Sajtóközlemény — 2023. május 11.
Május elején az Európai Unió Tanácsa és az Európai Parlament ideiglenesen megállapodott a kézműves és ipari termékek földrajzi jelzéseinek oltalmáról szóló rendeletjavaslat szövegéről. A végleges jóváhagyást követően lehetőség lesz arra, hogy a mezőgazdasági termékek után olyan kézműves és ipari termékek is oltalmat szerezhessenek az EU-ban, amelyek előállítása egyes földrajzi területekhez szorosan kötődik. Ennek megfelelően uniós földrajzi jelzésként oltalmat kaphat majd például a herendi porcelán, a halasi csipke, az ajkai kristály, a muranói üveg vagy a solingeni acél.
Számos magyar mezőgazdasági termék – például a budaörsi őszibarack, a csabai és gyulai kolbász, a kalocsai paprika, a makói hagyma, az őrségi tökmagolaj, a tokaji bor – jelenleg is földrajziárujelző-oltalom alatt áll az Európai Unióban. Ugyanakkor a nem mezőgazdasági termékek eddig nem kaphattak egységes uniós védelmet, a javaslat elfogadása után viszont Európa-szerte oltalom védheti őket is.
„A hagyományos magyar kézműves és ipari termékek Európa kulturális örökségének részét képezik, hozzájárulnak a vidéki gazdaság fenntarthatóságához, és komoly hozzáadott piaci értéket jelentenek, oltalmazásuk egyelőre azonban nehézkes más tagállamok piacain. A rendeletjavaslat elfogadása után egyetlen bejelentéssel az Európai Unió valamennyi tagállamára kiterjedő, egységes oltalmat lehet majd igényelni. Ez a fogyasztók dolgát is megkönnyíti: egyszerűbben tudják azonosítani a minőségi árucikkeket, és a kontinensen tovább nőhet a védett termékeink népszerűsége” – emelte ki Lábody Péter, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának jogi, nemzetközi és innovációs elnök-helyettese.
Az Európai Unió Bizottsága 2022. április 13-án tette közzé a kézműves és ipari termékek földrajzi jelzéseiről szóló rendeletjavaslatát a borokra, szeszes italokra és mezőgazdasági termékekre vonatkozó földrajzi árujelzők rendszerének sikerére építve. A rendelet bevezetése elősegítheti, hogy a földrajzi árujelzőkkel a hagyományos kézműves és ipari áruk egyenrangúak legyenek, ahogy a mezőgazdasági termékeknél ez már régóta jól működik.
A javaslat előírásokat tartalmaz arról, hogy az egyes tagállamok miként akadályozhatják meg a földrajzi árujelzőkkel kapcsolatos visszaéléseket a területükön, továbbá arra is ügyel, hogy megkönnyítse az online platformokon elkövetett jogsértésekkel szembeni fellépést. Így lehetőség lesz megállítani az interneten forgalmazott hamis termékek terjedését. A jogszabály a tagállamok hatóságai közötti kölcsönös segítségnyújtást is szabályozza majd.
Az ideiglenes megállapodást még mind az Európai Parlementnek, mind az Európai Unió Tanácsának jóvá kell hagynia és hivatalosan is el kell fogadnia.
Sajtóközlemény — 2022. április 20.
Uniós földrajzi árujelző oltalmat kaphat a herendi porcelán, a muránói üveg, a donegali gyapjú vagy éppen a solingeni acél egy új, Európai Unió Bizottsága által közzétett rendeletjavaslat alapján.
A herendi porcelán, a muránói üveg, a donegali gyapjú vagy éppen a solingeni acél világszerte elismert kézművesipari termékek, azonban e termékek esetében uniós földrajzi árujelző oltalom igénylésére egyelőre nincs lehetőség, így a gyártók nem tudják uniós szinten igazolni a termékek minősége és származása közötti kapcsolatot.
A borokra, szeszes italokra és mezőgazdasági termékekre vonatkozó földrajzi árujelzők rendszerének sikerére építve az Európai Unió Bizottsága közzétette a kézműves és ipari termékek földrajzi jelzéseiről szóló rendeletjavaslatát. A javaslat lehetővé tenné a régiójukhoz és hagyományos szaktudásukhoz kapcsolódó kézműves és ipari termékek előállítóinak, hogy európai földrajziárujelző-oltalmat kaphassanak.
„Az Európai Unió nem akar lemaradni a szellemitulajdon-védelmi versenyben (ennek Kína és az Egyesült Államok az éllovasai), így egyre több olyan intézkedést hoz, amellyel az uniós tagállamok vállalkozásainak segít a saját márkáik oltalmazásában – ennek egyik újabb állomása lehet az uniós földrajzi árujelzők bevezetése is. Bízom benne, hogy ezek a nemzetközi, illetve a hazai gazdasági ösztönzők egyre több magyar céget sarkallnak szellemi tulajdonuk tudatosabb védelmére, amellyel még nagyobb versenyelőnyt és gazdasági hasznot szerezhetnek” – emelte ki Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal elnöke a rendeletjavaslat kapcsán.
A javaslat elfogadása esetén a fogyasztók könnyebben tudják majd azonosítani a minőségi árucikkeket, és megalapozottabb döntéseket tudnak hozni vásárláskor. Előrelépést jelent a foglalkoztatás területén is, hiszen a földrajziárujelző-oltalom vonzóvá teszi a régiókat, segít megőrizni a szakértelmet és a munkahelyeket, ezáltal hozzájárulva e régiók gazdasági fejlődéséhez. A rendelet bevezetése azt is elő kívánja segíteni, hogy a hagyományos kézműves és ipari áruk egyenrangúak legyenek a mezőgazdasági termékek vonatkozásában már létező, oltalom alatt álló földrajzi árujelzőkkel.
További információ (angol nyelven): https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_22_2406
https://www.sztnh.gov.hu/hu/hirek/sztnh-hirek/hirek-esemenyek/sajtokozle...
2021. május 05.
Az Európai Bizottság 2021. július 22-ig tartó nyilvános online konzultációt indít az egyes földrajzi területekhez szorosan kötődő nem mezőgazdasági termékek (például a kézműves vagy ipari termékek) földrajzi árujelzőinek oltalmára vonatkozó uniós szabályozás kialakításának lehetőségéről.
Jelenleg nem létezik uniós szintű rendszer a hagyományos kézműves és ipari termékek földrajzi árujelzőinek oltalmára. Ugyanakkor ezek a termékek gyakran a helyi identitás fontos részét képezik, vonzzák az idegenforgalmat és munkahelyeket teremtenek. E termékek földrajzi árujelzőinek oltalmára vonatkozó egységes uniós szabályozás célja az lenne, hogy segítse a termelőket versenyképességük megőrzésében az adott réspiacon, javítsa a fogyasztók tájékoztatását a termék eredetiségéről, továbbá fellendítse a regionális gazdaságokat.
Magyarország hagyományosan gazdag magas minőséget képviselő és jó hírnévnek örvendő kézművesipari termékekben. Példaként említhető a herendi porcelán, a halasi csipke vagy a gércei alginit, amely földrajzi árujelzők nem csak Magyarországon, de a nemzetközi földrajzi árujelző oltalmi rendszer keretében számos külföldi országban is oltalom alatt állnak. Fontos lenne, hogy a magas színvonalú hagyományos magyar kézműves és ipari termékeket jelölő földrajzi árujelzők hatékony jogi oltalma minél szélesebb földrajzi hatállyal biztosítható legyen.
A konzultáció során a Bizottság az érdekeltek minél szélesebb körétől kíván információkat gyűjteni, így a hatóságokon és a tagállamokon túl a fogyasztók, termelők, termelői szervezetek, valamint a szakértők véleményét is várja.
A kérdőív az alábbi linken érhető el: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiative...
https://www.sztnh.gov.hu/hu/hirek/sztnh-hirek/hirek-esemenyek/europai-un...
MÉDIAMEGJELENÉSEK»