HIREK, ESEMÉNYEK
Bemutatkozik az esp@cenet... és a többiek
Újdonságok az internetes szabadalmi információszolgáltatásban
Az 1998 októberében Jénában megrendezett EPIDOS Annual Meeting legnagyobb érdeklődéssel várt eseménye az EPO DIPS projekt keretében létrehozott internetes szabadalmi adatbázis, az esp@cenet bemutatkozása volt.
Az EPIDOS Annual Conference-t megelőző napon, 1998. október 19-én mutatta be hivatalosan az EPO Párizsban, Edith Cresson francia kereskedelemügyi miniszterasszony jelenlétében az esp@cenet-t, az új internetes szabadalmi információszolgáltatási eszközt és terméket. A bemutatón jelenlévők egyetértettek az adatbázis korszakalkotó jelentőségével. Ez az esp@cenet kereskedelmi nevű adatbázis az interneten, az EPO honlapján vagy a nemzeti hivatalok web szerverén keresztül érhető el. Létrejöttében a tagországokon kívül a világ számos országa közreműködött. Az átfogó nemzetközi együttműködésnek köszönhetően a világ bármely pontjáról hozzáférhetővé vált a nemzeti szabadalmi dokumentumok korábban elképzelhetetlenül széles köre. Az új szolgáltatás térítésmentesen áll a felhasználók rendelkezésére.
Az EPO képviselői, élükön Ingo Kober úrral, az EPO elnökével, valamint az EPIDOS igazgatója, Gérard Giroud és munkatársai több előadásban is részletesen ismertették az új információs eszköz létrejöttének történetét és a szabadalmi információszolgáltatásban nyújtott lehetőségeit.
Az esp@cenet keresőmezői:
- Lajstromszám
- Bejelentési szám
- Elsőbbségi adatok
- Megadás dátuma
- Bejelentő neve
- Feltaláló neve
- NSZO-jelzet
- Cím
- Cím vagy kivonat
A találati listán keresztül juthatunk el a bibliográfiai leírásig, illetve a teljes leírásig.
A nemzeti hivatalok dokumentumai képezik azokat az adatbázisokat, amelyekből összetevődik az esp@cenet. Az adatbázis adatainak nagy része 1970-ig megy vissza. Optimális esetben teljes leírást talál az online kutató, az adatteljesség attól függ, hogy a rendelkezésre bocsátó hivatal az adatok mely csoportjához biztosít hozzáférést.
Az esp@cenet elérése az EPO honlapján
Szolgáltató országok és szervezetek:
1. Kivonat, bibliográfiai adatok és teljes leírás: EPO, Franciaország, Németország, Svájc, Anglia, USA, WIPO
2. Kivonat és bibliográfiai adatok: Kína, Japán
3. Kizárólag bibliográfiai adatok: Argentína, ARIPO, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Brazília, Bulgária, Ciprus, Csehszlovákia, Cseh Köztársaság, Dánia, Dél-afrikai Köztársaság, Egyiptom, Horvátország, Kanada, Kuba, Görögország, Eurázsiai Szabadalmi Hivatal, Finnország, Fülöp-szigetek, Hollandia, Hongkong, India, Írország, Izrael, Jugoszlávia, Kenya, Korea, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Malawi, Mexikó, Moldova, Monaco, Mongólia, NDK, Norvégia, OAPI, Olaszország, Oroszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia, Szovjetúnió, Törökország, Új-Zéland, Vietnam, Zambia, Zimbabwe.
Az esp@cenet kereső képernyője
Egy leírás ábrájának megjelenítése az esp@cenet-en
A jelenlegi adatbázis korlátozott keresést biztosít: öt kulcsszó kombinációját teszi lehetővé, nagyobb mélységig való kutatásra egyelőre nincs mód. Az adatbázis használata ingyenes, hozzáférése nincs korlátozva. Web címe: http://www.european-patent-office.org/espacenet/
Az esp@cenet további, második szintjének kifejlesztése, mely az árnyaltabb keresést is lehetővé teszi, folyamatban van. A tervek szerint a tagországok számára biztosítják a hozzáférést.
A konferencián számos, önmagában is érdeklődést keltő ismertetés és előadás hangzott el. A teljesség igénye nélkül a legjelentősebb újdonságokat szeretnénk bemutatni.
IBM Intellectual Property Network
A kiállítók közül az EPIDOS Annual Conference-n is az IBM volt a legnagyobb figyelemmel kísért kereskedelmi szolgáltató. A tavaszi alicantei PATLIB-on bemutatott és ingyenesen szolgáltatott Technology Watch, Knowledge Miner és Business Miner programcsomagokat november elsejétől IBM Intellectual Property Network for Business néven térítéses szolgáltatássá alakították. Az IBM Patent Server változatlanul ingyenes marad. Az új, kombinált, szövegelemzést és tendenciavizsgálatot lehetővé tevő programcsomag bemutatása a kereskedelmi szolgáltatók számára biztosított előadások várva várt programja volt. A hallgatóság azonban csalódott, mert prezentáció helyett egy, a maga műfajában jól sikerült reklámfilmet tekinthetett meg, de a szabadalmi információs szakemberek számára nem hangzottak el részletek az új termékről. Web címe: http://www.ibm.com./patents/
Az IBM Intellectual Property Network for Business bejelentkező képernyője
Az IBM Intellectual Property Network for Business keresőképernyője Az új szolgáltatás elérhetővé teszi az EP A és B, valamint a PCT-dokumentumokat is.
A PCT-bejelentéseket 1997-tól, az EP A dokumentumokat 1978-tól, míg a B dokumentumokat 1980-tól kereshetik a felhasználók.
A keresőmezők száma jelentősen nőtt, a keresési funkciók lehetővé teszik, hogy a teljes gyűjteményben egyetlen kérdéssel kutathassunk.
A CD-ROM, illetve utódja, a DVD
A DVD mint a CD-ROM utódja, több cég ajánlatainak homlokterébe került. Mivel négy CD-ROM lemez teljesítménye egy DVD lemezzel azonos - távlatilag nőhet is a teljesítmény -, érthető, hogy a PIONEER, JVC cégek ezeket a JUKEBOX rendszereket mutatták be. A közeljövőben az EPO is tervezi ESPACE sorozatának DVD-n való megjelentetését. Ez az információhordozó a konferencián elhangzottak fényében nem hagyható figyelmen kívül a jövő információs technológiai fejlesztései során.
Az EPIDOS Annual Conference további újdonságai
Szeptemberben nyílt meg Jénában a Német Regionális Szabadalmi Hivatal. A hivatalos megnyitón résztvevő magas rangú vendégek kiemelték az esemény jelentőségét. Az EPO elnöke, Ingo Kober úr megnyitó beszédében méltatta azt a munkát, melynek eredményeként igen rövid idő alatt létrejöhetett az esp@cenet internetes szabadalmi adatbázis. Az esp@cenet megvalósulása a tagországokon kívül számos más ország együttműködési készségének is köszönhető, jelentősége a szabadalomtudatosság és információszolgáltatás területén korszakalkotó.
A magas rangú meghívottak között volt a német igazságügyminiszter. A konferenciát üdvözlő beszédében méltatta a hely - Jéna - jelentőségét és széles ívű fejlődési perspektívát rajzolt e terület gazdasága és iparjogvédelmi szerepe tekintetében.
Türingia miniszterelnöke mint házigazda méltatta az esemény jelentőségét, melyet alig valamivel előzött meg a Német Regionális Szabadalmi Hivatal szeptemberi felavatása.
A konferencia ünnepélyes megnyitó előadásait két ún. "kritikus" felhasználó hozzászólása zárta, akik ezúttal Svédországból, illetve az USA-ból érkeztek.
Bo-Göran Wallin - a Svédországból érkezett kritikus felhasználó - a kutatás és fejlesztés problematikáját a szellemi tulajdon, az iparjogvédelem kapcsolatában elemezte, és kiemelte, hogy az esp@cenet nem jelenthet konkurenciát a kereskedelmi szolgáltatók számára, de nagyon jó áttekintést nyújthat első megközelítésben egy-egy téma kutatásában.
Ez a vélemény a későbbiek során is elhangzott - bár nem hivatalos közlés formájában - az esp@cenet értékelésével kapcsolatban.
A szabadon hozzáférhető internetes adatbázisok - mint az esp@cenet, IBM, USPTO, WIPO - hasznosak mind az ipar, mind a kis- és középvállalkozások, de különösen a független feltalálók számára. Az egyetemisták szabadalomtudatosságának növelése a gazdasági fejlődés jövője szempontjából elengedhetelen.
Pályázat kerestetik: Amanda Stembridge-díj
Egy érdekes bejelentés hangzott el: a meghirdetett Amanda Stembridge-díjat megfelelő színvonalú pályázatok híján nem tudták odaítélni. Ezt a díjat olyan egyetemistáknak szánták, akik magas színvonalú, a szellemi tulajdon valamely területével foglalkozó pályázatot nyújtanak be. Ebben az évben nem született díjazásra méltó pályamű, és még sok tennivaló van a pályázat közismertté tételében is.
depanet
Peter Baierl, a Német Szabadalmi Hivatal képviseletében ismertette a depanet német internetes szabadalmi adatbázist, mely egyben az esp@cenet németországi szolgáltatója a Német Szabadalmi Hivatal honlapján keresztül.
Egy érdekes kezdeményezés a gyakorlatban is megvalósult: az Európai Unió Innovációs Programja keretében az ún. Szellemi Tulajdonjogok Tanácsadó Szolgálata (IPR Helpdesk) kezdte meg tevékenységét, melyet John Preston, az IPR Helpdesk igazgatója ismertetett. Az Európai Bizottság CORDIS programjának égisze alatt - 15 európai tagország igényei szerint - az innovációs kultúra fejlesztésére jött létre ez a szolgáltatás, központja Luxemburgban van.
Az EPO standja a jénai EPIDOS konferencián Feladatait az alábbiakban foglalták össze.
- Európa szellemi tulajdonjogi eszközeinek mind teljesebb kihasználása és a szellemi tulajdon jogi védelmére szolgáló eszközök tudatosításának, közismertségének javítása. Különös figyelem fodítandó az EU finanszírozású kutatás-fejlesztési programok eredményeinek támogatására.
- A kutatók, különösen a az EU-támogatású projektek potenciális pályázóinak támogatása a technológiai eredmények lokalizálásban és licencadási lehetőségeinek feltérképezésében.
- Támogatás és segítségnyújtás a találmányok bejelentéséhez, oltalmához, hasznosításához. A feladatok megvalósításának érdekében az IPR Helpdesk széles körű kapcsolatokat épít ki az EU-tagországok szabadalmi hivatalaival, szabadalmi ügyvivőkkel, egyetemekkel és a szellemi tulajdonjog támogatásában érdekeltekkel. Mindazokat hozzásegíti a szükséges információkhoz, akik kapcsolatba kerülnek IPR ügyekkel és igénylik a szellemi tulajdonjogi tanácsadást. Az IPR Helpdesk web címe: http://www.cordis.lu/ipr-helpdesk
Az 1998. évi EPIDOS Annual Conference új korszakot nyitó szabadalmi információs újdonságaival és széles körű tematikájával biztosította, hogy emlékezetes eseménnyé váljék az EPIDOS konferenciák sorában.
Bakos Éva - Földi Erika