2. (112.) évfolyam 6. szám |
2007. december |
Kivonatok
Dr. Henczi Mária:
A szabadalmi osztályozási rendszerek szerepe és fejlődése
A szabadalmi osztályozás a technikai információ kulcsa, segíti az irányított kutatást, különösen, amikor a szavak nem elég kifejezők az adott területen. Egyetlen jelzet sok egymásra épülő kulcsszót foglal magába, amely képes felülemelkedni a szinonimák és az idegen nyelvek bonyodalmán. A tanulmány az osztályozási rendszerek szerepét és fejlődési tendenciáit vizsgálja napjainkban, a technika gyors áramlása és a kulcsszavas keresések világában.
Szepesné Sámson Ildikó:
Anyagcserezavarok kezelése - a kutatási eredmények tükröződése az iparjogvédelemben
Napjainkban egyre szaporodnak az anyagcsere-betegségek. A biokémia, a genetika és az orvostudomány fejlődésével olyan módszereket találtak, amelyek segítségével az egyes tápanyagok által kiváltott reakciók genetikai, biokémiai alapjait is megismerték. Ennek ismeretében lehetett megoldást találni egyes, az anyagcserével összefüggő betegségek gyógyítására, például a reakciót kiváltó tápanyag élelmiszerekből történő eltávolításával, helyettesítésével vagy gyógyszerkészítmények alkalmazásával. A tanulmányban az ismertebb anyagcsere-betegségekkel kapcsolatos technikatörténeti eseményekre és kezelésük szabadalmi vonatkozásaira is utalunk.
Szilvási Györgyi:
Felmérés a szoftverhasználatról Gyöngyösön és környékén
A folyamatos és gyors technológiai fejlődésnek köszönhetően a szerzői jog és annak érvényesítése évek óta középpontban áll. A cikk a szoftverek szerzői jogának érvényesülését mutatja be egy felmérés segítségével, amely 2006 decemberében készült Gyöngyösön és környékén. A megkérdezettek között diákokat, önkormányzatnál, vállalatnál dolgozó magánszemélyeket, vállalkozókat, munkanélkülieket találhatunk. Miért használ a megkérdezettek csaknem 80%-a illegális forrásból származó szoftvereket? A felmérés eredményei rávilágítanak a jogszabályok figyelmen kívül hagyásának alapvető okaira. Egyik megoldási alternatíva lehetne a nyílt forráskódú szoftverek használatának népszerűsítése, amire már a közszférában is találhatunk példát Magyarországon éppúgy, mint külföldön.
Dr. Markó József:
Műhiba az iparjogvédelmi ügyfél-képviseleti gyakorlatban
A hazai, sőt a külföldi irodalomban is fehér hollónak számít az olyan publikáció, amely az ügyfél kárára elkövetett képviselői jogsértésről, az ún. műhibáról tudósít. A szerző a jelen dolgozatban ilyen speciális és kényes esetet ismertet a kártérítési perben hozott jogerős bírósági ítélet alapján. Az ügy tanulságos lehet minden, hivatásszerű jogi képviseletet ellátó szakember számára, aki a speciális követelményrendszert támasztó iparjogvédelemben is vállalkozik ügyfelek képviseletére.
Dr. Petz-Stifter Mária - Farkas Szabolcs:
Őssejtekkel kapcsolatos találmányok szabadalmazhatóságának etikai kérdései Európában: avagy humán embrionális őssejtek edinburghi köpenyben?
A cikk a humán embrionális őssejtekkel kapcsolatos találmányok szabadalmazhatóságának etikai kérdéseit tekinti át. Részletesen ismertetésre kerül az ESZH Fellebbezési Tanácsának T 1374/04 sz. közbenső döntése, illetve a Bővített Fellebbezési Tanácsnak a G 2/06 számon folyamatban lévő ügyben feltett kérdések. A tanulmány bemutatja az ESZH korábbi elnökének a kérdésekben közzétett állásfoglalását, továbbá az ügy szempontjából relevánsnak tekinthető T 0886/01 sz. döntést is. Az ESZH Bővített Fellebbezési Tanácsának G 2/06 ügyben várható döntése iránymutató lesz az etikai kérdések jövőbeni megítélésében.
Dr. Vida Sándor:
Egy jó hírű védjegy: TDK - az EK Törvényszékének ítélete
Egy dán bejelentő a 25. áruosztályba tartozó "ruházati cikkek, cipők, kalapáruk" termékekre nyújtott be közösségi védjegybejelentést az Európai Unió Belső Piaci Harmonizációs Hivatalánál. A bejelentés ellen a TDK védjegy japán jogosultja felszólalást nyújtott be a 40/94 EK sz. rendelet 8. cikk (5) bekezdése alapján. A felszólalás eredményes volt, a BPHH a bejelentést elutasította, és a bejelentő ezt követő fellebbezését a BPHH Fellebbezési Tanácsa ugyancsak elutasította. Ezt követően a bejelentő keresettel támadta meg a BPHH határozatát, de T 477/04 sz. ítéletében az EK Törvényszéke elutasította a keresetet korábbi ítéletekre, valamint a jó hírnév meghatározására hivatkozva.
Bress Gábor - Dr. Zábori Zoltán:
A vasút-villamosítás kezdetei Magyarországon - I. rész
A cikk a Magyarországon 120 évvel ezelőtt kezdődött vasút-villamosítás legfontosabb állomásait követi nyomon elsősorban a szabadalmakban is kifejeződésre jutó fejlesztések révén. Két fő vonulatot különböztet meg: a helyi és a távolsági vasúti közlekedést. A cikk első része a helyi, városi villamos vasutak villamosításának legfőbb fejlesztési irányait kíséri figyelemmel, a második rész a távolsági-helyközi vasutak villamosítása során megjelenő új hazai megoldásokat mutatja be.