5. (115.) évfolyam 5. szám |
2010. október |
Kivonatok
Dr. Palágyi Tivadar:
A 2010. évi szabadalmi reformtervezet az Amerikai Egyesült Államokban
A tanulmány a kiadványban már tárgyalt, a szabadalmi reformra vonatkozó, 2010. áprilisi amerikai törvényjavaslattal foglalkozik, részletesen ismertetve annak egyes pontjait.
Szalai Péter:
A védjegy megkülönböztetőképességének elvesztése
Kovács Gabriella:
Folytatódik a küzdelem az illegális letöltések ellen
A tanulmány célja az online szerzői jogi tartalmak illegális felhasználása elleni küzdelem, illetve az internetszolgáltatók felelősségére vonatkozó szabályozás bemutatása. Az első részben az amerikai DMCA, az ACTA-egyezmény, az EU távközlési reformcsomagjának bemutatására kerül sor, míg a második rész az ún három csapás rendszerek célkitűzéseit, működését ismerteti.
Adolf Dietz:
A szerzői jog szabályozása az orosz Polgári Törvénykönyv új, IV. Részében – egy fontos, ugyanakkor részben problematikus törvényi szabályozás
2006 decemberében Putyin elnök aláírta az Oroszországi Föderáció Polgári Törvénykönyvének IV. Részét, amely a szellemitulajdon-jog egész területét szabályozza. Ugyanakkor csaknem az összes korábbi külön jogszabály (a szabadalmi törvény, a védjegytörvény, a számítógépesprogram- és adatbank-védelmi törvény, a szerzői és szomszédos jogokról szóló törvény) hatályát vesztette. Az írás vizsgálja a jogszabály új tartalmi elemeit és strukturális hiányosságait az anyagi szerzői jog, a szomszédos jogok, a szerzői jogi szerződések és a közös jogkezelő szervezetek szabályozása, valamint a jogérvényesítés területén.
Dr. Osman Péter:
Az ipari formatervezés gazdasági szerepéről
A szerző az ipari formatervezés gazdasági szerepéről ad részletes áttekintést és elemzést. Vázolja annak bevonását a modern ipar eszköztárába a termékfejlesztés fontos részeként. Bemutatja, hogyan használható fel a termékek versenyképességének, azok értékesítési lehetőségeinek és az általuk elérhető fajlagos nyereségnek a növelésére. Tárgyalja egyebek közt a hozzáadott érték teremtését a csomagolással, az arculattervezés jelentőségét a szolgáltatások piacán. Összefoglalja az iparjogvédelem szerepét a formatervezés eredményeinek kiaknázásában.
Dr. Vida Sándor:
Reklámmondat védjegykénti lajstromozása – az Európai Bíróság ítélete
A Vorsprung durch Technik (A haladás technikája) az Audi jelmondata, amelyet több évtizedes marketingmunkával tett ismertté. A mondat 1997 óta közösségi védjegyként is oltalom alatt áll a 12. áruosztály vonatkozásában. 2003-ban az Audi újabb közösségi védjegybejelentést nyújtott be egyéb, az autókereskedelemmel összefüggésbe hozható árukra és szolgáltatásokra több áruosztályban, amelyet azonban a BPHH elutasított, és a fellebbezési tanács is jóváhagyta a döntést. Az ügy az EK Törvényszéke, majd az Európai Bíróság elé került, amely hatályon kívül helyezte az EK Törvényszékének ítéletét. A tanulmány az Európai Bíróság ítéletének ismertetésén túlmenően bemutatja a szakértők kommentárjait is.