A Design Háza Torinóban
Az Icsid (International Council of Societies of Industrial Design Ipari Formatervezési Társaságok Nemzetközi Szövetsége) 2005-ös kongresszusán merült fel egy különleges designévad megrendezésének ötlete, mely a Világ Design Fővárosa (World Design Capital) nevet kapta. A címet 2008-ban elsőként Torino nyerte el.
A címviselő város éves rendezvénysorozatának része volt az International Design Casa program, amely az olimpiai játékokról és a világkiállításokról ismert nemzetközi pavilonok rendszerét követte: a meghívott partnerországok különböző helyszíneken, egy időben nyitottak designkiállításokat.
Kelet-Közép-Európa Design Casája hat ország összefogásával született meg. Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és hazánk egy kifejezetten erre az alkalomra készült, különleges grafikai installáción keresztül mutatkozott be az Artintown galériában. A Magyarország vezette közös produkció" kurátora Várhelyi Judit, a Magyar Formatervezési Tanács Irodájának főtanácsosa volt.
Minden partnerország öt tárgyat választott ki, a róluk készült grafikára épült a kiállítóteret beszövő installáció. Országonként egy-egy tárgy a tér különböző pontjain meglepetésszerűen teljes valóságában is megjelent, mintegy megszökve" a falakról. Az installációt Szabó Levente grafikusművész tervezte. Magyarországot a közelmúlt és a jelen design-tárgyai közül Breuer Marcel Wassily széke, a Rubik-kocka, a Magyar Formatervezési Díjas Etalon hangfal és Corvus repülőgép, valamint a Geppetto Stúdió innovatív tojástartója képviselte. A kiállítás katalógusa pdf formátumban letölthető.
A tárgyak mellett az érintett országok legkiemelkedőbb animációi is láthatók voltak a galériában. Az animáció hangsúlyozása nem véletlen, mivel ez a vizualitásra építve széles közönség számára befogadható, másrészt a projektben részt vevő országok magas színvonalú animációs hagyományokkal büszkélkedhetnek. Magyarország animációs filmcsokrát a Moholy-Nagy Egyetem professzora, Fülöp József állította össze.
A galéria kávézójában alkalom nyílt a hat ország designkiadványainak nézegetésére, valamint kötetlen beszélgetésre a szakma képviselőivel.
A kiállítást 2008. november 613. között, naponta 11.0020.00 óráig lehetett látogatni, november 8-a kivételével, amikor a torinói Fehér Éjszaka" alkalmával a város minden múzeuma és galériája éjfélig tartott nyitva.
A Magyar Formatervezési Tanács partnere az Észt Formatervezők Egyesülete, a lett Design Információs Központ, a litván Design Fórum, a lengyel Ipari Formatervezők Egyesülete és a sziléziai designközpont, valamint a Szlovák Design Központ volt.
Régiónk mellett csak a japánok és a belgák törekedtek arra, hogy Torino eredeti elképzelését követve izgalmasan átalakított térben fogadják a látogatókat. A Japán Casa egy népszerű sétálóutcán, egy műemléképület tágas kapubejárójában kapott helyet. Nagoja a promóciós anyag szerint monozukuri" város, vagyis olyan hely, ahol a tárgykészítésnek évszázados hagyományai vannak. Ennek szellemében egyszerre mutatták be hagyományos textil és kerámia kézművességüket és a legmodernebb technológiával készült robotokat. Belgium egy földalatti parkoló felszíni épületében rendezkedett be. A dada" szellemében tervezett, fekete-fehér kiállításon vészjósló, fekete műanyag varjak sokasága fogadta a látogatókat. Összesen 29 flamand művész mutatkozott be szellemes, kisszériában gyártott tárgyakkal.
A többi ország csak saját nemzeti designdíjának anyagát hozta el Torinóba, és nem törekedtek arra, hogy egyedi otthont" (Casát) teremtsenek.
Az International Design Casa egyéb helyszínei
Casa Ausztria Sala Colonne, Castello del Valentino, Viale Mattioli 39
Casa Belgium Serra", Piazzale Valdo Fusi
Casa Dél-Korea (Szöul) Palazzo Madama, Piazza Castello
Casa Közép-Kelet-Európa Artintown Galéria, Via Berthollet 25
Casa Franciaország Spazio Azimut, Piazza Palazzo di Citta 8
Casa Japán (Nagoja) Antichi Chiostri, Via Garibaldi 25 and Palazzo Barolo, Via delle Orfane 7
Casa Norvégia OGR szerelőcsarnok, Corso Castelfidardo 18
Casa Hollandia (Rotterdam) Megyei Levéltár pincéje, Via Piave 21
Casa Szingapúr Turin Galéria, Via Maria Vittoria 6
Casa Spanyolország (Barcelona) OGR szerelőcsarnok, Corso Castelfidardo 18
A Világ Design Fővárosa programról
A Világ Design Fővárosa városokat támogató projekt, a design hatékonyságát ünnepli. Olyan városok eredményeit mutatja fel kétévente, amelyek a designt a társadalmi, kulturális és gazdasági élet támogatására alkalmazzák, és ahol az esemény keretében egy éven keresztül designhoz kapcsolódó programokat rendeznek. Szemben a hagyományosan designközpontoknak tekintett városokkal, amelyekben a designipar hosszú évtizedeken keresztül fejlődött, a Világ Design Fővárosa díjat nem arra szánták, hogy egy státust jelöljön ki. Elsősorban olyan városok kapják, amelyek a designt fejlődést támogató eszközként a leghatékonyabban és ami még fontosabb a legkreatívabban alkalmazzák.