A kiadványok a címre kattintva ingyenesen letölthetők. Nyomtatott kiadványok megrendelhetők az ügyfélszolgálaton: sztnh [169] hipo [961] gov [961] hu
SZELLEMITULAJDON-VÉDELMI KÖNYVEK
Szellemi Tulajdon az akadémiai szférában
(szerk. Dr. habil. Grad-Gyenge Anikó; szerzők: Dr. habil. Grad-Gyenge Anikó, Dr. Keserű Barna Arnold PhD, Dr. Tomasovszky Edit PhD, Prof. Dr. Görög Márta, Dr. Dudás Ágnes, Dr. Molnár István, Haszonits András, Prof. Dr. Barta Judit, Dr. Sápi Edit PhD, Dr. Legeza Dénes PhD, Dr. habil. Pogácsás Anett, Dr. Ujhelyi Dávid PhD, LLM) – SZTNH, 2026 – 243 p.
Az egyetemi, kutatóintézeti környezetben létrejött innovációnak a piacra juttatása sajátos jogi keretek között történik. A kiadvány célja annak a szakpolitikai, szabályozási környezetnek és az erre épülő jógyakorlatoknak, úttörő példáknak a bemutatása, amelyek segítik az akadémiai szférában születő innováció hasznosítását.
Letölthető» (pdf 2,25 MB)
Bevezetés az iparjogvédelembe
(szerk. Legeza Dénes; szerzők: Török Ferenc, Molnár István, Dávid Károly, Siklós Kata, Ujvári János) – SZTNH, 2020 – 232 p.
Az iparjogvédelem alapkérdéseit tárgyaló vázlatos áttekintés mindenki számára hasznos segítség és információforrás. A könyv bemutatja az iparjogvédelmi rendszer alapjait, a legfontosabb oltalmi formákat és az azokkal kapcsolatos jogosultságokat, valamint eljárásokat. A téma könnyebb megértését sok illusztráció, történetek és kutatási feladatok segítik.
Letölthető» (pdf 8298 KB)
Iparjogvédelem
(szerk. Legeza Dénes) – SZTNH, 2020 – 343 p.
Az Iparjogvédelem című kötet az iparjogvédelmi oltalmi formák mellett kitér például az innovációs folyamatokra és a magyar innovációs rendszer főbb vonásaira, valamint az iparjogvédelmi információszerzés jelentőségére és forrásaira is. Az iparjogvédelmi ügyek intézési menetének egy külön fejezetben történő bemutatása segíti az eljárások rendszerben való áttekintését. A könyvet haszonnal forgathatják a vállalkozói, felsőoktatási és akadémiai szektor innovátorai, valamint műszaki, gazdasági és jogi szakemberek is. Az egyes fejezetek végén ajánlott irodalom és önellenőrző kérdéssor segíti az elmélyedést a témában.
Letölthető» (pdf 8443 KB)
Bevezetés a szerzői jogba
(Takács Nóra et all.) – SZTNH, 2020. – 56 p.
A kiadvány célja, hogy az olvasó megismerkedjen a szerzői jog alapvető fogalmaival, így a művekkel, a szerző személyhez fűződő és vagyoni jogaival, a szerzői jog főbb korlátaival, a művek felhasználásával és a szerzői jogi jogérvényesítéssel. A könyv külön foglalkozik a digitális technológia és a szerzői jog kapcsolódási pontjaival.
Letölthető» (pdf 3823 KB)
Szerzői jog mindenkinek - 2. kiadás
(szerk. Legeza Dénes) – SZTNH, 2023 – 401 p.
A könyv célja, hogy felhasználó- és szerzőbarát módon mutassa be a szerzői jog fejlődését, gazdasági jelentőségét, az egyes műtípusokat (pl. filmek, szoftver, építészeti alkotások), a szerzők jogait és azok korlátait. Megismerhetjük belőle, hogyan kell megkötni egy felhasználási szerződést, mikor nem kell a szerzőtől engedélyt kérni, és mire kell figyelni a szerzői jogok megsértése esetén. A könyvben több tucat jogeseten és gyakorlati példán keresztül, illusztrációkkal gazdagítva kívánja érthetőbbé tenni a szerzői jogot.
Letölthető» (pdf 5760 KB)
Korábbi verzió
Szerzői jog mindenkinek - 1. kiadás - Letölthető» (pdf 6585 KB)
A szerzői jog gyakorlati kérdései: Válogatás a Szerzői Jogi Szakértői Testület szakvéleményeiből (2010-2013) fennállásának 130. évfordulója alkalmából.
(szerk. Legeza Dénes) – SZTNH, 2014. - 424 p.
A testület szakvélemény-gyűjteményének hatodik kötete két nagy részből áll. A kötet első felében tanulmányokat olvashat a szerzői jogi szakértés történetéből, a szerzői jogi perek bírói tapasztalatairól, valamint a szakirodalmi művekről, az alkalmazott grafikáról, az építészeti művekről és a szoftverekről, amelyek az elmúlt tizenöt év legjelentősebb állásfoglalásain alapulnak. A kötet második fele a 2010–2013. években született szakvélemények válogatását tartalmazza. A kötetben olyan aktuális kérdésekre találhat választ, mint például arra, hogy mikor tekinthető egy átdolgozás jogsértőnek, új felhasználási módnak minősül-e egy film 3D-s feldolgozása, kell-e engedélyt kérni egy épület átalakításához a tervezőtől, sérti-e a szobrász személyhez fűződő jogát művének áthelyezése, szerzői jogi védelem alatt állhat-e egy graffiti, vagy felhasználható-e reklámszlogenként egy ismert dal címe.
Letölthető» (pdf 3145 KB)
SZELLEMITULAJDON-VÉDELEM SZÁMOKBAN
A szerzői jogi ágazatok
A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 6. (Simon Dorottya, Lábody Péter) - SZTNH, 2020. – 78 p.
Letölthető» (pdf 2370 KB)
A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 5. (Simon Dorottya) – SZTNH, 2016. – 100 p.
Letölthető» (pdf 3534 KB)
Angol nyelven (in english)» (pdf 2258 KB)
A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 4. (Simon Dorottya) – SZTNH, 2014. – 84 p.
Letölthető» (pdf 3499 KB)
A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 3. (Simon Dorottya) – SZTNH, 2012. – 86 p.
Letölthető» (pdf 4984 KB )
A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 2. (Penyigey Krisztina) – MSZH, 2010. – 81 p.
Letölthető» (pdf 2245 KB)
A szerzői jogi ágazatok gazdasági súlya Magyarországon 1. (Penyigey Krisztina, Munkácsi Péter) – MSZH, 2005. - 121 p.
Letölthető» (pdf 4288 KB )
Az iparjogvédelem-intenzív ágazatok
A magyarországi TOP100 cégek iparjogvédelmi aktivitása. (Simon Dorottya, Erdőssy János) – SZTNH, 2021 – 51 p.
Letölthető» (pdf 506 KB)
Iparjogvédelem-intenzív szakágazatok Magyarországon. (Simon Dorottya) – SZTNH, 2016. – 112 p.
Letölthető» (pdf 4441 KB )
Feltaláló nők és szabadalmak. A női feltalálók szerepének vizsgálata a nemzeti szabadalmi bejelentésekben (2000–2015). (Simon Dorottya) – SZTNH, 2017. – 55 p.
Letölthető» (pdf 3263 KB )
Feltaláló nők és szabadalmak 2. A női feltalálók szerepének vizsgálata a nemzeti szabadalmi bejelentésekben (2016–2020). (Simon Dorottya) – SZTNH, 2021.
A kutatási eredményeket tartalmazó infografika letölthető» (pdf 863 )
Technológiatranszfer, IP értékelés
Szellemitulajdon-kezelés a közfinanszírozású kutatóhelyeken – összehasonlító elemzés és gyakorlati javaslatok (MSZH, 2010)
Letölthető» (pdf 2306 KB )
Szellemitulajdon-kezelés és a kutatási eredmények hasznosítása a közfinanszírozású kutatóhelyeken - összehasonlító elemzés és gyakorlati javaslatok (SZTNH, 2018)
Letölthető» (pdf 1090 KB )
Szellemivagyon-értékelés a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában (Káldos Péter). - SZTNH, 2013. - 62 p.
Letölthető» (pdf 1247 KB)
Szellemivagyon-értékelés a kutatóintézetekben: A technológiatranszfer nélkülözhetetlen eszköze
(Káldos Péter). - SZTNH, 2011. - 24 p.
Letölthető» (pdf 218 KB)
KUTATÁS-FEJLESZTÉSI TEVÉKENYSÉG
Fehér könyv
Módszertani útmutató pályázatok KFI szempontú értékelésének elkészítéséhez.
Letölthető» (pdf 458 KB)
Kutatás-fejlesztési tevékenység minősítése
A kiadvány rálátást biztosít a vállalkozásoknak a K+F minősítés világára. Az SZTNH célja, hogy segítsen azoknak a cégeknek, akik kutatás-fejlesztéssel foglalkoznak, de kevés információjuk van a minősítés menetéről, vagy arról, milyen előnyökkel jár annak megszerzése.
Letölthető» (pdf 5,67 MB)
R&D qualification
The aim of HIPO is to help companies navigate the world of R&D. This publication contains information both on the concept of R&D and the qualification process.
Letölthető» (pdf 7,22 MB)
A kutatás-fejlesztési tevékenység minősítési rendszerének értékelése, különös tekintettel a 2017-ben hatályba lépett módosításokra / Deloitte Magyarország. (Budapest, 2018)
Letölthető» (pdf 771 KB)
A kutatás-fejlesztés minősítési rendszerének értékelése: a bevezetés tapasztalatai. Értékelési jelentés / Deloitte Magyarország. (Budapest, 2014.)
Letölthető» (pdf 1048 KB)
Kis-, és Középvállalkozásoknak
Ötletből érték – IP Iránytű KKV-knak
A kiadvány azzal a céllal készült, hogy segítsen eligazodni a vállalkozásoknak az oltalmi formák (szabadalmak, védjegyek, designoltalmak stb.) világában és gyakorlati tanácsokkal lássa el őket ezen a téren – vagyis egy olyan komplex útmutató, amely végigvezeti a cégeket a lehetséges szellemitulajdon-védelmi folyamatokon.
Letölthető» (pdf 12519 KB)