A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, mint a szellemi tulajdon védelméért felelős kormányhivatal a következő rövid tájékoztatóval kívánja elősegíteni az üzleti életben bevett szellemitulajdon-védelmi szempontból is releváns titoktartási megállapodások megszövegezését.
A hatályos jog a felek külön megállapodása hiányában is biztosítja az üzleti titok és az azzal azonos védelemben részesülő műszaki know-how védelmét). Javasolható, hogy olyan üzleti tárgyalások megkezdése előtt, ahol bizalmas információk kerülhetnek átadásra (így különösen kutatási megállapodások és licenciaszerződések előkészítése, korai fázisú (startup) vállalkozások kockázati tőkebevonása stb.) a felek előzetesen titoktartási megállapodást írjanak alá. Mindez segíthet a felek közötti bizalom megteremtésében, elkerülhetők a későbbi oltalomszerzést kizáró cselekmények, valamint segítségével könnyebben megelőzhetők az esetleges későbbi jogviták.
1. Titoktartási megállapodás
Az üzleti tárgyalások során (különösen startup vállalkozások és a kockázatitőke-befektetők között, de minden egyéb esetben is ahol bizalmas információk kerülnek megosztásra) alkalmazható titoktartási megállapodások lényeges tartalmi elemei a következők:
1. A megállapodást létrehozó felek meghatározása
2. Az érintett üzleti titkok és know-how (bizalmas információ) pontos meghatározása
3. A bizalmas információ fogalma alá nem tartozó kivételek
A megállapodás hatálya alá nem tartozó információ tekintetében az információt átvevő felet nem terheli titoktartási kötelezettség. Ebbe a körbe tartozhat például az átvevő által független fejlesztés, vagy mérnöki visszafejtés eredményeképpen feltárt védett műszaki ismeret (know-how).
4. Az átvevő fél kötelezettségei
5. A bizalmas információ átadó általi átadásának, hozzáférhetővé tételének időtartama és pontos ütemezése
6. A titoktartási kötelezettség időtartama
Az adott technológiai szektortól függően általában 2-5 év.
Titoktartási megállapodás iratmintája (angol nyelven):
https://www.wipo.int/amc/en/docs/ipagmultinda.doc
2. Alkalmazandó jogszabályok
Az üzleti titok és a know-how fogalmát, az üzleti titokhoz fűződő jog tartalmát, valamint az üzleti titokhoz fűződő jog megsértésének szankcióit az üzleti titok védelméről szóló 2018. évi LIV. törvény határozza meg. Az ebben a törvényben nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény előírásait kell kisegítő jelleggel alkalmazni.