszámára hivatkozva.
Végrehajtott kereséseink után találati listában tekinthetjük meg az eredményt, amely tartalmazza az azonosítószámot (a teljes megjelenítés linkje), a címet és, ha létezik, az ikon méretű ábrát. A listában először a megadott szabadalmak, azután a közzétett és az adatközlésre került szabadalmi bejelentések, majd a használati minták következnek - az azonos publikációs fázison belül csökkenő azonosítószám szerinti sorrendben. A lista folytatását a következő (előző) objektumra kattintva jeleníthetjük meg. A listából, kijelölve, a releváns találatokat egyszerre is megtekinthetjük.
A találatok megjelenítésekor az ábra itt is ikon formában jelenik meg, a jól tagolt bibliográfiai adatok után. Erre kattintva a képernyő három részre oszlik. A felső részen a bibliográfiai adatok, alul a bal oldalon a kivonat és/vagy az igénypont szövege, a jobb oldalon az ábra jelenik meg (14. ábra).
14.ábra
Választhatunk egy csak bibliográfiai adatokat tartalmazó megjelenítési módot is. A találatok között egyesével, vagy tízesével lapozgathatunk. A keresőkérdés minden alkalommal pirossal ki van emelve. Ha a teljes dokumentum elérhető elektronikusan, a megjelenítésnél a jobb felső sarokban levő szabadalmi leírás ikonra kattintva, le is tölthetjük.
A keresésünket alapos, mindenre kiterjedő súgók is segítik, amelyek keresési példákkal, és beírási módokkal segítenek a keresőkérdés szerkesztésében. Az adatbázis tökéletes eszköz egy előzetes tájékozódásban az elmúlt 20 év érvényes szabadalmai között, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy ez angol nyelvű felületen, angol nyelvű címekkel is végrehajthatjuk. Mindez azonban kevés egy alapos, a magyar szabadalmakat feltáró kutatáshoz.
A megoldás a Magyar Szabadalmi Hivatal új PIPACS adatbázisa, amely minden magyar szabadalmi és használati minta dokumentumot és folyamatban lévő bejelentést tartalmaz, valamint a magyar védjegyeket és ipari mintákat is. Az adatbázis tesztváltozata jelenleg a következő címen érhető el: (http://pipacsweb.hpo.hu)(1) (15. ábra).
15. ábra
3.2.2. Az esp@cenet
(http://ep.espacenet.com)
Az Európai Szabadalmi Hivatal adatbázisa, amely mind a szervezet, mind a tagországok nemzeti honlapjain keresztül elérhető, de önálló URL címeken működik. Ez utóbbiak az ország nyelvének megfelelően változtatott felületen és nemzeti adattartalommal kibővítve használhatóak.
Az esp@cenet az ingyenes, internetes szabadalmi adatbázisok közül a legtöbb országot lefedő adattartalommal rendelkezik, mintegy 60 ország 30 millió szabadalmi dokumentumában végezhetünk átfogó keresést, amelyek minimum angol nyelvű címfordítással rendelkeznek.
A bejelentkező képernyőn választhatunk gyorskeresést a szöveg-, a dokumentumszám- és a névállományban, illetve beléphetünk négy különböző tartalmú adatbázisba. Kutathatunk a WIPO, az Európai Szabadalmi Hivatal és Japán közzétett szabadalmi bejelentései között, valamint a világ 60 országának szabadalmi dokumentumtermésében. A teljesség kedvéért el kell mondani, hogy a két nemzetközi szervezet dokumentumaiból mindössze az utolsó 2 év érhető el közvetlen adatbázisukból, a japán kivonatok angol nyelven 1976-tól állnak rendelkezésre.
Az állandó, bal oldali kereten navigálhatunk a keresés, a találati halmaz és a megjelenítés között és itt érhetőek el a segítség, az adatbázis-információ és a kapcsolatfelvétel csatornái. Az EPO mindhárom hivatalos nyelve - angol, francia és német - közül választhatunk keresőfelületet.
A fix keresőmezők a következők:
az angol nyelvű cím és kivonat szavai;
közzétételi, bejelentési, elsőbbségi szám;
a közzététel dátuma;
bejelentő és a feltaláló neve;
NSZO és az erre alapuló ECLA jelzet.
A keresőablakok mellett a bal oldalon az adott ablakra vonatkozó segítséget kérhetünk, míg a jobb oldalon beírási példákat láthatunk. Az alkalmazott keresőprogramra jellemző a karakterről karakterre keresés; a keresőkérdésünket megadhatjuk egy vagy több szó, illetve szókapcsolat beírásával. A program néhány hónapja csonkolási lehetőségeket is kínál (16. ábra).
16.ábra
A keresés végén egy időrendbe rendezett, 20 találatból álló listát kapunk, ami tartalmazza a dokumentum számát és angol címét. A lista további részére a felső keret számain keresztül léphetünk, a megjelenítés pedig az ismert módon a dokumentumszámra kattintással indul. (A releváns dokumentumokat kijelöléssel "bevásárlókocsiba" rakhatjuk és meg is rendelhetjük a másolatot.)
A kiválasztott dokumentum bibliográfiai adatai és kivonata a dokumentumszámra kattintva egy új ablakban jelenik meg. Ebben az ablakban a felső keret gombjai a szabadalmi dokumentumok teljes szövegének jellemző részeit jelezhetik, amennyiben rendelkezésre állnak az elektronikus változatok. A bibliográfiai adatok között linkként jelölt dokumentumok képmás formában le is tölthetők (17. ábra).
17. ábra
Az esp@cenet-en rendelkezésre álló gyűjtemény fantasztikus mennyiségű dokumentumot referál, és mindennek az elérését könnyen kezelhető felületen kínálja, arra azonban az üzembentartók is nyomatékosan figyelmeztetnek a súgóban, hogy valójában ez nem professzionális keresőeszköz.
"3.2.3. Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatalának teljes szövegű szabadalmi adatbázisa
(http://www.uspto.gov/patft/index.html)
Az amerikai szabadalmak és közzétett szabadalmi bejelentések adatbázisai a szabadalmi hivatal honlapjának egy specifikált oldalán érhetőek el (18. ábra).
18. ábra
Az 1790-1975 közötti szabadalmak csak amerikai osztályjelzetük és dokumentumszámuk alapján kereshetőek, 1976-tól napjainkig a bibliográfiai adatokra, a kivonat és az igénypont(ok) szavaira is kereshetünk, valamint a megjelenítés során a szabadalmi leírás teljes szövege elérhető. Mindez igaz a 2001-től megjelent szabadalmi bejelentések közzétételeire is.
A programban az általános logikai operátorok, a tartománykeresésre a <, > műveleti jelek, a kifejezések keresésére az idézőjelek használhatók és a jobb oldali csonkolás is engedélyezett.
A Boole-algebrai műveletekkel végezhető, egyszerű keresés elég szerénynek tűnik. Mindössze egy-egy keresőkifejezés illeszthető be a két keresőablakba, amelyekhez egy legördülő menüből kell kiválasztanunk, hogy melyik mezőre kívánjuk korlátozni (az összes mezőt lefedő azonosító is létezik). Az évekre szűkítés és a két keresőkifejezés közötti kapcsolat az előzőhöz hasonlóan menüből választható.
Az összetett keresés során táblázatban meghatározott mezőazonosítók segítségével szerkeszthetjük meg kérdésünket, itt azonban ezeket - a leírt példa alapján - a keresőszavak elé kell illesztenünk (19. ábra).
19. ábra
A konkrét dokumentumokat kereső látogatókat egy külön lehetőség, a dokumentum azonosító szerinti kereső segíti, a beírásra szolgáló ablak alatt néhány dokumentumspecifikus példával. A keresés mellett egy külön linkelt oldal tájékoztat a visszavont szabadalmakról, lajstromszám szerinti felsorolásban.
A keresőképernyőkön a beírt keresőkifejezéseket törölhetjük az egyik, illetve a keresést elindíthatjuk a másik jól látható, egyszerű szürke gombbal.
A találati lista linkként mutatja az első ötven lajstromszámot és szabadalomcímet, a további találatokat a sorszámra ugrással, vagy a következő ötvenes "adagra" lapozással tekinthetjük meg. A teljes rekord megtekintése előtt egy szerkesztő ablakban még átírhatjuk keresőkérdésünket.
A rekord megjelenítéséhez a dokumentum linkre kattintva részekre tagoltan olvashatjuk a szabadalmi leírás szövegét. Az első részben a főbb azonosítók szerepelnek (lajstromszám, feltaláló neve, megadás dátuma), majd a cím és kivonat szövege következik, ezután ismét külön az egyéb azonosítók (további feltalálók, tulajdonos, bejelentési adatok, osztályjelzetek, hivatkozott dokumentumok azonosítói). Az adatbázis mindezek után az igénypontok és végül a szabadalom leíró részének a szövegét közli (20. ábra).
20. ábra
A találati lista és a rekord megjelenítésénél a képernyő tetején és alján a navigálásban (listában, rekordok között, keresőképernyő, főlap, stb.) segítő, feltűnő kék gombok vannak. De ezek között szerepelnek a dokumentumrendelés és a képmásleírás megtekintésének lehetőségei is.
Az adatbázis egészéről elmondható, hogy kereshetősége rendkívül alapos, használatát példákkal és magyarázatokkal alátámasztott súgók segítik. Ezeken kívül az adattartalmat, a tiltott szavak listáját, ország és államkódokat és az adatbázisra vonatkozó gyakran feltett kérdéseket-válaszokat tartalmazó oldalakkal támogatják az itt kereső érdeklődőket. Aki teljességre törekedve kíván az amerikai szabadalmak között keresést végezni, annak mindenekelőtt ez az adatbázis ajánlott.
3.2.4. A retrospektív adatbázisok értékelése
retrospektív adatbázisok |
tartalma |
keresés |
találati lista |
teljes rekord |
HUNPATÉKA Online |
K |
JJ |
J |
J |
esp@cenet |
J |
K |
J |
JJ |
USPTO |
JJ |
JJ |
J |
JJ |
4. Elsődleges szabadalmi dokumentumok; a szabadalmi leírások
Az előző fejezetekben bemutatott adatbázisok közül kettő (az esp@cenet egyes országok tekintetében és az USPTO adatbázisa) a teljes rekord megjelenítése során lehetővé teszi a szabadalmi dokumentumok teljes szövegének az elolvasását. Ez azonban nem mindig elegendő a benne foglaltak teljes megértéséhez, mert hiányozhatnak a szerkezeti képletek, ábrák vagy grafikonok. Ezért az előző fejezetben bemutatott adatbázisok felkínálják a képmás szabadalmi leírások letöltésének lehetőségét. Jelenleg két szabványos, könnyen kezelhető és jól olvasható formátum terjedt el az elektronikus szabadalmi leírás tárolásához. Ezek mellett a kanadai szabadalmak egy, az interneten elterjedt képi formátumban (gif) is olvashatóak, de ez csak a képernyőn megtekintve őrzi az eredeti dokumentumhoz hasonló minőséget.
4.1. A TIFF formátumú amerikai szabadalmi leírások az USPTO honlapján
Az adatbázis minden egyes rekordjának megjelenítésekor látható az a kék gomb, amely a képmás dokumentum megtekintését kínálja. Erre kattintva egy, az előzőektől eltérő grafikájú oldalra jutunk és megkezdődhet az első oldal betöltődése, ha van böngészőnkhöz telepítve egy TIFF formátumot ismerő, plug-in programunk. Ennek hiányában érdemes meglátogatni a hivatal azon oldalát, ahol a felkínált számos lehetőség közül shareware, vagy freeware nézegető programokat tölthetünk le más oldalakról. Az általam jelenleg használt böngészőhöz és operációs rendszerhez megfelelő az az ingyenes program, amit korábban a hivatal a saját szerveréről ajánlott letöltésre. A telepítés és a böngésző újraindítása után már nincs akadálya a képmásleírás megnézésének, vagy kinyomtatásának.
21. ábra
A segédprogramon kívül a teljes dokumentumban lapozgathatunk, vagy konkrét részeket (első oldal, ábrák, leíró rész, igénypontok) tölthetünk le, ekkor azonban a plug-in-ünk újra és újra betöltődik. Ilyenkor menthetjük, nagyíthatjuk, forgathatjuk, nyomtathatjuk szabadalmi leírásunkat. A felső sorban az aktuális dokumentumrészről és az összoldalszámról kapunk információt (21. ábra).
Az USPTO által kiadott képmás DVD-ROM lemezeken (USAPat) is ezt a formátumot alkalmazzák, így ugyanazon módon, egy elektronikus változattal két hordozón képesek publikálni.
4.2. A pdf formátumú képmás szabadalmi leírások
Ezt a szabványos, elektronikus változatot használja az iparjogvédelmi hivatalok jelentős része az ismertetők, bejelentési útmutatók és segédletek internetes közzétételekor is. A pdf formátum gyártásához és olvasásához szükséges programot az AdobeŠ cég fejlesztette. Míg az előbbi pénzbe kerül, addig az utóbbi, az Acrobat ReaderŠ ingyenesen letölthető a cég honlapjáról. A hivatalok erre közvetlenül kapcsolódó linket adnak. A telepítés után a program önmagában is alkalmazható pdf-kiterjesztésű fájlok olvasására, de böngészőprogramunk használatakor segédprogramként is működik. A program sajátossága még, hogy a nagyításon, forgatáson, és többfajta megjelenítési módon kívül, az ilyen formátumra átalakított dokumentumokban szavas keresést is végezhetünk.
4.2.1. Képmás szabadalmi leírások és újdonságvizsgálati jelentések a Magyar Szabadalmi Hivatal honlapján
(http://www.hpo.hu/Magyar/db/hpat/szl.html,
http://www.hpo.hu/Magyar/db/hpat/kutjel.html)
A hivatal honlapja az adatbázisok teljes rekordjának letöltésén kívül, beépített, lajstromszám szerinti keresést is kínál az elérhető képmás szabadalmi leírásokról és újdonságkutatási jelentésekről (az aktuális tartományhatárok szerint). Jelenleg már több ezer magyar szabadalom tölthető le erről az oldalról. A lajstromszámokra kattintva töltődik be segédprogramunk, majd a szabadalmi leírás összes oldala (22. ábra). Szerencsénkre ezután már nem kell az oldalakat külön-külön letölteni, elég az Acrobat Readerben lapozgatnunk.
22. ábra
4.2.2. Képmás szabadalmi dokumentumok az esp@cenet-en
A teljes rekord megnézésekor az összes, az adott szabadalomcsalád alapján elérhető dokumentum linkként jelenik meg. Ezek bármelyikére kattintva a böngésző egy újabb ablaka nyílik meg (ha egy képmás dokumentum letöltéséig jutunk el ebben az adatbázisban, három böngészőablakunk lesz nyitva). Az új ablak felső sorában levő gombokkal a dokumentum részeire léphetünk, lapozhatunk a következő/előző gombokkal, és egy legördülő mezőből kiválaszthatunk oldalakat. Ezzel a funkcióval ismerhetjük meg a szabadalmi dokumentum terjedelmét is. Sajnos a dokumentumot teljes egészében egyszerre nincs lehetőségünk letölteni.(2) Marad a türelmet igénylő oldalankénti lapozgatás (23. ábra).
23. ábra
4.3. Az elsődleges szabadalmi dokumentumok elérhetőségének az értékelése
5. Összegzés
Napi munkánk során előfordulhat, hogy szomszédos országok szabadalmi törvényeire van szükségünk, kíváncsiak vagyunk egy ország statisztikai adataira, vagy egy professzionális keresés során a releváns találatok között szerepelnek a szabadalmi tárakban el nem érhető szabadalmi leírások. A nyomtatott változatok felkutatása, illetve a költséges dokumentumrendelés helyett keressünk inkább a világhálón, az iparjogvédelmi hivatalok honlapjain és adatbázisaiban. A sikeres böngészés, keresés után elérkezünk az elsődleges információhoz, amelyet már csak le kell töltenünk, és máris megnézhetjük, kinyomtathatjuk.
Felmerülhet a kérdés, nem időrabló-e mindezt több lépésben, ismételt keresésekkel véghezvinni. Talán nem. A gyakorlat azt mutatja, hogy a sikeres kutatásokra fordított idővel megelőzhetünk bejelentési és újrafeltalálásból adódó problémákat, szabadalombitorlásokat, és mindezzel pénzt takaríthatunk meg.
Lehetőségeink adottak, ki kell használnunk minden információt, amelytől eredményt remélhetünk. Mivel az internet világa napról napra változik, célszerű figyelemmel kísérni minden, szabadalmi információval foglalkozó honlapot az optimális keresési lehetőségek és módszerek feltárása érdekében.
Felhasznált irodalom
Iránytű a műszaki fejlesztéshez: az iparjogvédelmi tájékozódás informatikai kalauza. - Budapest, Magyar Szabadalmi Hivatal, 1997. - 177 p. ; 23 cm. - (Iparjogvédelmi tanulmányok / ...Bendzsel Miklós; 2.)
Krainik Renáta: A Szabadalmi Tár jelene és jövője Iparjogvédelmi szemle, 104. évf. 3. sz. (1999.), p. 14-20.
Roboz Péter: Számítógépes tájékoztatás: online és CD-ROM adatbázisok keresése. Országos Széchenyi Könyvtár, Budapest, 1998. 143 p.
Ujvári János: Az USPTO szabadalmi adatbázisa az interneten. Iparjogvédelmi szemle, 106. évf. I. sz. (2001.), p. 57-62.
Vadász Ágnes: Iparjogvédelmi információforrások a World Wide Web-en. Iparjogvédelmi szemle, 103. évf. II. sz. (1998.), p. 11-22.