2. (112.) évfolyam 4. szám |
2007. augusztus |
Kivonatok
Dr. Bendzsel Miklós
Védjegy és versenyképesség
A Magyar Szabadalmi Hivatal, a Magyar Védjegy Egyesület és a Magyar Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Egyesület "10 éves a védjegytörvény" című konferenciáján 2007 júniusában elhangzott előadás szerkesztett változata, amelyben az előadó részletesen kitért a védjegy versenyeszközként való alkalmazásának, a magyar és az európai védjegy harmonizációjának, az egységes belső piac intézményének jelentőségére, és összegezte az MSZH kapcsolódó szolgáltatási tevékenységét.
Dr. Markó József
A "feltalálói lépés" követelménye a használatiminta-oltalmi jogban
A szerző nemzetközi összehasonlításban vizsgálja a "feltalálói lépés" követelményének viszonyát a szabadalmi jogban elvárt "feltalálói tevékenység"-hez, valamint e fontos és kényes követelmény elbírálásának gyakorlati alkalmazását. 13 magyar jogeset elemzésével igyekszik részletesebb képet adni a hazai joggyakorlatról is. Végül saját jogi tesztet javasol a "feltalálói lépés" elbírálásának egyszerűbbé, egységesebbé és tárgyilagosabbá tételéhez.
Dr. Gyenge Anikó
Archívumok egy új világban: a digitalizáció hatásai a könyvtárakra - I. rész
A kulturális örökség digitális archiválása és a digitális technológia elterjedése a könyvtárakban nemcsak kultúrpolitikai kérdéseket vet fel, hanem további vizsgálatokat tesz szükségessé a szerzői jogi védelem szempontjából is. A szerzői jogi törvény 2004-es módosításával megtörténtek az első lépések egy új szemléletű szabályozás irányába, de a törvényalkotás nem állhat meg ezen az úton. A tanulmány első részében a szerző összefoglalja a legális és illegális gyűjtemények ismérveit, ismertetve a vonatkozó jogi szabályozást, és rámutat a jogalkotás esetleges további feladataira az adott területen.
Dr. Papp Tibor LL.M.
Titkos adatszerzés és nemzetközi együttműködés a szoftverek jogosulatlan letöltésének és telepítésének bizonyítása körében
A szerző a téma szempontjából lényeges jogszabályok megjelölése és a rövid anyagi jogi alapvetés után ismerteti az internetszolgáltatók által kezelt adatok fajtáit, majd elemzi a szolgáltatók bírói engedélyhez kötött titkos adatszerzésben való közreműködésének kérdéseit. Ezt követően a nemzetközi bűnügyi együttműködés intézményeinek tárgyalására, a kiadatásra, valamint az eljárási jogsegély speciális formáira vonatkozó rendelkezések kifejtésére, az információcserét elősegítő kapcsolattartási módok értékelésére, végül pedig a szabályozással kapcsolatos kritikai észrevételek megfogalmazására kerül sor.
Spránitz Gergely
Digitális tartalmak szerzői jogi védelme online környezetben - II. rész
A tanulmány első felének problémafelvetése után a második rész mutatja be a tételes szerzői jogot a nemzetközi polgári és büntetőszabályok felől közelítve a cseh, a lengyel és a magyar rendelkezések felé. E rész célja, hogy kritikával éljen, tükröt állítson a hazai jogalkotás és jogalkalmazás elé, valamint lehetséges megoldási alternatívákat javasoljon a hatályos szabályozás javítására, egy újabb típusú, hatásosabb, fogyasztóközpontú jogvédelem elérése érdekében.
Dr. Palágyi Tivadar
Követelmények a szabadalmi eljárásban felhasznált dokumentumok aláírásával és hitelesítésével kapcsolatban
A szerző azokat a követelményeket ismerteti, amelyeket az egyes országokban ki kell elégíteni a szabadalmi eljárásban felhasznált dokumentumok aláírásával és hitelesítésével kapcsolatban. Először azt vizsgálja, hogy milyen különleges előírások vonatkoznak a külföldi szabadalmi bejelentések esetén benyújtandó iratok aláírására, ill. hitelesítésére. Ezt követően azt ismerteti, hogy a fontosabb európai országokban, további az Európai Szabadalmi Hivatalnál és az Amerikai Egyesült Államokban milyen előírások szabályozzák az elővizsgálati, felszólalási, fellebbezési vagy bírói eljárás során szakvéleményként vagy bizonyítási célból benyújtott egyéb iratok aláírásának formai követelményeit.
Dr. Vida Sándor
Idegen nyelvű szó megkülönböztetőképessége - a Matratzen-ügy az Európai Bíróság előtt
A szerző a Matratzen védjegy szövevényes ügyét ismerteti. A konfliktus lényege: a német Matratzen Concord GmbH közösségi védjegybejelentést nyújtott be a cégszövegét is tartalmazó ábra védjegyre, a 10., 20. és 24. áruosztályba tartozó termékekre, amely ellen a Hukla Germany S.A., a spanyol nemzeti védjegyként bejegyzett Matratzen védjegy jogosultja a 20. áruosztályban felszólalást nyújtott be. A BPHH döntése után az ügy az EK Törvényszéke, majd az Európai Bíróság, illetve a Barcelonai Törvényszék és a barcelonai Fellebbviteli Bíróság elé került. A fenti álláspontok ismertetése után a szerző kitér az idegen nyelv szóvédjegyek esetében történő használatának esetleges magyar vonatkozásaira is.
Longa Péterné
Karriertörténet a dualizmus korában - 150 éve született Weiss Manfréd, a csepeli gyár alapítója
A Csepel Művek hosszú évtizedeken keresztül a magyar ipar egyik legnagyobb fellegvára volt. Weiss Manfréd lépésről lépésre építette ki hatalmas, sokoldalú birodalmát, főként a hadiiparra alapítva. A cikk bemutatja élettörténetét és a gyár létrejöttét, valamint - halála után - hanyatlását.