HÍREK AZ IPARJOGVÉDELMI INFORMÁCIÓK VILÁGÁBÓL
Az elektronikus PCT Gazette az interneten
Az adatbázis használata
Böngészés a PCT Gazette rekordjai között
Keresés az adatbázisban
Parancsmódú keresés
Űrlapos keresés
Egyszerű keresés
A találatok megjelenítése
Tudja-e,
A Szellemi Tulajdon Világszervezete (közismert angol rövidítése WIPO) által közzétett szabadalmi bejelentéseket világszerte megkülönböztetett figyelemmel kísérik a szabadalmi hivatalok, gazdálkodó szervezetek, ügyvivői irodák, feltalálók. E szabadalmi dokumentumok bibliográfiai adatai, a kivonattal és a jellemző ábrával hetente közzétételre kerülnek a PCT(1) Gazette nyomtatott, illetve elektronikus változataiban. A megjelenő adatokat számos folyóirat és adatbázis referálja vagy szolgáltatja (Chemical Abstracts, World Patents Index, Delphion, esp@cenet, DepatisNet stb).
Fontos-e egy többszörösen lefedett adathalmaz újabb keresési lehetőségéről beszélnünk? Úgy vélem, gondolkodás nélkül válaszolhatunk igent, hiszen az elsődleges és autentikus - ráadásul ingyenes - forrásról van szó. Mi indokolja még ezt a választ? A mai, szabadalmi-informatikai kínálatban megjelenő közlönyadatbázisoknak lehetőséget kell biztosítaniuk mind a virtuális lapozgatásra, mind a retrospektív kutatásra. A következőkben bemutatásra kerülő ingyenes, elektronikus PCT Gazette adatbázis a WIPO honlapján megfelel a fenti követelményeknek.
A PCT Gazette (valamint a Madrid Express és a JOPAL) adatbázishoz a főoldali News & Information Resources címszavának az Intellectual Property Digital Library (http://ipdl.wipo.int) pontjára kattintva juthatunk el.
Mindhárom adatbázist guest vendégazonosítóval és jelszóval, és/vagy ingyenes regisztrációval használhatjuk.
Az adatbázis 1997. január 1-jétől tartalmazza a PCT-bejelentések közzétételeinek bibliográfiai adatait, kivonatait és jellemző ábráit. Az adatokat hetente a publikálás napján frissítik.
Az adatbázis használata
A WIPO a felhasználói igények figyelembevételével alakította ki a tartalom megtekintésének két lehetőségét; a böngészést és a keresést.
Böngészés a PCT Gazette rekordjai között
(http://ipdl.wipo.int/en/search/pct/browse.html)
Hogyan nézhetünk végig egy adott heti közlönyt, bármely egyszerű keresőkérdés megszerkesztése nélkül? Ebben segít az adatbázis böngésző funkciója.
A belépéshez kattintsunk a Browse IPDL linkre a bal oldali kereten, majd válasszuk a PCT Electronic Gazette ugrópontot.
Válasszuk ki a keresett közlöny megjelenési dátumát. Tematikusan szűkíthetjük az adott számot a Specify pont megjelölésével és a hozzá tartozó mezőbe egy NSZO-jelzet beírásával. Tetszőlegesen megadhatunk egy-egy szekciót, vagy akár egy alcsoport mélységű jelzetet is, például B60C-23/04. Amennyiben az alapbeállítástól eltérő - esetleg a nyomtatott formához hasonlító - megjelenítési módra lesz szükségünk, állítsuk be a találati lista rekordjainak a számát, a megjelenítendő bibliográfiai adatok körét, az ábrát, valamint a teljes rekord megjelenítési formátumát, majd indítsuk a keresést a Browse gombra kattintással (1. ábra).
1. ábra
Keresés az adatbázisban
Az adatbázis készítői három különböző keresőoldalt alakítottak ki. Előzetesen megállapíthatjuk, hogy ezek keresési felületét - az iparjogvédelmi adatbázisokra jellemzően - eltérő felhasználói csoportok számára szerkesztették meg.
Parancsmódú keresés
(http://www.wipo.int/ipdl/en/)
A kereséshez a keret Search IPDL címszavára, majd a PCT Electronic Gazette pontra kattintással juthatunk el. A belépés után a parancsmódú keresés oldalához érkezünk, amely feltételez az adatbázisok használatában szerzett némi jártasságot.
A keresőkérdés szerkesztésénél igénybe vehetjük az alsó táblázatban felsorolt, az egyes mezőkhöz tartozó mezőazonosítókat, illetve ezek elhagyásával a program az összes indexelt mezőben lefuttatja a kérdésünket. A mezőazonosítókat egy-egy kifejezés elé kell illesztenünk és / karakterrel elválasztanunk.
A kifejezések összekapcsolásához az általánosan használt AND, OR, ANDNOT és az XOR (a két kifejezés bármelyikét, de nem egyszerre tartalmazza az adott rekord) logikai operátorokat, a NEAR szótávolsági operátort, illetve szorosan összetartozó kifejezések esetén a felső idézőjelek közé illesztést alkalmazhatjuk (PA/"general electric"). Sajnálatos viszont, hogy mindössze a * karakter áll rendelkezésre a jobboldali, végtelen csonkoláshoz, igaz ezt a szorosan összetartozó kifejezések esetén, az idézőjeleken belül is használhatjuk.
A dátummezők mindegyikénél engedélyezett az intervallumkeresés a dátumok közé illesztett -> karakterekkel (DP/20001120->20010203).
Ezen kívül kereshetünk egy-egy közlönyszámra is. Csak egy egyszerű példa segíti a keresőkifejezés beírását, ezért ajánlatos használnunk az adatbázis súgóját, pl. a NSZO-jelzetek helyes beírásához (MC/B60C-23/04).
A böngészéshez hasonlóan itt, a keresőoldalon kell beállítanunk a találati lista és a teljes rekord megjelenítési formátumát (2. ábra).
Űrlapos keresés
(http://ipdl.wipo.int/en/search/pct/search-struct.html)
A fő keresőoldalról a Structured Search Page linkre kattintva juthatunk az űrlapos keresőoldalra, ahol két keresőmezőt tölthetünk ki.
Alapértelmezésben a beírt kifejezést a keresőprogram a lehetséges keresőmezők mindegyikében lefuttatja, de természetesen a legördülő menükből meghatározhatjuk a legcélszerűbbeket.
A keresőmezők közt nem kötött logikai kapcsolatot hoztak létre, hanem szintén egy legördülő menüből az AND, OR, ANDNOT, XOR, NEAR operátorok közül választhatunk. Értelemszerűen a szótávolsági operátor csak azonos mezők közt értelmezhető.
Keresőkifejezéseinkben a jobb oldali tetszőleges számú karakterre vonatkozó csonkolás * jelét használhatjuk, valamint egy keresőmezőt kitöltve - a fent leírt módon - időintervallumra is kereshetünk a rendelkezésre álló dátummezők egyikének kiválasztásával (3. ábra).
2. ábra
3. ábra
Egyszerű keresés
(http://ipdl.wipo.int/en/search/pct/search-simp.html)
A Simple Search Page linkre kattinva léphetünk át erre a keresőoldalra. A keresőmezőbe egy keresőkifejezést, vagy szóközökkel elválasztott keresőkifejezéseket írhatunk be. A keresés eredményét a legördülő menüből választható kritériumok fogják meghatározni (minden kifejezés szerepeljen, bármely kifejezés szerepeljen, illetve pontosan a keresett kifejezés szerepeljen a rekordban) (4. ábra).
4. ábra
Az előző két keresőoldalon alapbeállításként az adatbázis egészében kereshetünk, és jeleníthetünk meg rekordokat.
Az adatbázis szolgáltatásai közül kiemelkedik - csak regisztrált látogatóknak - a keresések során képződött utolsó 20 halmaz újbóli felhasználhatósága. A korábbi keresések újra elvégezhetők, beilleszthetők, illetve a keret alján levő gombokkal szelektálhatók, frissíthetők. A halmazok minden keresőoldalon rendelkezésre állnak. A keresést a Search gombra kattintással indíthatjuk.
A találatok megjelenítése
A keresés elindítása után egy új ablakban jelenik meg a találati lista, abban a formátumban, amit a böngészés, illetve parancsmódú keresés oldalán beállítottunk (amennyiben hibás volt a keresőkérdésünk, a hibaüzenet szintén megjelenik).
Milyen lehetőségeink vannak a lista megjelenítése során? Alapbeállításként 25 rekord mellett találunk közzétételi számot, és címet. A listánkat a fenti két keresőoldalon akár a teljes bibliográfiai adatsorra kiegészíthetjük a kívánt adatok bejelölésével, hozzáfűzhetjük a jellemző ábrát két méretben, és az áttekinthetőség kedvéért választhatunk 10 vagy 50 tagú megjelenítést és lapozást a listaablakok között.
A teljes rekordot az ugrópontként megjelenő közzétételi számra, vagy a címre kattintással nézhetjük meg (5. ábra). Ha a keresőoldalon bejelöltük, hogy külön ablakban jelenjenek meg a találatok, akkor egy új ablakban láthatjuk a teljes rekordot. Itt is felmerülhet a kérdés, milyen formátumban? A beállítást szerencsére már nem csak a keresőoldalon határozhatjuk meg, hanem az oldal tetején is. Az alapbeállítás szerint az adatbázisoknál megszokott tördelt felsorolást láthatunk, de választhatunk a nyomtatott PCT Gazette-re, illetve a nyomtatott leírás előlapjára jellemző formátumot is különböző méretű ábrával (6. ábra).
A rekordok között feltűnő nyilakkal lapozhatunk, és léphetünk vissza a listára.
5. ábra
6. ábra
Az adatbázis kétnyelvűsége már a keresőoldalakon feltűnik, a jobb felső sarokban választhatunk az angol vagy a francia keresőnyelv között. Azonban a teljes rekord megnézésekor is válthatunk a két nyelvváltozat között a zászlóra kattintva.
Itt kell említést tenni a teljes leírások megtekintésének a lehetőségéről is. A teljes rekord felett olvasható View Images gombra kattintva közvetlenül az esp@cenet (http://ep.espacenet.com) adatbázis teljes leírás oldalanként letölthető pdf formátumú oldalaihoz jutunk. (A WIPO az adatbázis 1997. előtti rekordjainak letöltéséhez is az előbbi adatbázist ajánlja.)
A PCT-dokumentumok első közzétételétől - 1978-tól - elérhető, minden adatelemre kiterjedő, teljes adatbázist csak más szolgáltatóknál találhatunk. Ezek közül a legfontosabbakat a következő táblázat mutatja.
A PCT Gazette adatbázisban lefuttatott néhány sikeres keresés után azonban megállapíthatjuk, hogy a keresőoldalak kialakítása, a keresési lehetőségek, a felhasználó által beállítható megjelenítési módok együttesen jól kezelhetővé teszik az adatbázist.
Ujvári János
<& /comps/email.mc, cim=>'ujvari [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>
Tudja-e,
hogy a Koreai Szabadalmi Kivonatok (Korean Patent Abstracts) adatbázisa angol kivonatokkal érhető el a következő címen:
http://patent2.kipris.or.kr/patent_eng/kclo1000a.do. Az adatbázis a lajstromozott szabadalmi dokumentumokat 1979 januárjától tartalmazza, a vizsgálat nélküli bejelentések pedig 2000 januárjától érhetők el. Az angol kivonatok elkészítésének időigénye miatt a legfrissebb adatok kb. egyéves késést mutatnak.
hogy a Magyar Szabadalmi Hivatal Akadémia utcai szabadalmi tárában CD-ROM kiadványon is kereshet a vizsgált és vizsgálat nélkül közzétett, koreai szabadalmi bejelentések között a Korean Patent Abstract (KPA) adatbázisban?
Újvári János
<& /comps/email.mc, cim=>'ujvari [sddeeffnbfnjndfbn] hpo [uzzuehrgewzgewzug] hu' &>