8. (118.) évfolyam 6. szám |
2013. december |
Kivonatok
Simon Dorottya dr. Gonda Imre: Védjegyintenzív ágazatok Magyarországon
Szakács Lilla Fanni: Új típusú védjegyek középpontban a színvédjegyek
A tanulmány a védjegyek világában arra a gyakorlati problémára keresi a választ, hogy milyen bizonyítással lehet alátámasztani, hogy a bejelentés tárgyát képező színmegjelölés használat révén ténylegesen megszerezte megkülönböztetőképességét. Ennek céljából, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához benyújtott egyes bejelentések górcső alá vételével, a szerző számba veszi, hogy milyen eszközökkel, módszerekkel bizonyították be az egyes bejelentők a secondary meaning fennállását a sikeresen védjegyoltalom alá került színmegjelölések esetében. Ismerteti az új típusú védjegyek létrejötte mögött meghúzódó szükségleteket, ezen atipikus védjegyek sajátosságait, majd bemutatja a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában végzett kutatása eredményeit, a bizonyítási módszereket.
Dr. Ujhelyi Dávid: Válságjelek és megoldásaik a digitális szerzői jogban
A dolgozat alapvető feltevése szerint a szerzői jog a digitális kor által okozott kihívások következtében válságos állapotba került. Az állítás igazolására bemutatásra kerül többek között a szerzői jogban alkalmazott fogalmak, illetve a fájlcserélés problematikája, a hatályos védelmi idő indokolhatósága, majd a hazai és a nemzetközi jogirodalom által kimunkált legfontosabb reformjavaslatok, alternatívák, amelyek részben alkalmasak lehetnek az egyes válságjelek orvoslására. A munka legfontosabb részeként a szerző egy újabb, összefoglaló, az elemzett válságjelek mindegyikére választ adó alternatívát vázol fel.
Dr. Tarr Péter: Beszerezhetetlenné vált, ismét kapható könyvek digitálisan pótolt hiánycikk-könyvek a XX. századból
A 2012-287 francia törvény, amely 2012. március 1-jén lépett hatályba, lehetővé teszi a XX. századi, beszerezhetetlenné vált, ún. hiánycikk-könyvek digitális hasznosítását. A törvény értelmében hozzá nem férhetőnek tekinthetők a Franciaországban 1901. január 1-jét követően és 2001. január 1-jét megelőzően kiadott könyvek, amelyek kiadói forgalomba hozatalnak már nem, és nyomtatott vagy digitális kiadásnak jelenleg nem tárgyai. A törvény végrehajtását a 2013-182 államtanácsi rendelet szabályozza.
Dr. Vida Sándor: Számjegyekből álló védjegy megkülönböztethetőségének hiánya az EU Bíróságának ítélete
Az ismertetett jogesetben a lajstromoztatni kívánt védjegy az 1000 számjegy volt, amit a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal elutasított. A bejelentő fellebbezését az Európai Unió Törvényszéke, illetve Bírósága mind első-, mind másodfokon elutasította. A döntést a szerző kommentálja.
Dr. Gödölle István: A jó hírű védjegy mint kizáró ok a védjegyjogban
A cikk tárgyalja azokat a konjunktív feltételeket, amelyek teljesülése esetén egy korábbi jó hírű védjegy kizárja a védjegyoltalomból a későbbi elsőbbséggel bejelentett megjelölést. A magyar és az európai joggyakorlat alapján áttekinti a jó hírű védjegy fogalmát, a jóhírűség fennállásának megállapítását, illetve bizonyítását, valamint a kizáró ok fennállásához szükséges versenyjogi jellegű feltételeket és azok bizonyítását.