HÍREK
Kiállítani szükséges!
Miért vesz részt kiállításokon egy iparjogvédelmi hatóság?
Az 1999-es kiállítási jelenlét jellemzői: járt és járatlan utakon
MACH-TECH Nemzetközi Gépgyártástechnológiai Szakkiállítás
INDUSTRIA '99 Beruházási Javak Nemzetközi Szakkiállítása
A PATINNOVA '99-et és az EPIDOS éves konferenciát kísérő kiállítás Halkidikiben
Kiállítások a Hivatal konferenciatermében
Az M. C. Escher emlékezete c. kiállítás megnyitása
Nem vitás, kiállítani szükséges
Bizonyos kutatások arról tanúskodnak, hogy a jelentős vállalatok/vállalkozások összes reklámra fordított eszközeik 30-50%-át költik el vásári, kiállítási részvételre, hiszen a figyelem felkeltésének, a meggyőzésnek, a versenytársak között történő reális elhelyezkedés felmérésének ez kiemelkedő marketingkommunikációs eszköze. A multimédia, az elektronikus kereskedelem, az Internet előretörése sem helyettesíti a kiállítások nyújtotta "face to face" lehetőségeket.
A kiállítások, vásárok előnyeit az alábbiak szerint foglalhatjuk össze:
- komplex marketingkommunikációs eszköz,
- közvetlen, személyes kommunikációt tesz lehetővé,
- közvetlen kapcsolat a termékkel, szolgáltatással,
- magas presztízsértéke van,
- közvetlen információforrás,
- több érzékszervre egyszerre hat,
- sokféle eszközt használhatunk fel,
- a személyes jelleg, a közvetlen konzultáció, információadás, sokféle kommunikációs eszköz előnyét egyesíti.
Miért vesz részt kiállításokon egy iparjogvédelmi hatóság?
Fentiek okán. Hiszen az ipar, a mezőgazdaság, a különféle szolgáltatások résztvevői, és az általuk megcélzott felhasználói kör térben és időben koncentráltan jelenik meg egy-egy szakkiállítás alkalmával. Álljon itt példaként az 1999-es INDUSTRIÁ-ra vonatkozó adatsor:
- a kiállítási terület 23 600 m2
- a kiállítók száma 768
- a látogatók száma 27 535 fő
volt ebben az évben.
A Szonda Ipsos Piackutató Intézet felmérése szerint a kiállítók 45%-a nagyon fontosnak, további 35%-uk fontosnak érzi marketing tevékenységében az ezen a kiállításon való megjelenést. A látogatási célok közül a megkérdezettek a legtöbben (87%) az információgyűjtést nevezték meg, ezt követte a szakmai ismeretek bővítése (63%), majd a meglévő üzleti kapcsolatok ápolásának szándéka .
Ilyen és ehhez hasonló közegben - megfelelő figyelemfelkeltő módszerek, jó előkészítés és gördülékeny szolgáltatások segítségével - a Magyar Szabadalmi Hivatal szerepéről, működéséről, szolgáltatásairól, a műszaki-szellemi alkotások oltalmazási lehetőségeiről széles körben, "első kézből" jutnak el az információk a közönséghez.
A megjelenés fontossága egyértelm - az ipari, mezőgazdasági kiállításokon (pl. INDUSTRIA, MACH-TECH vagy az ötévente megrendezett OMK), vagy a találmányi börzéken (pl. INNOFORUM), de a tapasztalatok szerint különösen sikeres lehet a műszaki szellemi alkotások oltalmazási lehetőségeit eddig kevéssé ismerők körében is, ˙mint például a designerek, bútortervezők seregszemléjeként működő Absolut Design kiállításon is.
Az 1999-es kiállítási jelenlét jellemzői: járt és járatlan utakon
A Hivatal az év során összesen tizenegy alkalommal képviseltette magát hazai és külföldi helyszíneken rendezett kiállításokon, melyek tematikája, mérete, technikai feltételei egymástól igen eltérőek voltak. Voltak közöttük már hagyományosnak tekinthető alkalmak, és ebben az évben kipróbált, új felhasználói csoportot megcélzó kiállítások is. Ezek közül néhány jelentős, vagy újfajta közegben tartott megjelenést mutatunk be az alábbiakban.
MACH-TECH Nemzetközi Gépgyártástechnológiai Szakkiállítás - Egy lendületben lévő iparág sikeres kiállítása
A március első napjaiban, a Budapesti Vásárközpontban rendezett kiállítás tematikájában felölelte mindazon területeket, amelyek a gépiparon belül a korszer- technológiákat, magas termelékenységet, jó exportképességet biztosítják.
Az első, 1993-as rendezvény óta óriási minőségi és mennyiségi változáson ment keresztül a hazai gépipar, ennek pozitív hatása ezen a MACH-TECH-en is meglátszott. 11 ország összesen 221 kiállítója között vettünk részt itt első ízben - tekintettel a gépipar és a kiállítás fejlődő tendenciáira.
A szakkiállítások közönsége - természetesen - az átlagnál mindig tájékozottabb, célirányosan érdeklődő szakemberekből áll, e tény érzékelhető volt ez alkalommal is. A standot érdemi szakmai kérdésekkel felkereső látogatók túlnyomó része előtt nem volt ismeretlen a szellemi termékek oltalmazásának lehetősége, néhányuk érvényes szabadalommal is rendelkezett. Többen jelezték, hogy ismerik a Hivatal internetes honlapját, használják az iparjogvédelmi adatbázisokat. Az iparjogvédelmi eljárásokra vonatkozó, illetve a különféle adatbázisokból való információk iránti igény mellett a látogatók többek között kerestek gyártókapacitást meglévő, oltalom alatt álló termékeikhez, és érdeklődtek a vállalkozókat támogató pályázatok részleteiről is.
Az itt szerzett tapasztalatok megerősítik azt a véleményt, hogy a szakkiállítások többsége alkalmas terep a hivatali megjelenéshez, hiszen itt az adott szakmában és sokszor iparjogvédelmi területen is járatos szakembereket közvetlenül segíthetünk további tevékenységükben.
INDUSTRIA '99 Beruházási Javak Nemzetközi Szakkiállítása
Az INDUSTRIA-n való megjelenés kiemelt szerepet kap éves eseménynaptárunkban, hiszen a legnagyobb hazai ipari szakkiállításon való megjelenés a kiállítás tematikájához tartozó területeken működő vállalkozások számára szinte "kötelező". A május 11-15-e között zajló Szakmáról szakmára szlogent viselő kiállítás idén is jelentős számú szakmai érdeklődőt vonzott.
Míg az előző évben a Magyar Szabadalmi Hivatal a gazdasági élet különböző területein tevékenykedő, folyamatos iparjogvédelmi aktivitást kifejtő résztvevőket látta vendégül társkiállítóként, idén a megjelenés tartalma és külső kialakítása A szabadalom-, a védjegy-, és a mintaoltalmi területek szakemberei jelen voltak a kiállítás egész időtartama alatt, személyes konzultációval, az adatbázisok és az Internet segítségével adtak információt a nagy számú látogatónak a műszaki szellemi alkotások oltalmazásával kapcsolatban. Nem egyszer fordult elő, hogy az érdeklődőknek várakozniuk is kellett, míg az aktuális terület szakembere rendelkezésre állhatott.
A feltett kérdések legnagyobb része védjegyekre vonatkozott, elsősorban a védeni kívánt cégnevekre vonatkozó újdonságvizsgálatot igényelték a kérdezők. A ipari minta terület szakembere információs anyagokkal látogatta végig a standokat, amelyek közül később sokan felkerestek kérdéseikkel, illetve felhívták partnereik figyelmét a Hivatal információira.
A szabadalmakkal kapcsolatban informálódó látogatók elsősorban az adatbázisokban kívántak tallózni partnereik és versenytársaik működéséről.
Absolut Design Bútor és tárgykultúra
A holt teret valódi játéktérré változtatni, mindennapjaink szinte alig érzékelt színpadait a kor "nagy játszmáinak" megfelelő formákkal és tárgyakkal berendezni, s így önmagunkat is érthetővé tenni és meghatározni: ez jelenti a térrel foglalkozó funkcionális művészet, az építészet, a belsőépítészet vagy a bútorművészet számára a legnagyobb kihívást - olvastuk a Hajógyári-sziget rendezvénycsarnokába invitáló szórólapon.
A Tér és Rend cím- folyóirat szerkesztősége által rendezett kiállítás jól szolgálta a belsőépítészetben, bútortervezésben használatos trendek megismerését, az egykori iparcsarnok falai között a hazai tervezők, valamint a külföldi műhelyek itthoni képviselőinek színe-java képviseltette magát a kiállítók között.
Mi fán terem az iparjogvédelem? Vajon miért van itt a Szabadalmi Hivatal? - kérdezték először sokan meglepődve a standhoz érve, de a kiállítási tér figyelmet keltett, az információs anyagok sokszínűsége, a szolgáltató munkatársak nyitottsága és szakértelme megtette hatását. A kiállítás négy napján végig jelentős számú érdeklődő tett fel fel konkrét és általános iparjogvédelmi kérdést, a kiállítók gyakran keresték meg munkatársainkat szakmai felvilágosításért és elismerően nyilatkoztak megjelenésünkről, információs anyagainkról is.
A tematikából eredően elsősorban az ipari mintaoltalomra és a védjegyeztetésre vonatkozó kérdések merültek fel, amelyekre a vonatkozó szakmai területek képviselői adtak válaszokat.
A szervezők, rendezők részéről is pozitív visszajelzés érkezett a hivatali jelenléttel kapcsolatban, az elkövetkező hasonló alkalmakon is számot tartanak az iparjogvédelmi támogatásra.
A PATINNOVA '99-et és az EPIDOS éves konferenciát kísérő kiállítás Halkidikiben A görög tengerparti városban rendezett PATINNOVA '99 cím- konferenciát az Európai Bizottság az Európai Szabadalmi Hivatallal közösen szervezte, összekötve az EPO EPIDOS éves konferenciájával.
A kiállítás a konferencia teljes ideje alatt, azzal párhuzamosan zajlott. A Hivatal standjának szerencsés elhelyezkedése következtében minden, az előadásokat meghallgatni szándékozó látogató a konferenciatermek felé haladva el, figyelmet szentelt kiadványainknak. E spontán érdeklődők nagy része vitt is magával belőlük, a számos szabadalmi ügyvivő nagyra értékelte a rendelkezésükre bocsátott magyar ügyvivői listát.
Az információs anyagok bőségét kiegészítve az itt érdeklődésre számot tartó adatbázisokból való szolgáltatással, valamint az állandóan jelen lévő ügyelettel, az érdeklődők véleménye szerint is a legfelkészültebb nemzeti hivatali standdal álltunk ki. A spontán érdeklődők tájékoztatásán túl kiállítási terünk kisebb szakmai megbeszélések helyszíne is volt.
Kiállítások a Hivatal konferenciatermében 1998 szeptemberében a Hivatal épülete új helyiséggel gazdagodott: az udvar beépítése után 90-100 fő befogadására alkalmas konferenciaterem nyílt meg, ahol a falak mentén felállított installációk segítségével alkalmi kamara.kiállítások rendezése is lehetséges. 1998 decemberében Emeric - a hosszú évtizedekig külföldön élő, majd 1997-től újra itthon alkotó festőművész - műveinek bemutatása nyitotta meg a Tudomány-Művészet-Technika című kiállítássorozatot.
1999-ben a Budapesten megrendezett Tudomány Világkonferenciája egyik kísérőrendezvénye a Tudomány a művészetben - művészet a tudományban címet viselte. A szervezők a tudományos összejövetelt a művészetek ünnepévé is kívánták tenni a tudományos gondolatok által inspirált, a művészet és tudomány kapcsolatát kifejező alkotások bemutatási szándékával. Részlet az M. C. Escher emlékezete c. kiállítás katalógusából A sorozat egyik tagja - A Hódolat Eschernek cím- emlékkiállítás részeként - 1999. június 29-től kezdődően a Hivatal konferenciatermében az M. C. Escher emlékezete cím- tárlat volt, melyen a száz éve született - műveiben különös síkok, terek különös módú találkozását ábrázoló - sajátos stílust képviselő mester gondolatiságához közel álló 11 magyar kortárs képzőművész alkotásait vonultattuk fel egy hónapos időtartamra. Olyan kortárs alkotók szerepeltek a tárlaton többek között, mint Orosz István, Kapitány András vagy Haraszty István. Az egymástól igen eltérő stílust képviselő, más-más technikát alkalmazó művészek alkotásai egymás mellett egységes egészet alkottak az escheri vizuális témakör továbbgondolásával és megjelenítésével.
Az M. C. Escher emlékezete c. kiállítás megnyitása A kiállítás ideje alatt munkatársaink mellett igen sok külső érdeklődő illette elismeréssel a bemutatót, amiről az alábbiak szerint tanúskodik a vendégkönyv néhány bejegyzése:
"...örülök, hogy betévedtem, mert elragadtak a gondolatok és érzelmek. Először látom a kiállítást, de máskor is megnézem, leülepedett emlékekkel. Köszönöm!...
... Orosz István műveit maga Escher is szívébe zárná...
...Méltó módon emlékeztek az öregre...
...Nagyon tetszett a játék a nemlétező perspektívával (ablakok, oszlopok)..."
Szintén az 1999. június 26 - július 1. között Budapesten megrendezett Tudomány Világkonferenciája kísérőrendezvényeként hirdette meg az UNESCO, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága, az Európai Tudományos őjságírók Szövetségének Uniója és a Tudományos Újságírók Klubja a Tudományos őjságírók II. Világkonferenciáját a BME-ELTE Informatikai Központban.
A rendezvényen mintegy 150 újságíró vett részt a világ számos országából.
A Hivatal számára rendelkezésre bocsátott standon az érdeklődők megismerkedhettek a Hivatal kiadványaival és számítógépes adatbázisaival. A helyszín szerencsés kiválasztása miatt a konferencián résztvevő magyar és külföldi újságírókon túlmenően alkalom adódott az egyetemi hallgatókkal és oktatókkal történő kapcsolatfelvételre is. Míg az újságírók a kiadványok iránt tanúsítottak érdeklődést, addig az egyetemi hallgatók konkrét iparjogvédelmi kérdésekre kerestek választ, pl. az induló vállalkozások iparjogvédelmi vonatkozásaival, a szakdolgozatokban foglaltak jogvédelmével kapcsolatban stb.
Nem vitás, kiállítani szükséges Az egyes alkalmakat az adott év vásári kínálatának áttekintése, elemzése után a hivatali szempontok figyelembevételével választjuk ki. Ezután történik meg a rendezvényen való megjelenés koncepciójának kialakítása, a tartalmi, technikai, személyi feltételek, költségek tervezése. Mindannyian tudjuk azonban - akár résztvevőként akár látogatóként veszünk részt egy-egy kiállításon - hogy a terület lefoglalásával, a stand felépítésével, az információs táblák kiakasztásával még csak keveset tettünk a sikerért: ezután kell beindítani a "gépezetet" és a szakmai területek munkatársainak segítségével - érdekes, mozgalmas, de igen fárasztó munkával - a kiállítás ideje alatt kell végrehajtani a kitűzött célokat.
Ebben az évben tervezzük többek között az INDUSTRIA-n, a két alkalommal- tavasszal és ősszel - tervezett Absolut Design kiállításon, a Magyar Innovációs Szövetség által meghirdetett INNOFORUM találmányi börzén, és az egyik legjelentősebb mezőgazdasági és élelmiszer-ipari seregszemlén, az OMK-on való szereplést.
Varju Zsuzsa
Ismét új közegben