Nemzetközi szimpózium az internet és a szellemi tulajdont érintő bűnözés tárgyában
Március első napjaiban az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Hivatala, az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága mellett a szellemi tulajdon védelmére alakult szakértői csoport és az Egyesült Királyság Szabadalmi Hivatala társszervezésében - a washingtoni székhelyű Nemzetközi Hamisításellenes Koalícióval együttműködve - háromnapos szimpóziumot szervezett Londonban az internet és a szellemi tulajdont érintő bűnözés fontos kérdéseiről. A szimpózium során az alábbi témakörökben tartottak rövid előadásokat, ismertetőket: az internet; az internet kihívásai és a globalizáció; a szellemi tulajdon védelme és az internet; a szellemi tulajdon érvényesítésének kérdései és az internet; a szellemi tulajdont érintő bűncselekmények az internet-korszakban; az internetes nyomozások vezetésének kihívásai és az együttműködés lehetőségei; politikai akarat és a nyilvánosság tájékoztatása; vitarendezés; a magánélet kérdései: testületi gyakorlat, a jog érvényesítésének kérdései és a társadalompolitika; képzési programok és technikai támogatás.
A szimpóziumon több referátum is ráirányította a figyelmet két igen fontos dokumentumra. Ezek közül az egyik az Európai Bizottság "eEurope 2002" program keretében megvalósítandó számítógépes bűnözéssel összefüggő akcióterve [COM (2000) 890 final], míg a másik hivatkozott európai kezdeményezés az Európa Tanács számítógépes bűnözéssel kapcsolatos egyezménytervezete volt (25. REV sz. szövegváltozata angol nyelven megtalálható a
http://conventions.coe.int/treaty/EN/cadreprojets.htm alatt).
A Bizottság anyaga áttekinti egy átfogó kezdeményezés szükségességét és lehetséges formáit a bel- és igazságügyi együttműködés keretében. A közeljövőben az érdekelt szakmai körök részére létrehozandó fórum mellett további igényként rögzíti, hogy rövid távon szükséges olyan közösségi szintű szabályozás, amely hatékony intézkedéseket biztosíthat a tagállamokban az internetes gyermekpornográfia leküzdésére. Hosszabb távon a Bizottság normajavaslatokat terjesztene elő, amely a büntető anyagi jogot érintené a csúcstechnológiával elkövetett bűncselekmények vonatkozásában.
Ebben az irányban tesz lépéseket az ET hivatkozott egyezménytervezete is. A tervezet IV. fejezete, annak 10. cikke, a szerzői vagy szomszédos jogok megsértésével kapcsolatos jogszabálysértésekkel foglalkozik. A tervezet szövege szerint valamennyi, az egyezményben részes fél megteszi azokat a jogalkotási és egyéb intézkedéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy - belső joguknak megfelelően - büntetendő cselekménnyé nyilvánítsa a fél törvényhozása által a Berni Uniós Egyezmény párizsi felülvizsgált változatában, az előadóművészek, a hangfelvétel-előállítók és a műsorsugárzó szervezetek védelméről szóló 1961. évi Római Egyezményben, a TRIPS-egyezményben, az 1996-os WIPO-egyezményekben meghatározott szerzői és szomszédos jogok - kivéve a hivatkozott szerződésekben megállapított személyhez fűződő jogok - megsértését, amennyiben azt szándékosan, kereskedelmi méretekben és informatikai rendszer útján követik el. Ha a felek eleget tesznek az egyezménytervezetben meghatározott kötelezettségeiknek, úgy bizonyos körülmények között eltekinthetnek a büntetőjogi felelősség megállapításától, feltéve, hogy ez nem ellentétes a TRIPS-egyezményben vállalt kötelezettségeikkel.
A rangos esemény elsődleges célját maradéktalanul betöltötte, nevezetesen fórumot biztosított mind a kormányzati, mind az üzleti szféra szakemberei számára, hogy a szellemi tulajdonjogok érvényesítése és a szellemi tulajdont érintő bűncselekmények felderítésében szerzett legfrissebb tapasztalatokat kicseréljék.
Munkácsi Péter