6. (116.) évfolyam 1. szám |
2011. február |
Kivonatok
Seregélyes Csaba:
Biotechnológiai tárgyú szabadalmakkal kapcsolatos perek: mitől függ, hogy kimerülés vagy bitorlás?
Az Európai Bíróság első, biotechnológiai tárgykörben meghozott döntésének jelentősége
A közelmúltban az Európai Bíróság döntést hozott egy olyan kérdésben, amelynek kapcsán az Európai Bíróság első alkalommal foglalkozott a 98/44/EC irányelv hatályának értelmezésével. Az Európai Bíróság elé vitt kérdést három, egymással témájában összefüggő per előzte meg, és ezek közül az egyikben kérte az eljáró bíró négy kérdésben az Európai Bíróság állásfoglalását. Ezek a jogi viták annak eldöntésére irányultak, hogy a Monsanto cég Roundup Ready eljárásának segítségével előállított transzgenikus növények feldolgozásával kapott termékek is szabadalmi oltalom alatt állnak-e úgy, hogy a termesztés helyén (Argentína) nem élvez szabadalmi védettséget az EU-ban egyébként szabadalmi oltalom alatt álló gén és az erre a génre transzgenikus növény.
Mezei Péter:
Mit hozott 2010 a fájlcserélőknek?
2010 mozgalmas év volt a fájlcserélés világában. Ítélet született a The Pirate Bay perében, bezárta kapuit a Mininova, alkotmányos aggályok közepette ugyan, mégis több tízezer dolláros büntetéseket szabtak ki az Egyesült Államokban magánszemélyekkel szemben. A bírósági eljárások mellett új stratégiák is körvonalazódnak. Beindult a három csapás rendszere Franciaországban és Írországban is, az Egyesült Államokban pedig többek között doméncímek lefoglalásával is küzdenek a szerzői jogi jogsértések ellen. A felhasználói oldal is rugalmasan reagál a fejleményekre. Erősödik a P2P-alapú televíziózás, tracker nélküli torrentklienst fejlesztettek, és egyre nagyobb a népszerűsége az online anonimitást biztosító, illetve a DDL-szolgáltatásoknak. A jogosulti és a felhasználói érdekoldal közötti feszültség várhatóan tovább nő 2011-ben, mégsem irreális a helyzet javulását várni. A jogszabályok visszatartó ereje mellett remélhetőleg tovább bővülnek a legális szolgáltatások, megteremtve ezzel annak lehetőségét, hogy visszacsábítsák a jogsértőket a jogszerűség világába.
Dr. Vida Sándor:
Védjegyhasználat összehasonlító listákkal való reklámozásnál
Vadász Ágnes:
Az ESPACE-PRECES és a TRACES CD-ROM kiadvány
A szellemitulajdon-védelmi információs szolgáltatásban mérföldkő jelentőségű CD-ROM-technológia hasznosításában jelentős szerepet játszott a kezdetektől a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala. A címben említett, PHARE-támogatással megvalósított két kiadvány a nemzetközi együttműködés példájaként hosszú éveken keresztül fontos szerepet játszott a szabadalmi és védjegy-tájékoztatásban.