Együttműködési megállapodás a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem között
Bendzsel Miklós a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke és Detrekoi Ákos, a Budapesti Műszaki és gazdaságtudományi Egyetem rektora 2004-ig tartó középtávú együttműködési megállapodást írt alá az iparjogvédelmi ismeretek graduális és posztgraduális oktatásáról. A két intézmény közötti együttműködés keretében már évek óta folyik szervezett iparjogvédelmi oktatás az egyetemen. A most aláírt megállapodás célja, hogy a felek éves munkaprogramok alapján képzési, pályázatszervezési és infrastrukturális fejlesztéseket valósítsanak meg. A Magyar Szabadalmi Hivatal a megállapodás alapján közreműködik az iparjogvédelmi alapismeretek oktatásában, segíti az iparjogvédelmi modulokra alapított távoktatást, összeállítja az iparjogvédelmi ismereteket nyújtó, kötelezően választható tantárgyak követelményrendszerét. Azok a diákok, akik elsajátítják ezeket a tárgyakat, elegendő tudással rendelkeznek majd ahhoz, hogy középfokú iparjogvédelmi szakvizsgát tehessenek. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem graduális oktatási programjában kötelező vagy kötelezően választható tantárgyként bevezeti az iparjogvédelmi ismeretek oktatását a Magyar Szabadalmi Hivatal közreműködésével.
Az esemény jelentoségét mutatja, hogy a megállapodás keretében Magyarországon először válik lehetségessé az iparjogvédelmi ismereteknek a felsofokú műszaki képzésbe való beillesztése. Ahhoz, hogy az új tudás létrehozói képesek legyenek hatékonyan védeni szellemi alkotásukat, feltétlenül szükség van az iparjogvédelmi ismeretek elsajátítására. A BME vezetői felismerték, hogy az innováció akkor válhat gazdasági erővé, ha megfelelő védelemben részesül. Az iparjogvédelmi ismeretekkel is felvértezett mérnökök, gazdasági szakemberek számának növekedésével képessé válhatunk arra, hogy a benyújtott szabadalmak terén felzárkózzunk Európa fejlett ipari országaihoz.
A fenti célok megvalósítása érdekében a Magyar Szabadalmi Hivatal távoktatási csomagot állított össze a szabadalomról, amely egy távoktatási sorozat első eleme. A Szabadalom - versenyelony című oktatócsomag elsősorban a műszaki felsooktatás hallgatóinak, a kis- és közepes vállalkozások vezetőinek, jelenlegi és leendő feltalálóknak, valamint a kutatás-fejlesztés területén dolgozóknak készült. A tananyag lépésről lépésre haladva - a tanuló önálló munkájára építve - vezeti be használóját az iparjogvédelem kérdéseibe, segít annak eldöntésében, hogy érdemes-e műszaki megoldásait szabadalmaztatnia. Részletesen megismertet a szabadalmaztatási eljárás lépéseivel. A tananyag fontos információkat tartalmaz a Hivatal szolgáltatásairól, tanfolyamairól és a támogatás formáiról. A távoktatási csomagban a munkafüzeten és a tájékoztató kiadványokon kívül a magyar szabadalmak adatbázisát, valamint a tananyag elsajátítását segítő teszteket, törvényszöveget, a szabadalmi eljárás folyamatábráját és szemléltető videorészleteket tartalmazó CD-ROM-ok is helyet kaptak.