1. (111.) évfolyam 5. szám |
2006. október |
Kivonatok
Dr. Molnár István - dr. Heffner Péter - dr. Németh Gábor
A magyarországi innovációs rendszer jogi alapjai és legfontosabb intézményei
A nemzeti innovációs rendszer Magyarországon az elmúlt három évben jelentős változásokon ment át. Megszületett az innovációs kerettörvény, valamint a finanszírozási hátteret biztosító innovációs alapról szóló törvény. Ezzel párhuzamosan megújult a magyar innovációs rendszer intézményi struktúrája is. A tanulmány az ebben az időszakban elfogadott legfontosabb jogszabályokat és intézményi változásokat, valamint a még megoldásra váró problémákat tekinti át.
Szepesné Sámson Ildikó
Az egészséges táplálkozásról a szabadalmi bejelentések tükrében
A tanulmány az egészséges táplálkozást mutatja be több aspektusból, kitérve az adalékanyagok, a funkcionális élelmiszerek és az étrend-kiegészítők táplálkozásunkban betöltött szerepére is. A szerző olyan szabadalmi leírásokra hivatkozik, amelyek különböző, egészséges élelmiszer- készítményeket, összetevőket tartalmaznak. A cikket a hazai joggyakorlatból merített példák illusztrálják.
Dr. Vidák Judit
A természet találmányai
A biológia által ihletett találmányokat az emberiség évezredek óta alkalmazza. A bionikának nevezett régi-új tudomány - amelynek mottója, hogy az élő szervezetek utat mutatnak az új technológiák felé - tudatosan integrálja a természet megoldásait mesterséges környezetünk technológiáiba.
Cserba Veronika - Munkácsi Péter
Szellemitulajdon-jogi tárgyú viták az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti transzatlanti gazdasági kapcsolatokban
A nemzetközi gazdasági kapcsolatok rendszerében különleges helyet foglal el az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti magas szintű, komplex viszonyrendszer. Világkereskedelmi részarányuk relatív csökkenése ellenére az USA és az EU szava döntő a világgazdaság szabályrendszerének formálásában. A transzatlanti kapcsolatok, a felmerülő konfliktusok az 1990-es évektől kezdődően új szakaszba léptek, amelynek legfontosabb színteréül a Kereskedelmi Világszervezet (WTO), illetve annak vitarendezési mechanizmusa szolgál. A szerzők a jelen tanulmányban rövid áttekintést nyújtanak a szellemi tulajdont érintő transzatlanti vitákról, illetve az e konfliktusok feloldására irányuló törekvésekről.
Dr. Palágyi Tivadar
Szabadalmakkal és védjegyekkel kapcsolatos érdekes jogesetek az amerikai bíróságok 2003- 2004. évi gyakorlatából
A tanulmány az Amerikai Egyesült Államok Szabadalmi Hivatala Fellebbezési és Interferenciatanácsa és az amerikai bíróságok szabadalmakkal és védjegyekkel kapcsolatos érdekesebb döntéseit ismerteti a 2003. és 2004. év gyakorlatából. Bár az ismertetett döntések az amerikai szabadalmi és védjegyjogi gyakorlatot tükrözik, többségükből hasznos következtetések vonhatók le mind az európai, mind a hazai joggyakorlat vonatkozásában.
Hatházi István
A víz alatti világ meghódításának rövid története
Az ember érdeklődő és találékony élőlény. Története során folyamatosan érdekelte életfeltételeit nem feltétlenül támogató környezete, és félelmei ellenére kíváncsisága mindig a számára biztonságot nyújtó szárazföld elhagyására késztette - ha ideiglenesen is. Így alakult ki a hajózás, a repülés - később az űrhajózás - és az újabban nagy divatnak örvendő búvárkodás. Hosszú út vezetett a búvárkodás i. e. 885-ből származó asszír domborművön található első ábrázolásától a mai, divatossá vált hobbiig vagy korszerű búvártevékenységig. Ennek találmányokon keresztül vezető technikatörténetét kívánja sűrítve bemutatni a cikk.