Az MP3.com jövője és egyéb nemzektözi szerzői jogi hírek
Jed Rakoff, az Amerikai Egyesült Államok helyi bírója 53,4 millió USD kártérítést és ügyvédi költséget ítélt meg az Universal Music Group (UMG) számára az MP3.com Inc. ellen folytatott szerzői jogsértési perben. Az ügy előzménye, hogy 2000 januárjában az UMG és mások beperelték az MP3.com-ot több ezer szerzői joggal védett CD anyagának saját szerverre történő másolásáért, mely saját "My.MP3.com" fiókszolgálat létrehozására irányult. Az MP3.com nem kívánt fellebbezni az ítélet ellen.
Az UMG bejelentette, hogy az MP3.com-ot az UMG által ellenőrzött hangfelvételek "My.MP3.com" rendszerben történő felhasználására vonatkozó nem kizárólagos, észak-amerikai engedéllyel ruházta fel, beleértve a "Beam-it" és az "Instant Listening" szoftver szolgáltatásokat.
Továbbra is tisztázatlan azonban, hogy a népszerű sztárokat, mint pl. Britney Spears, Shania Twain, Celine Dion és a The Backstreet Boys, képviselő Zomba Enterprises, Inc. által az MP3.com ellen indított per folytatódni fog-e az MP3.com-nak a meghatározó hangfelvétel-kiadókkal megkötött megállapodása után. Az MP3.com online zenei üzletág arra a megállapodásra jutott, hogy megfizeti a zenekiadókat megillető jogdíjat annak érdekében, hogy hozzáférhessen több mint egymillió dalhoz. Az üzlet abból áll, hogy minden egyes internetes zeneszolgáltatótól MP3-formátumban letöltött dal (zeneszám) után minden cent egynegyedét a kiadók kapják meg.
A Unity Entertainment Corporation és mások ezen túlmenően bejelentették, hogy szerzői jogsértési pert indítottak az MP3.com ellen.
* * *
Az ostrom alá vett MP3.com online zenekiadó meglepő szövetséget kötött Rick Boucher republikánus képviselővel. Ő és két másik republikánus társszponzor támogatja az amerikai szerzői jog megreformálása céljából olyan jogszabályok bevezetését, amely által az egyéni felhasználók az interneten eltárolhatják "saját zenéjüket", bármikor és bárhol gyors hozzáférést biztosítva számukra. Boucher képviselő úgy látja, hogy a "Music Owners' Listening Rights Bill" (Zenetulajdonosok hallgatói jogának törvényjavaslata) szükséges lépés az új technológia és a régi jogszabályok közötti növekvő szakadék csökkentésére. Az új jogszabályok a hangrögzítésnek egy, az amerikai szerzői jog által megengedett személyes, interaktív előadásmódú (PIP) internetalapú továbbítását tenné lehetővé. Mindenki, aki törvényesen birtokol egy zeneművet, például egy CD-t, rögzítheti azt az interneten és internet- hozzáférés esetén személyes használatra letölthetné. A törvényjavaslat megköveteli a fogyasztótól a zenemű (műpéldány) tulajdonjogának az igazolását, és nem engedné meg a zene letöltését, bárki számára történő továbbítását, vagy kereskedelmi forgalomba hozatalát.
Boucher képviselő szerint a jogosultak, dalszerzők, művészek egy pennyt sem veszítenek az eladásnál, mivel az új jogszabályokból csak azok jutnak haszonhoz, akik ténylegesen megvásárolták a zenét.
Természetesen mindez muzsika az ostrom alá vett MP3 alkalmazottai fülének, akik bizonytalan jövő elé néznek az ellenük szándékos szerzői jogsértés miatt indított bírói határozat következtében. Az interneten keresztül közölt fájlhoz való hozzáférést és a másolat távoli helyről való meghallgatását az MP3.com "My.MP3.com" lehallgató szolgálata megengedi a hallgatónak, ha már egyszer igazolta a CD-hez való tulajdonjogát a számítógép CD-ROM meghajtóegységébe történő behelyezéskor.
Az még kérdéses, hogy vajon az új jogszabályok az MP3.com-ot teljesen kihúzzák-e a csapdából. Mindenesetre Boucher képviselő szimpatizál az MP3.com-mal, miközben kritikák érik az Universal Music azon szándékát, hogy a perrel megszüntesse az online társaságot. A törvényjavaslatot a kongresszus valószínűleg akkor vizsgálja meg, amikor újra összehívják a törvénykezési szünet után. Ezalatt az MP3.com azzal foglalkozik, hogy rendet teremtsen a törvényjavaslat és a Kongresszus becserkészésére irányuló tervek támogatásának frontján, amelyet "Millió e-mail menetelés" kampányának neveztek el. Ez kiterjed a Kongresszust elárasztó e-maileket is magába foglaló törvényjavaslat támogatására.
* * *
A kockán forgó elektronikus kiadás jövőjére figyelemmel, az írók és a kiadói csoportok közötti kereseteket ellenőrizte a Legfelsőbb Bíróság, beleértve a New York Times-t is. A bíróság végső döntésével tisztázni szeretné, hogy ki birtokolja a szabadúszók cikkeinek szerzői jogait, amelyeket az újságok és magazinok saját weboldalaikon közölnek. A Nemzeti Írók Egyesületének elnöke, Jonathan Tasini, más írókkal együtt 1993-ban pert indított cikkeiknek engedély vagy utólagos fizetés nélkül, az interneten történő újrakiadása ellen. A Times-on kívül egyaránt megnevezték a Newsday-t és a Time Inc.-t, valamint Reed-Elseviert, a Lexis/Nexis hatalmas internet adatszolgáltató tulajdonosát.
A szabadúszók első menetben veszítettek, de tavaly egy szövetségi fellebbviteli bíróság jogerős döntése értelmében a társaságok engedély nélkül nem használhatják fel újra a munkáikat. A Times és más kiadók a döntés ellen fellebbezést nyújtottak be a Legfelsőbb Bíróságnál, amely egyetértett az ügy újratárgyalásával. A döntés 2001 nyarára várható.
Az ügy akkor került felszínre, amikor megindult a pereskedés a szerzői joggal védett anyagok világhálón keresztül való továbbítása miatt. Miközben a Napster a zenei fájlok kereskedése miatt a lemezkiadókkal csatázik, a szabadúszó írók Amerika-szerte pert indítottak eredeti szerzői jogaiknak az elektronikus sajtóban történő védelme érdekében. A kiadók vitatják ezt a lépést, mondván, hogy ha elveszítik a pert, az összes szabadúszó által írt cikket törölni fogják az archívumaikból.
Fordította: Sipos Mónika