TECHNIKATÖRTÉNET
Miről mesél egy régi tárgy?
Egy barátomtól, aki tudja, hogy érdeklődöm a régiségek iránt, egy ütött-kopott, de működőképes, kecses formájú kis öngyújtót kaptam ajándékba.
Azonnal feltűnt nekem, hogy a mindössze 4x5 cm-es kis tárgyon mennyi írott információ található. Az öngyújtó alján a PAT.NO 143 752, MADE IN ENGLAND, valamint a GANZ felirat volt olvasható.
A kanócot használaton kívül letakaró fémkupak rugós karjának egyik oldalán a "Dunhill" védjegyet, a másik oldalon a REG No 737418 megjelölést tüntették fel.
Látszik, hogy elődeink milyen nagy fontosságot tulajdonítottak a megszerzett iparjogvédelmi oltalmak feltüntetésének még egy ilyen jelentéktelennek látszó kis tárgy esetében is.
Elhatároztam, hogy amennyire lehet, utánanézek a kis tűzszerszám történetének.
A többi felirattól betűtípusában, jellegében és tartalmában is elütő "GANZ" névről nem sok érdemlegeset lehetett megtudni. Valószínű, hogy utólag került a tárgyra, mivel ismereteink szerint a GANZ-gyárnak nem voltak angliai érdekeltségei. A tárgy barátom nagyapjáé lehetett, aki csakugyan a gyárban dolgozott, de ennyi év után már nem lehet kideríteni, hogy reklámajándékról vagy a dolgozóknak adott, a céghez tartozást erősítő figyelmességről van-e szó. (E két funkció persze egymás mellett is létezhetett.) Azt sem lehet kizárni, hogy a kezük ügyében lévő szerszámmal a munkások mintegy tréfából ütötték bele a gyár nevét a maguk vagy valamelyik társuk Angliai személyes munkakapcsolatok révén sikerült megszerezni az eredeti szabadalmi leírás másolatát. Ebből kiderül, hogy W. Greenwood és F. C. Wise 1920. június 3-án kaptak szabadalmat 1919. július 7-én bejelentett, "An Improved Mechanical Flint Lighter" című találmányukra. (A feltalálók tudományos eszközök készítésével foglalkoztak.) A találmány előnyei között említik, hogy mivel a tűzkövet és a dörzskereket egy vízszintes csőben helyezték el a kanóctartóra merőlegesen, a szikrák éppen a megfelelő szögben érik a kanócot, a dörzskerék pedig nem zavarja a lángot, ellentétben az addig ismert megoldásokkal. Ugyancsak újdonságként van feltüntetve a kanócot és a dörzskereket befedő védősapka, melynek rugós megoldása révén a szerkezet egy kézzel is működtethető. (A gondos szerzők azt is leírják, hogy a kart a hüvelykujjal kell felemelni, a szikrákat pedig a mutatóujjal csiholni.)
A tárgyól készült fényképet a leírásban szereplő rajzzal összevetve látható, hogy a műszaki fejlesztés eredményeként a dörzskereket egy nagyobb és jobban kézre eső meghajtókerékkel egészítették ki. A REG No 737418 feliratot illetően sajnos semmilyen értékelhető információhoz nem lehetett jutni sem az elektronikus adatbázisokból, sem pedig a "The Patent Office" ( a nagy-britanniai Szabadalmi Hivatal) munkatársainak kutatómunkája révén. Úgy tűnik, egy ilyen régi lajstromszám nem ad elég alapot a brit védjegyek körében való kutatáshoz.
Mindössze annyi volt kideríthető, hogy Alfred Dunhill 1905 és 1919 között rendelkezett egy védjeggyel, melyet 1919-ben megváltoztatott, s hogy a cég a huszas évektől napjainkig számos, cigarettára, pipára, illetve a 45. osztályba tartozó termékekre vonatkozó védjegyet jegyeztetett be, illetve újíttatott meg.
Úgy vélem, hasznos lenne, ha a mai gyártók és tárgytervezők is olyan gondot fordítanának az iparjogvédelmi szempontokra, mint ennek a formás kis tárgynak az alkotói.
Gács János