A magyar millennium megünneplésének eseményei,a millenniumi év tanulságai
A Magyar Szabadalmi Hivatal a szellemi alkotótevékenység példaadó múltjának ápolása és a jelen eredményeinek elismerése jegyében - napi feladatai mellett - kiemelt jelentőséggel foglalkozott a millennium méltó megünneplésével.
Két jelentős hazai műszaki alkotó személyiség, Jedlik Ányos (1800-1895) és Gábor Dénes (1900-1979) munkássága és születési évfordulója fogta keretbe a hivatal által szervezett események sorát.
A millennium évében, 2000. március 15-én, ötödik alkalommal átadott Jedlik Ányos-díjak mellett három kiemelkedő személy, Herczeg János matematika-fizika szakos tanár, az Élet és Tudomány folyóirat főszerkesztője, dr. Isépy Tamás ügyvéd, országgyűlési képviselő és Király Árpád gépészmérnök, a Magyar Elektrotechnikai Múzeum nyugalmazott igazgatója, a Jedlik Ányos Társaság főtitkára részesült honoris causa Jedlik Ányos-díjban.
A díjazottak a Jedlik Ányos-díj átadásán
Jedlik Ányos tanári működésének és legfontosabb találmányainak emléket állítva, a Pannonhalmi Főapátság könyvtárában felkutatott dokumentumok bemutatásával készült el a hivatal 2000. évi millenniumi reprezentatív falinaptára.
A Magyar Szabadalmi Hivatal támogató részvételével rendezte meg a Jedlik Ányos Társaság Akadémiai Emlékülését és Jedlik Ányos szülőhelyén, Szimőn (Zemne) tartott ünnepi megemlékezését.
Honoris causa Jedlik Ányos-díjasok
Az 1998-ban alakult Gábor Dénes Emlékbizottság Gábor Dénes születésének a millenniumi évre eső századik évfordulóján a Nobel-díjas mérnök-feltaláló emlékének ápolását és szellemi hagyatékának közvetítését tűzte ki célul.
A hivatal munkatársai az emlékbizottság munkájában a kezdetektől tevékenyen részt vettek. A bizottsági munka keretében a hivatal pályázati felhívást bocsátott ki új műszaki alkotások, kutatási-feltalálói eredmények elismerésére, a Magyar Szabadalmi Hivatal kutatási Gábor Dénes díja címmel, az alkalmazott fizika, informatika, környezetvédelem témakörökben.
A négy, nyertes pályaművet benyújtó fiatal kutató 2000. június 5-én a Magyar Tudományos Akadémián rendezett Nemzetközi Gábor Dénes Emlékülés és Szimpózium alkalmával vette át a díjat.
A következő napon, június 6-án, Gábor Dénes egykori lakóhelyén, a budapesti Falk Miksa u. 30. sz. alatt a Magyar Szabadalmi Hivatal Gábor Dénes-emléktáblát avatott a Novofer Alapítvánnyal közösen. Az emléktábla domború üveg applikációja szellemesen idézi Gábor Dénes nagy találmányát, a holográfiát az utókor számára.
A Műcsarnok adott otthont 2000 tavaszán az Intuíció, Innováció, Invenció című kiállításnak. A kiállított anyag összegyűjtésében, dokumentálásában, esetenként a kiállítási tárgyak helyreállításában a hivatal tevékeny szerepet vállalt az Országos Műszaki Múzeummal közösen. A kiállítás - a millennium tiszteletére - kizárólag magyar és magyar származású feltalálók munkásságát mutatta be, többek között az ipari és mezőgazdasági gépek, az elektromosság, a fényképezés, az orvostudomány és a gyógyszerészet területéről. A kiállítás látogatottsága jelezte, hogy van igény, érdeklődés iparjogvédelemmel kapcsolatos témák bemutatására a technika és a művészet iránt fogékony kiállításlátogatók és a tanuló ifjúság körében egyaránt.
Gábor Dénes emlékülés
A Gábor Dénes emléktábla avatása
A millenniumi év egyik jelentős eseményének ígérkezett a Millenáris Kht. által a Ganz parkban rendezendő kiállítás, amely a magyar alkotó szellem ezer évének eredményeit vonultatja fel. A bemutató jelentős exponátuma lesz az a négy újraalkotott, illetve felújított berendezés, amelynek létrehozását a hivatal közreműködése tette lehetővé:
- Kócs-i kocsi rekonstrukciója (XV. sz.),
- Kempelen Farkas beszélőgépének újraalkotása (XVIII. sz.),
- a Kolibri repülőgép újjáépítése (tervező: Svachulay Sándor, kb. 1909) és
- a Magyar Általános Gépgyárban 1925-ös tervek alapján taxi céljára gyártott, az 1950-es években kisteherautóvá alakított "MAGOMOBIL-típusú" gépkocsi.
Kócs községből származó szekér
2000. III. negyedévében a Magyar Szabadalmi Hivatal Millenniumi díjat alapított, amely a szellemitulajdon-védelem területén kiemelkedő tevékenységet végző egy-egy intézmény, szervezet, egyesület szakmai eredményeit kívánja értékelni. A Millenniumi díj a hivatal arculati elemeit jeleníti meg nemesen egyszerű formában, s felirata Horatiust idézi: "Artificem commendat opus", "Az alkotót alkotása dicséri".
2001-ben a Szellemi Tulajdon Világszervezete (WIPO) április 26-át a szellemi tulajdon világnapjává nyilvánította. Ez alkalomból került sor a Millenniumi díj átadására az MTA Biológia Központ, a KFKI Szilárdtestfizikai és Optikai Kutató Intézet, a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület, valamint a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete részére.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának megkeresésére a franciaországi Magyar Évad keretében a hivatal egy technikai innovációs kiállítás anyagát állította össze, hét műszaki témakörben, tizenkét céget, vállalkozást bevonva. A kiállítás végül a lehetséges helyszín - egy párizsi múzeum - visszalépése miatt nem valósulhatott meg.
Összegezve megállapítható, hogy a szellemitulajdon-védelmen belül a műszaki alkotó tevékenység fokozott társadalmi elismertetésére változatlanul szükség van, és igény is mutatkozik erre, amit kiválóan szolgálnak az országos ünneppé nyilvánított időszakok és események.
A szellemitulajdon-védelem eszközrendszerének a társadalom minél szélesebb rétegeivel való megismertetése és alkalmazása céljából a Magyar Szabadalmi Hivatal - hagyományait követve - továbbra is mozgósítani kívánja erőforrásait és kapacitását abból a meggyőződésből, hogy ez irányú tevékenysége is szolgálja a gazdaság hatékonyságát, fellendülését.