2. (112.) évfolyam 3. szám |
2007. június |
Kivonatok
Ficsor Mihály
Az Európai Bizottság közleménye Európa szabadalmi rendszerének továbbfejlesztéséről
Az Európai Bizottság 2007 márciusában jelentette meg az Európai Parlament és a Tanács részére készített közleményét A szabadalmi rendszer továbbfejlesztése Európában címmel. A tanulmány két témát emel ki a közleményben tárgyaltak közül: az egyik a központosítás/decentralizáció (avagy hálózatban való együttműködés) konfliktusa, amely kezdetektől fogva kíséri az európai rendszer fejlődését, a másik az ESZH előtti átfutási idő hossza, illetve az európai szabadalmak esetenként aggályos minősége, amelyek már eddig is többször kerültek napirendre különböző fórumokon..
Dr. Horváth Gyöngyi
Az igazságügyi szakértői tevékenység egyes kérdései a szerzői és szomszédos jogok, valamint az iparjogvédelem területén
Jelenleg is tart az a jogalkotási folyamat, amelynek részeként a jogszabályban rögzített szakterületek módosításával a szerzői és kapcsolódó jogok, valamint az iparjogvédelem területén felmerülő jogviták során igénybe vehető szakértők körének meghatározására is javaslatot tesz a jogalkotó. A jogszabályi változtatás aktualitását adja továbbá az is, hogy az új, a szakértői tevékenységet szabályozó 2005. évi LXVII. törvény rendelkezéseinek érvényre juttatására kiadott rendeletek végrehajtásakor e területen számos olyan elméleti és gyakorlati kérdés került napvilágra, amelynek megoldása csak ismételt jogalkotással lehetséges. A cikk megpróbálja összefoglalni azokat a lehetséges működési formákat, amelyek keretében a szerzői és az iparjogvédelemhez kapcsolódó igazságügyi szakértői tevékenység végezhető, egyben ismertetve a szakértővé váláshoz szükséges jogszabályi környezetet is.
Spránitz Gergely
Digitális tartalmak szerzői jogi védelme online környezetben - I. rész
A tanulmány átfogó képet ad a szerzői jog által védett alkotások megváltozott helyzetéről, amely az elmúlt évtizedek technikai változásai és az internet elterjedése miatt alakult ki hazánkban. Ismerteti a számítógépes bűnözés, a szoftverkalózkodás kialakulását, napjainkban tapasztalható trendjeit, külön kitérve a magyar vonatkozásokra és az elkövetési formákra.
Dr. Vida Sándor
A védjegyoltalom tartalma, terjedelme - az Európai Bíróság ítélete az OPEL-ügyben
A Nürnberg-Fürthi Törvényszékhez benyújtott keresetében az Opel cég azt kérte, hogy az tiltsa el az Autec alperest az Opel logó gépjárműmodelleken történő használatától. A bíróság az Európai Bírósághoz fordult előzetes döntéshozatalért. A főtanácsnok értékelésében kifejtette, hogy egy (autókra) bejegyzett védjegy játékokon való szerepeltetése a védjegyjogi irányelv 5. cikk (1) bekezdés a) pontja értelmében nem képez védjegyszerű használatot. Az Európai Bíróság C-48/05 számú ítéletében ezzel ellentétesen döntött, és kimondta, ha egy védjegy gépjárművekre és játékokra is be van jegyezve, járműmodelleken történő illetéktelen használata olyan cselekménynek minősül, amit a tulajdonosnak jogában áll megtiltani.