HÍREK, EREDMÉNYEK
A Danubia Szabadalmi és Védjegy Iroda jubileuma
Történeti áttekintés
Tavaly ünnepelte fennállásának ötvenéves évfordulóját a Danubia Szabadalmi és Védjegy Iroda. A visszaemlékezés jó alkalmat szolgáltatott annak tudatosítására, hogy gyökereink a hosszú időn át jó szakmai hírnevet kivívó magyar magánirodákig nyúlnak vissza, továbbá, hogy az iroda sokáig a magyar szabadalmi ügyvivőképzés gyakorlati centruma volt, és több más fontos műhely mellett ezt a szerepet ma is betölti. A mai szabadalmi ügyvivői generáció derékhada közvetlenül vagy közvetve az alapító szabadalmi ügyvivők tudásának továbbvivője.
A rendszerváltással szinte egyidejűleg, sőt azt kissé megelőzve a kollégák felismerték, hogy a szabadalmi ügyvivői munka sikeresen csak privát cég keretében végezhető, és létrehozták a ma is működő Danubia Szabadalmi és Védjegy Iroda Kft.-t, melynek tulajdonosai az aktívan itt dolgozó szabadalmi ügyvivők, jogászok és néhány kulcspozíciót betöltő korábbi alkalmazott.
Az iroda szakemberei révén jelentős szerepet tölt be az iparjogvédelemben és a nemzetközi iparjogvédelmi szervezetekben. A kft.-t alapító szabadalmi ügyvivőkön és védjegyjogászokon kívül együttesen már 9 új szabadalmi ügyvivő, ügyvivőjelölt és védjegyjogász munkatársunk van. Az ötvenéves éves évforduló alkalmából 1999. szeptember 3-án és 4-én kétnapos nemzetközi szimpóziumot tartottunk, amelyen hetven külföldi vendég jelent meg, a szimpózium teljes létszáma kétszáz fő körül volt.
Az iroda tevékenysége
Munkánk a szabadalmi ügyvivői tevékenység teljes spektrumát magában foglalja, foglalkozunk jogszerzéssel, a jogok fenntartásával és jogérvényesítéssel az iparjogvédelem minden területén.
A legtöbb ügy a szabadalmi területre, ezt követően pedig a védjegyjog területére esik, de jelentős mennyiségű munkát ad a használati mintaoltalom és az ipari mintaoltalom is. Az utóbbi időben fokozódott a számítástechnika jelentősége, és domainnevek bejegyeztetésénél, szoftverekkel kapcsolatos jogvitákban egyaránt képviseletet látunk el.
Az egyes területeken munkánkra mind a jogszerzés, mind pedig a jogfenntartás jellemző, és nagy jelentősége van a jogok érvényesítésének is. A jogérvényesítés teljes spektrumát lefedjük, képviseletet látunk el szabadalmi jogvitákban, amelyek magukba foglalják a szabadalmak megsemmisítését, a szabadalombitorlás megállapítására irányuló ügyeket és a nemleges megállapításra irányuló eljárásokat. A jogérvényesítési viták a gyógyszeripar területén élesednek. Ezen a területen az egyes ügyek igen nagy értékűek, ezért itt fokozott gondossággal kell eljárni. Nagy jelentőségűek az ún. státusz ügyek is, amelyeknél az eljárás célja egy, a Magyar Szabadalmi Hivatal által elutasított jog megszerzése.
A jogérvényesítés nem korlátozódik a szigorúan vett iparjogvédelem területére, mert sok esetben kiterjed a tisztességtelen piaci magatartást tiltó törvény megsértésével kapcsolatos eljárásokra és a vámeljárással kapcsolatos iparjogvédelmi ügyekre.
Irodánk a szakmai profil alapján három fő területre osztható, éspedig a gépész és villamos területre, a vegyészeti és biotechnológiai területre, valamint a védjegy területre. Az ezeken a területeken dolgozó munkatársaink az iroda tevékenységének korábbi ismertetése kapcsán felsorolt bármely tevékenység elvégzésére képesek, azaz az adott szakterületen a jogszerzéssel és jogok érvényesítésével kapcsolatos összes tevékenység kifejtésére. A két műszaki területen összesen 35 szabadalmi ügyvivő, illetve ügyvivőjelölt tevékenykedik, többek között gépészmérnökök, villamosmérnökök, vegyészmérnökök, okleveles fizikusok és okleveles vegyészek. A védjegy területen három főállású és három részmunkaidős védjegyjogász tevékenykedik. A jogszerzéssel és jogérvényesítéssel foglalkozó munkatársaink mellett lényeges feladatot látnak el a jogfenntartással foglalkozó munkatársaink is. A teljesség kedvéért megemlítjük az újdonságkutatással, továbbá a szabadalmi és egyéb dokumentáció beszerzésével foglalkozó csoportunkat is. Irodánk felépítése alapján látható, hogy rendkívül kiterjedt hazai és külföldi ügyfélkörünknek lényegében teljes körű iparjogvédelmi szolgáltatást tudunk nyújtani.
Az érdemi ügyintézéssel foglalkozó területek munkáját elsőrendű számítástechnikai támogatottság segíti, amelyet önálló számítástechnikai osztályunk biztosít. A mai modern világban irodai munka nem képzelhető el megfelelő számítástechnikai háttér nélkül, és ez vonatkozik mind az alkalmazott hardver és szoftver eszközökre, mind pedig a választott kommunikációs megoldásokra.
Az elmúlt időszakban megkezdtük egy integrált, egységes számítástechnikai rendszer létrehozását, ami egységes adatbázisban integrálja a szabadalmi és védjegynyilvántartást, az évdíjfizetést, az ügyvivői munkát és a teljes könyvelési folyamatot.
A vizsgált időszakban az integrált rendszer beruházásán kívül gondoskodtunk a kollégák alapszoftver ellátásáról, az NT rendszert mindenki számára biztosítottuk, ugyanez vonatkozik az Oracle programokra és számos egyéb központi programra is.
A hardver eszközöket lényegesen fejlesztettük, és megindult a számítógépes hálózat korszerűsítése, amelynek során sugaras hálós rendszer létesül, és minden munkahelyhez két darab, egyenként 1000 Mbit/sec átviteli kapacitású kábel fog csatlakozni. A szervereket már modernizáltuk, és a teljes kiépítés várhatóan az idei év második félévében fejeződik be.
Talán nem szerénytelenség megemlíteni, hogy a tekintélyes angol Managing Intellectual Property folyóirat már harmadik éve az iparjogvédelemmel foglalkozó szakemberek körében megkérdezéses felmérést végez arról, hogy mely szabadalmi irodákat tartják az egyes országokban külön a szabadalmi és külön a védjegy területen a legjobbaknak. 1998-ban és 1999-ben a magyar irodák közül a Danubia kapta az első helyezést mindkét kategóriában, 1997-ben pedig Kelet-Európában első helyezést ért el a védjegy területen. Ez az elismerés az irodai kollektívát jogos büszkeséggel tölti el, és ebből az alapból kiindulva már most készülünk az Európai Szabadalmi Egyezményhez való csatlakozást követő időszak új feladataira és kihívásaira.
Lantos Mihály
ügyvezető igazgató