9. (119.) évfolyam 4. szám |
2014. augusztus |
Kivonatok
Tattay Levente: Versenyképesség, innováció és szellemi alkotások az Európai Unióban
E tanulmány célja a versenyképesség, az innováció, valamint a szellemi alkotások közötti kapcsolatok bemutatása. Az USA, Japán és az EU közötti globális versenyképesség fontos mutatója az innovativ versenyképesség. A szabadalmak, védjegyek, használati minták és formatervezési minták intenzív használata fontos szerepet fog játszani a 2020-ig terjedő időszakban az Európai Unió innovatív versenyképességének és gazdasági növekedésének a vonatkozásában.
Dr. Vida György: Az igénypontszerkesztés és igénypontvizsgálat fő szempontjai számítógéppel megvalósított találmányok esetén - Európa
A tanulmány a számítógéppel megvalósított találmányok és üzleti módszerek igénypontszerkesztéséhez kapcsolódó jogszabályi és eljárási kérdéseket tárgyalja. A szerző célja az európai jogszabályi háttér ismertetése az Európai Szabadalmi Egyezmény egyes vonatkozó cikkei és Végrehajtási Szabályzata alapján, továbbá betekintés nyújtása az Európai Szabadalmi Hivatal fellebbezési tanácsának korábbi döntéseibe. Végeredményben a cél egy jól áttekinthető összkép megteremtése arról, hogy az ESZE és az esetjog alapján hogyan ítélendők meg a szabadalmazhatóság alapvető kérdései, azaz a műszaki jelleg, az újdonság és feltalálói tevékenység e meglehetősen speciálisnak tekinthető szakterületen. Az ESZE 52. cikk (1) bekezdése és a Végrehajtási Szabályzat 42. szabály (1) és 43. szabály (1) bekezdése a szabadalmi bejelentés tárgyával kapcsolatban előírja, hogy annak műszaki jelleggel kell rendelkeznie vagy műszaki kitanítást kell tartalmaznia. Másként fogalmazva, a találmány tárgyát, amelyre szabadalmat igényelnek, műszaki terminológiával kell ismertetni, amely a szakember számára minden szükséges útmutatást biztosít ahhoz, hogy az adott problémát technikai eszközök útján meg lehessen oldani - ellentétben elvont pénzügyi, üzletviteli vagy matematikai elvekkel. A tanulmányban több igényponti példa kerül bemutatásra, amelyekre vonatkozóan az ESZH elbírálója negatív írásos véleményt állított ki. Ennek alapja egyrészt az ESZE 52. cikk (2) bekezdése, mivel a szabadalmi bejelentés a szabadalmazhatóságból kizárt tárgykörre vonatkozott, és nem rendelkezett műszaki jelleggel. Más példákban az elutasítás alapja az ESZE 56. cikke, a feltalálói tevékenység hiánya, mivel a megoldandó probléma tisztán nem műszaki területre esett, vagy nem lehetett a szabadalmi bejelentés tárgyához konkrét, megoldandó műszaki problémát társítani, vagy a műszaki probléma megoldásához csupán teljesen közismert technikai eszközöket használtak.
Dr. Gödölle István: A korábbi védjegy mint lajstromozást gátló és törlési ok - 2. rész
Dr. Vida Sándor: Más jó hírű védjegyének használata - alapos ok fennforgása esetén: RED BULL
A jó hírű védjegy számára mind a magyar, mind a közösségi jog privilegizált helyzetet biztosít, azonban a védjegyirányelv 5. cikkének (2) bekezdése nem zárja ki más jó hírű védjegyének használatát alapos ok fennforgása esetén. A tanulmány a RED BULL szó- és ábrás védjegy és a THE BULLDOG szintén szó- és ábrás védjegy (mindkettő lajstromozva a 32. osztályban) kapcsolatát elemzi, ismertetve az Amszterdami Törvényszék, az Amszterdami Fellebbviteli Bíróság, a Holland Legfelsőbb Bíróság és az EU Bíróságának az üggyel kapcsolatos döntését.