2. (112.) évfolyam 1. különszám |
2007. május |
Kivonatok
Dr. Gödölle István
A Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület 100 éve - történeti és archontológiai vázlat
A tanulmány részletesen és pontosan végigkíséri a Magyar Iparjogvédelmi Egyesület történetét 1906-os megalakulásától napjainkig. Ismerteti az egyesület célkitűzéseit, szervezeti felépítését, tisztségviselőit. A szerző külön kitér az egyesület kiadványaira is.
Dr. Sár Csaba
A szerzői jog kihívásai a XXI. században
A szerző azokat a problémákat vizsgálja, amelyeket a XX. sz. vége- XXI. sz. eleje információtechnológiai fejlesztései, a digitális tartalomipar térhódítása okozott a szerzői jogi védelem területén. A problémakört elsősorban a válságjelenségek bonyolultsága jellemzi, hiszen immár nem csupán a szerző és a felhasználók között bontakozik ki érdekellentét, hanem a szerzők és a társadalom különböző csoportjai (rádió-, televíziószervezetek, informatikai, távközlési cégek stb.) között külön-külön, valamint a jogosultak és a széles közönség (l. internetes letöltés, magáncélú másolás) között is.
Ravadits Imre:
Hormonterápia a gyógyszerpiacon: a biogenerikus verseny kezdete
A tanulmány áttekintést ad a makromolekulás biotechnológiai úton előállított gyógyszerek piacáról, kitér a hagyományos generikumok és a biotechnológiai úton előállítottt gyógyszerek generikus változatai közti alapvető különbségekre és az ebből adódó problémákra, valamint ismerteti azokat a gondokat, amivel a biotech gyógyszercégek aktuálisan szembesülnek.
Dr. Szigeti Éva
Az Európai Bíróság és az OHIM egyes döntéseinek elemzése és azok hatása a hazai védjegyjogi gyakorlatra
2004. május 1., azaz Magyarország EU-csatlakozása óta jelentős változások történtek a hazai védjegyjogi gyakorlatban. A szerző az első részben a Közösséi Védjegyrendelet 7. §-ának rendelkezéseit tárgyalja olyan jogesetekkel kiegészítve, amelyekben a döntés a 7. § alapján történt. A második rész a relatív lastromozást gátló okok vizsgálatával, azaz egyes felszólalási jogesetekkel foglalkozik.
Dr. Munkácsi Péter
"Még broadcastingnak hívták ..." - aktuális fejlemények a rádió- és televíziószervezetek szomszédos jogi védelmét érintő nemzetközi szerződéstervezetről
Az információtechnológia fejlődése szükségessé tette a műsorsugárzást szabályozó, 1961-es Római Szerződés, valamint az azt kiegészító további nemzetközi egyezmények (TRIPS, WPPT, WCT) korszerűsítését. 2001 óta a WIPO Szerzői és Szomszédos Jogi Állandó Bizottságában a viták alapjául az internetalapú műsorsugárzás (webcasting) kérdése szolgál, amelynek során markánsan elkülönül az EU tagállamainak és az Egyesült Államoknak az álláspontja. A vitát tovább bonyolítja a fejlődő országok színre lépése és a nem kormányzati szervek egyre erősebb fellépése az új nemzetközi szerződésnek a Római Egyezményen alapuló megalkotásával szemben. A jelenleg rendkívüli munkaüléseken zajló előkészítő munka függvényében 2007 végén várhatóan diplomáciai konferenciát tartanak a WIPO műsorsugárzó szervezetek védelméről szóló szerződésének létrehozása céljából.