TECHNIKATÖRTÉNET
Örökbe fogadtuk a 100 éve kiadott Budapest műszaki útmutatójá-t
1996. július 3-án a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) Főkönyvtárában érdekes eseményre került sor: dr. Bendzsel Miklós elnökhelyettes, Pfeifer Ferencné a Szabadalmi Információs Központ igazgatója és Varju Zsuzsa, a Szabadalmi Tár és az Iparjogvédelmi Szakkönyvtár osztályvezetője a Hivatal nevében örökbe fogadta az 1896-os kiadású Budapest műszaki útmutatója című könyvet.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár tavaly októberben indította el a Fogadjon örökbe egy könyvet című kulturális akciót, amelynek keretében a FSZEK egy-egy könyvét "adoptálva" magánszemélyek és szervezetek anyagi támogatásban részesítik a főváros könyvtárhálózatát.
A kiválasztott dokumentum természetesen az illető könyvtár állományában marad, az örökbefogadás tényéről egy betétlap tudósítja az olvasót.
A Szabó Ervin téri Wenckheim-palotában lévő Főkönyvtár Budapest Gyűjteményének állományából előzetes tájékozódás után a Budapest műszaki útmutatója című könyvre esett a választásunk. A Magyar Mérnök- és Építész-Egylet által, 1896-ban kiadott, de a mai napig használatos kézikönyv a millennium időszakának jellemzőit mutatja be. Az Edvi Illés Aladár szerkesztette műben a szerzők többek között leírják Budapest történetét, szólnak a kor nagy építkezéseiről, ismertetik a korszakban épült, máig jelentős középületeket, az ipar, a közegészségügy, illetve a közlekedés korabeli jellemzőivel együtt.
Mint az előszóban a szerkesztőbizottság megfogalmazta: " ... a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet választmánya 1895. februárius 23-án tartott űlésében elhatározta, hogy Budapest műszaki útmutatója címen, mintegy 35 ívnyi terjedelemben megíratja a székesfőváros nevezetesebb technikai alkotásait, hogy a millennium évében tartandó első magyar országos technikus kongresszuson résztvevő és a külföldről idejövő kartársaknak a szóban forgó technikai alkotások tanulmányozását megkönnyítse s egyben a székesfőváros mai kulturális állapotának a jövőben való méltatására megbízható forrásmunkát szolgáltasson."
Lapozzunk a könyvbe...
A Köz- és magánépületek. Emlékművek című fejezetben megtalálható a korabeli főváros számos kiemelkedő jelentőségű épületének, szobrának leírása, fényképfelvételekkel és a pontos, részletes alaprajzok közlésével.
A mű Közgazdaság, különös tekintettel az iparra című fejezetében a szerzők a város teljes ipari tevékenységé-nek keresztmetszetét áttekintik. Felsorolják például a 104 vas-, fém- és gépipari üzemet, köztük a Déri, Bláthy, Zipernovszky vezette Ganz-gyárat vagy Láng László gépgyárát és vasöntödéjét. Más ágazatot tekintve megtudhatjuk, hogy működött már Dreher Antal sörgyára Kőbányán, vagy Gerbaud Emil (azelőtt Kugler Henrik) cukorka- és csokoládégyára a belváros V. kerületében.
Az útmutatót ma is a Budapest Gyűjtemény hasznos kézikönyveként forgatják az olvasók.
Az esemény - amikor is a 100 ezer forintos támogatás átadása után sor került az ex-libris könyvbe helyezésére - a főigazgató úr szobájában zajlott le, ahol a Hivatal képviselői mellett a FSZEK részéről Sándor Ottóné, a Közhasznú Információs Szolgálat vezetője és dr. Bagdi Mariann, a hálózat PR-menedzsere is jelen volt.
Az alkalom e mellett egy újfajta együttműködés kialakításának kezdetét is jelenti. Megállapodásunk értelmében a jövőben folyamatosan iparjogvédelmi információt juttatunk a Főkönyvtárban működő Közhasznú Információs Szolgálat részére, amely közérdekű kérdésekre nyújt telefonos felvilágosítást. A HUNPATÉKA adatbázis frissített lemezei mellett átadjuk az aktuális jogszabályok szövegét, az iparjogvédelmi tájékozódást segítő módszertani segédleteket, az egyes szolgáltatási egységek működési ismertetőit stb.
Az Információs Szolgálat dokumentumokkal történő ellátása mellett a Szabó Ervin téri könyvtár olvasótermében megfelelő mennyiségű információs anyagot helyezünk el iparjogvédelmi dokumentumokról, szolgáltatásainkról, az itt olvasó, kutató felhasználók figyelmének felkeltése, tájékoztatása érdekében.
Az együttműködés során - mindkét fél érdekeinek megfelelően - kibővítjük a FSZEK tájékoztatási kapacitását, melynek feladata a főváros polgárainak folyamatos, naprakész információval való ellátása. A Hivatal számára -, amely egyre inkább kiemelt jelentőségű feladatának tekinti az iparjogvédelmi kultúra terjesztését - igen előnyös a mintegy 200 ezer olvasót számláló, igen széles felhasználói körrel rendelkező, legnagyobb budapesti közgyűjteménnyel való szoros kapcsolat kialakítása.
Az eseményt jelentős érdeklődés kísérte a sajtó részéről: számos napilap és a Magyar Televízió Üzlet című műsora is tudósított az örökbefogadásról.
A Budapest műszaki útmutatójá-nak egy példánya időközben az Iparjogvédelmi Szakkönyvtár állományába került. Körmendi Miklós úr, aki az egyik újságban olvasott az eseményről, megvételre ajánlotta fel a Hivatalnak a birtokában lévő könyvet, amelyet az érdeklődők ezentúl könyvtárunkban is megtekinthetnek.
Varju Zsuzsa